Jak se zbavit strachu, rozmluvit se v němčině a ještě zažít super léto?

Vojta a Kuba. Dva studenti, kteří si chtěli zlepšit němčinu, ale nechtěli sedět doma v lavicích  a hledali jinou možnost. Dnes vám poví o tom, jaké to je vyjet na dva týdny do Rakouska a zlepšit si komunikační dovednosti. 

Kurzů na zlepšení cizího jazyka najdete všude plno. Jak ale poznat, který je ten nejlepší? Těžko. Jsou určité nápovědy jako například reference ostatních účastníků, videa a fotky předchozích ročníků, rodilí mluvčí, kteří přidají na autenticitě, náčrt programu obsahující různé aktivity a mnohé další.

 

Proč si ale Vojta s Kubou vybrali zrovna tento dvoutýdenní kurz? Začneme s Kubou. Kuba narazil na kurz náhodou, když mu vyskočil na Facebooku. Podíval se na zběžné informace a pak prozkoumal na mapách fotky z okolí. Uchvátila ho rakouská příroda, a ta přidala plusové body tomuto kurzu. 

 

Příroda ale není to hlavní. Samotný kurz je dělen do tří částí – gramatika, konverzace s rodilým mluvčím a workshopy. Zde se tedy uplatňuje princip učení hrou, kdy co se naučíte, hned vyzkoušíte prakticky v reálných životních situacích. 

 

Kuba zpětně nejvíce ocenil konverzace s rodilou mluvčí. Prvně měl strach, že lektorce nebude ani rozumět. Brzo ale pochopil, že strach je kolikrát jen nafouknutá bublina, která rychle splaskne. Stačilo to zkusit. Ines, tak se jmenovala lektorka kurzu, byla skvělá a dokázala se přizpůsobit jazykové úrovni každého studenta. Když šlo přece jen do tuhého, nebyl problém si vypomoct angličtinou. Už na začátku kurzu se lektorka všech studentů ptala, o jakých tématech by se chtěli v průběhu kurzu bavit a kurz tak byl zajímavý pro všechny.

 

 

 

Jak se rozhodoval Vojta? Ten se německy učil 3 roky, ale nebyl schopný se německy domluvit. Co mu však daly 2 týdny v Innsbrucku, na to nezapomene už snad nikdy. Podle čeho učinil své rozhodnutí a vyjel právě na tento kurz? Přesvědčil ho čistě popisek na internetu, který byl, jeho slovy, dokonalý. Kdyby měl zpětně hodnotit kurz, znělo by to asi takto: „Probíhá ve velkém stylu.“


Vojta_Rakousko_kurz

 

Jednou z mnoha výhod, který kurz má je, že hned na začátku jste rozřazeni do skupin, podle vaší jazykové úrovně. Na základě toho, jak jste pokročilí vám bude připraven program. Jak již bylo zmíněno, na tři části. Jste-li méně pokročilí, budete mít více gramatiky a konverzace, čím pokročilejší jste, budete více zkoušet vaše znalosti uplatnit prakticky například sepsáním CV, prezentováním a konverzováním nad složitějšími tématy nebo si můžete zkusit nanečisto přijímací pohovor do zaměstnání.

Co vás taky může překvapit, obzvlášť, jestli jste zvyklí na českou úroveň kolejí, je ubytování. Rakouské koleje vypadají snad lépe než mnohé české hotely. Po dobu kurzu o vás je tedy postaráno a už právě na kolejích máte možnost nenuceně trénovat, co jste se naučili. Pokoj můžete mít sami pro sebe, ale scházíte se například na jídlo do společných prostorů, kde i nevědomky můžete konverzovat s ostatními a tak trénovat jazyk.

 

ubytovani_na_kolejich_Rakousko

 

Když už se neučí, tak co se dá dělat?

Můžete se vydat za nějakou památkou nebo do muzea, kterých je ve městě plno. Přesto, že je Innsbruck malým městem, dva týdny vám na všechno nebudou stačit. V okolí je také krásná příroda, která láká na výlety například lanovkou na hory Patscherkofel či Hafelekarspitze nebo si můžete vyzkoušet lezení po skalách – Klettersteig. Když bude počasí přát, zajít si můžete na koupaliště Völser Badl, kde jistě oceníte výhled na hory. Pro mírné sportovce je velkou oblibou půjčování kol, na kterých se snadno a rychle dostanete do různých míst, na jiné lanovky, a můžete prozkoumat mnohem víc, než jen pěšky. Už v ceně kurzu máte zahrnutou jízdenku na MHD, takže u určitých přesunů se nemusíte starat o finance.


volserbadl_koupaliste_rakousko

 

To nejlepší na večer. Večerní zábavy se účastní i někteří z řad profesorů univerzity. A kdoví, může vás leccos překvapit. Romantické duše by určitě neměly vynechat večerní západ slunce nad Innsbruckem z horní stanice lanovky.


rakousko_ulice

 

Co je ale cílem kurzu, je zlepšení se v němčině. Kuba například ztratil stud z prezentování před cizími lidmi v němčině. Prezentace během kurzu měl dvě a na tu druhou už věděl, co má od té první zlepšit díky konstruktivní zpětné vazbě po prvním prezentování.

No ale jak se na kurz přihlásit? Stačilo sepsat motivační dopis a odeslat. Nemusíte mít ani velké znalosti toho, jak jej napsat. Koneckonců, to se také naučíte na kurzu. Důležité je prokázat váš zájem o němčinu, a že to myslíte vážně. Jste-li jako Vojta a zajímá vás, jak je kurz popsán na webu, koukněte se sami, třeba vás přesvědčí a vy tak v létě budete mít možnost zažít něco podobného, jako Kuba s Vojtou a mnozí další, kteří se rozhodli udělat něco pro své vzdělání. Vy se můžete přihlásit jednodušeji, rovnou na konci tohoto článku.Nezávazná přihláška


Píšeme pro vás