Filipův deník zahraničního studenta #7

Dnes jsem si pro vás připravil zajímavý seznam oborů, které lze studovat, a které mi  v rámci nové dekády připadají extrémně cool. Experti o nich mluví jako o něčem, co bude vévodit tabulkám (ne)zaměstnanosti, ale zároveň jsou to obory, kde musíte připravit všechny vaše známé na to, že nebudete volit tak “bezpečné” volby jako medicína nebo práva.

 

Co si budeme povídat IT, moderní technologie a umělá inteligence nám neustále mluví do života a budou čím dál více. Na internetu se nebaví o ničem jiném, než robotizaci, automatizaci a umělé inteligenci a jak všichni “nejen” administrativní a pomocní pracovníci přijdou o práci díky tomuto fenoménu. Co vybrat?

 

Pokud chcete hrát přece jenom bezpečněji, strategie nahrává klasickému oboru informační technologie (Information Technology). Nabízí se na většině univerzit a nabídne extrémně široké znalosti, které potom využijete na jakékoliv zaměření v rámci IT.

 

Co takhle to trochu zúžit? Letí datová analytika. V každé větší i menší společnosti dnes hledají někoho, kdo se vyzná v datech a bude je umět použít v prostředí obchodu a byznysu. Nabízí se také spojení dvou předmětů a studium byznysu společně se statistikou. Pokud je váš svět excel, tabulky, grafy a kvantitativní uvažování, volba vhodná k zamyšlení. Hodně světových “business schools” nabízejí kromě klasických, také obory, které se zaměřují na “data science” a propojení dat s byznysem.

 

Další volba jsou finanční technologie. Banky a finanční instituce mají před sebou obrovské změny nejen ve směru informačních technologií. Nové moderní banky, především ve Velké Británii nebo Německu budou šlapat na paty tradičním hráčům a spojení financí a technologií bude sázka s vysokou pravděpodobností úspěchu (Sám jsem nakoukl do světa “fintech” v létě 2019, kdy jsem pracoval pro Pražský “startup” ve finančních technologiích - Twisto.cz).

 

Jaké mám další zajímavé tipy?

- (Klasika) Matematika

- Byznys analytika

- Inovace

- Umělá inteligence

- (Zajímavost na Imperial College London) Budoucí energetické sítě

- Pokud vás zajímají “carbon footprints”, tzv. uhlíkové stopy a zároveň chcete studovat obor blízký financím - Carbon finance na Univerzitě v Edinburghu je zajímavá alternativa k tradičním finančním oborům na světových univerzitách.

 

Nemusí to být jen o technologiích. Je spousta dalších alternativ, které nevyžadují milovat matematiku a kvantitativní uvažování do morku kostí.

 

 

- Languages

Od evropských jazyků až po ty méně obvyklé. Různé jazyky vás naučí přemýšlet v různých dimenzích. Ne nadarmo se říká - kolik jazyků umíš, tolikrát si člověkem.

 

- Psychologie a sociologie 

Za mě je to především spojení psychologie s byznysem. Jak fungují multikulturní týmy, výkonnost jednotlivce nebo skupiny.

 

- Education

Nesmíme zapomínat na vzdělávání. Sami se hodně tématu kvality vzdělávání a školství věnujeme a je třeba povzbuzovat mladé a nadějné učitele, kteří budou těmi správnými mentory pro novou generaci.

 

- Fashion & Art & Video

Ne každý má matematický mozek. Je třeba hledat talent a pokud je to právě talent na jakoukoliv formu umění, je třeba se mu věnovat a rozvíjet.

 

- Mezinárodní vztahy

 

Teď odskočím na úplně jinou dimenzi:

 

Co takhle Earth and Planetary Science? 

Možná to bude vstupenka do světa SpaceX, Elona Muska a za 20 let budete první, co přistanou na Marsu. Je třeba si klást vysoké cíle!

 

 

Samozřejmě je milión dalších možností a každý by si měl vybrat podle toho, co ho skutečně baví a kde má nějaký základní talent. Výběr je založený pouze na subjektivním posouzení a také je třeba zdůraznit, že žijeme v rychle se vyvíjejícím světě, kde se trendy můžou měnit velice rychle.
Píšeme pro vás