#13 - Deník zahraničního studenta

V dnešním díle deníku se vrátíme k mému příběhu. V posledních několika epizodách jsem psal o poměrně konkrétních věcech. Například to byl dvoudílný seriál jak efektivně studovat nebo jak probíhá online studium na univerzitě ve Skotsku. Dnes bych se rád vrátil ke kořenům myšlenky tohoto deníku - Poukázat na můj příběh a mít možnost inspirovat ostatní z mé vlastní zkušenosti a často trnité cesty. 

 

Poprvé jsem se rozhodl odjet do zahraničí krátce po střední škole. V Česku mi chyběla jiskra, motivace nebo kreativita. Zkrátka jsem nevěděl, co se mnou. Navíc nepocházím z bohatých poměrů, takže jsem se musel extrémně rychle postavit na vlastní nohy. Začal jsem v Londýně, s velkým kufrem, bez zkušeností, s krkolomnou angličtinou a s několika librami v peněžence. Neměl jsem nic jiného. To byla velká životní škola. Najednou si uvědomíte, že není vlastně jakékoliv jiné cesty než vpřed. Pohání vás nějaká vnitřní energie. Londýn té energie byl plný. Říkáte si, že to prostě dáte, i když máte tunu pochybností. 

 

 

 

Pohled z galerie moderního umění Tate Modern v Londýně

 

Pracoval jsem podle toho, jaká příležitost se objevila, po restauracích nebo kavárnách. Nakonec jsem v Londýně strávil půl roku. Kromě toho, že jsem sdílel dům s dalšími dvanácti lidmi a platil na české poměry extrémní nájem, jsem se dokázal stabilizovat. Už jsem byl odvážnější, s daleko lepší angličtinou. Věděl jsem, že v tuto chvíli se o sebe skutečně dokážu postarat na 110% a ani žehlička mě nepřekvapí. Do toho se objevil můj velmi dobrý kamarád, se kterým jsem se v tu dobu neviděl velmi dlouho. Volali jsme si a on řekl legendární větu, přijeď do Skotska. Po dvouhodinovém rozhovoru jsem si v tu noc vyřídil letenky, on mě mezitím přijel navštívit do Londýna a společně jsme jeli objevovat Skotsko.

 

 

 

Pohled na slavné golfové hřiště "Old Course" v St. Andrews ve Skotsku

 

Tam už to bylo podstatně lepší. Měl jsem parťáka, se kterým jsem sdílel krásné ubytování v malé skotské vesnici kousek od St. Andrews za zlomek té Londýnské ceny. On se v tu dobu nedostal na medicínu v Česku, takže jel na zkušenou. Já jsem byl stále tak trochu na cestě sebepoznání. Makali jsme, vydělávali libry, poznávali Skotsko a malebný Edinburgh. Netrvalo dlouho a kamarád se na druhý pokus dostal na medicínu. Odjel a já zase zůstal sám v mém procesu sebepoznání.

 

 

“Baví mě sledovat životní příběhy. O to víc mě baví je sdílet a mít možnost inspirovat sebe i ostatní.”

 

 

V tomhle procesu mi začala pomáhat přítelkyně, Češka, potkali jsme se náhodně. Dva Češi ve Skotsku. Jsem s ní doteď. Již téměř 4 roky. V práci jsem byl povyšován každých několik měsíců, až jsem se vyškrábal na pozici manažera baru a restaurace. Práce mě extrémně bavila a já jsem poznal následující: (1) Jsem velmi extrovertní typ, (2) baví mě pracovat s lidmi a za třetí (3) baví mě druhé rozvíjet. Existovala samozřejmě černá stránka věci. Pracoval jsem 16 hodin denně, 6 dní v týdnu, často do noci. Byl jsem kousek od vyhoření. Jednou se mi zkrátka zatmělo před očima a já jsem z té zajímavé životní cesty chvíli sjel do škarpy. Trvalo to pár dní, nehnul jsem se z postele, myšlenky byly černé, ale otřepal jsem se z toho. Stále si nemyslím, že to bylo úplné vyhoření. Jen jsem v určitém procentu pocítil, jaké to je.

 

 

 

Lochneské jezero na severu Skotska

 

Chtěl jsem postoupit na vyšší level, takže jsem začal uvažovat nad tím, že půjdu studovat univerzitu. V té době mi bylo 24. Na univerzitu jsem se nakonec dostal a začal ve Skotsku studovat "business school", konkrétně joint degree business studies & management. Můj proces sebepoznání zafungoval. Začal jsem studovat něco, co mě baví.

 

 

“Uvědomil jsem si, že jediné z čeho mám vlastně v životě strach je nevyužitý potenciál. Takže se snažím udělat všechno proto, abych naplnil ten můj a pomohl ostatním naplnit ten jejich.”

 

 

Samozřejmě stále platí to, že se o sebe musím postarat, takže u školy pracuji na 3/4 úvazek. Není to lehké, ale člověk si v této fázi daleko více cení toho, co má a nabité zkušenosti vám pomůžou dávat věci a vaši motivaci do jiného kontextu. Jedu si v tomhle takový sólo závod, extrémně mě to baví, exceluji v ročníku, ale ne proto, že bych byl šprt, ale proto, že to chci skutečně studovat a že mě to baví. Jsem tam, protože chci. Cítím, že v Londýně jsem začal na bodu nula a teď se snažím, na pomyslném grafu, dostat do plusu. Doteď potkávám studenty, kteří nemají sebemenší motivaci studovat, jen podle jejich slov, nemají co lepšího na práci. Hrozná představa.

 

 

 

"The Royal Mile", slavná ulice v centru Edinburghu

 

Začal jsem v mém životě potkávat zajímavé lidi a jeden člověk mi umožnil minulý rok skvělou stáž ve finančním startupu Twisto.cz, kde jsem posbíral cenné zkušenosti. Začal jsem zkušenosti z mé cesty předávat i studentům přes blog, který píšu pro Education.cz, také pomáhám studentům s výběrem univerzit, přípravou motivačních dopisů nebo dalším poradenstvím. S Education.cz jsme založili podcast, který moderuji a kde můžu pošťouchnout ostatní zkusit si jít vlastní zajímavou cestou například studiem v zahraničí. A dále potkávám skvělé a inspirativní lidi. Baví mě sledovat životní příběhy. O to víc mě baví je sdílet a mít možnost inspirovat sebe i ostatní.

 

 

"Na konci dne úspěšný byznys stojí na úspěšných lidech."

 

 

Po téhle extrémně obohacující cestě z ČR, do Londýna, Skotska a zpět se snažím stále uhánět vpřed. Jdu v září 2020 do třetího ročníku bakaláře ve Skotsku. Kromě zmíněných projektů s Education.cz a skvělé stáži ve startupu Twisto.cz jsem se stal například finalistou soutěže poradenské společnosti PWC a nyní pracuji pro jednu z největších společností v Česku, pro Škodu Auto, na letní stáži v oblasti corporate strategy a innovations management. Baví mě propojení byznysu, technologií, vzdělávání, inovací a nebaví mě jenom to. Uvědomil jsem si, že jediné z čeho mám vlastně v životě strach je nevyužitý potenciál. Takže se snažím udělat všechno proto, abych naplnil ten můj a pomohl ostatním naplnit ten jejich. Jeden z konkrétních projektů je například Yoda Mentorship Program, kde budu jako mentor, v příštím akademickém roce, pomáhat středoškolákům překonávat hranice. Na konci dne úspěšný byznys stojí na úspěšných lidech.

 

 

 

Aktuální fotografie pořízená v prostorách Škoda Auto v pražských Holešovicích

 

V rámci tohoto deníku zahraničního studenta vyšla již řada dílů nejen o mém příběhu, ale také o praktických tipech v oblasti studia univerzity nebo života v zahraničí. Odkazy na jednotlivé díly máte přehledně umístěny níže.

 

Odkazy na všechny díly deníku:

První díl: Globální myšlení aneb jak se žije v mezinárodním prostředí

Druhý díl: Jak uspět u přijímacího řízení od A do Z

Třetí díl: Život na skotské univerzitě

Čtvrtý díl: Financování studia a života v UK | Praktické srovnání

Pátý díl: Bilancování roku a plány na novou dekádu

Šestý díl: Tak trochu odlišný pohled na rozdíly ve vzdělávacích systémech a rozvoji talentu

Sedmý díl: Cool obory, které budou trendy i v roce 2030

Osmý díl: Pohled na koronavirus z Velké Británie aneb "Keep calm and study on"

Devátý díl: Jak probíhá "online" studium na skotské univerzitě

Desátý díl: TOP 10 online kurzů zdarma z těch nejznámějších univerzit světa

Jedenáctý díl: Jak efektivně studovat a získat ty nejlepší výsledky (1. část)

Dvanáctý díl: Technologie a aplikace, které pomáhají efektivně studovat (2. část)
Píšeme pro vás