Jak to bude se studiem v zahraničí příští akademický rok?

Co když nebudu moct vyjet? Změnily se nějak podmínky pro přijetí zahraničních studentů? Otázek, které se týkají studia v zahraničí teď vyvstává opravdu hodně. Na ty nejčastější vám teď odpovídáme. Zajímá vás ještě něco, na co jste tady nenašli odpověď? Neváhejte se nám ozvat. Třeba pomocí formuláře tady

 

  

1. Bude možné v příštím akademickém roce (od září 2020) vyjet studovat do zahraničí?

 

S největší pravděpodobností ano, záleží však na vývoji epidemiologické situace, a to nejen u nás, ale také v zemi, do které se studenti chystají. Školy, se kterými jsme v současné době v kontaktu, s výukou od nového podzimního semestru s nástupem zahraničních studentů počítají. Vše ale záleží na tom, jak se bude pandemie nadále vyvíjet. Některé univerzity například oznámily, že podzimní semestr pravděpodobně zahájí ještě v online režimu, jiné přesouvají nástup svých studentů na jarní semestr. Situace se tak liší nejen v jednotlivých zemích, ale také na jednotlivých školách. Pokud tě tak zajímá konkrétní lokalita nebo instituce, ozvi se skrze formulář zde

 

 

2. Nastaly změny v přijímacím procesu na vysoké školy v zahraničí kvůli Covid-19?

 

Kvůli celosvětové krizové situaci způsobené šířením koronaviru se přizpůsobují možnostem studentů i procesy přihlašování na jednotlivé školy. 

 

V rámci přihlašovacího systému UCAS je tak například ve Velké Británii možné odložit rozhodnutí, na kterou univerzitu se budou studenti hlásit. Z původního termínu je deadline pro toto rozhodnutí posunut na 18. června, pro ty kdo dostanou rozhodnutí ze školy do 4. června. Ti, kdo ho dostanou později, do 13. července, tak mají čas se k nabídkám vyjádřit až do 20. července. 

 

Podobná situace je i v Americe, kde mnoho vysokých škol odkládá termíny, do kterých jsou studenti povinni přijmout nabídku školy a oficiálně se přihlásit. To je teď možné až do 1. června, v některých případech i později.

 

Také některé školy v Německu upravily deadliny přihlášek na zimní semestr 2020/2021. Přihlášky na bakalářské obory jsou tak na některých školách prodlouženy do 21. července, na magisterské obory pak do 30. června 2020. Jde například o Technical University of Munich nebo Univerzitu v Hamburku.  

 

3. Komplikuje posunutí českých maturit přijímací proces na zahraniční vysoké školy? 

 

Nekomplikuje. Fakt, že se české maturitní zkoušky posunuly až na červen nijak přijímací proces na zahraniční univerzity neovlivňuje. Doložit maturitní vysvědčení budou moci studenti buď později, nebo na ně škola nebude klást důraz vůbec. Na amerických vysokých školách jsou známky ze střední školy jen jedním z posuzovaných kritérií, obvykle také stačí, když doloží student průběžné známky z celé střední školy. Nebývá tak výjimkou, že studenti maturitní vysvědčení dokládají později nebo vůbec. Na amerických středních školách maturitní zkoušky studenti neskládají, univerzity se tak dívají na celkový prospěch, výsledky přijímacích testů (v případě bakalářských oborů ACT, SAT), zadaných esejí a doporučující dopisy. 

 

Dodat maturitní vysvědčení v rámci UK je pak možné do konce srpna, ve stejném období jsou také deadliny pro odevzdání dalších certifikátů z jazykových zkoušek apod. Nicméně platí, že na specifickou situaci budou zahraniční školy brát zřetel a není třeba se tak bát, že by opožděná maturita zkomplikovala cestu za vzděláním v zahraničí. Zkoušky A-levels, kterými na britských středních školách studenti ukončují studium, se například úplně zrušily. Univerzity, stejně jako v Americe, nehodnotí pouze prospěch, ale i motivační dopis a další kritéria. Jak správně napsat Personal Statement jsme pro vás sepsali zde.

 

Jako součást přihlášky je nutné odevzdat maturitní vysvědčení například v Německu, tam ale některé univerzity v rámci aktuální pandemické situace posunuly deadliny pro přihlášení až na konec června nebo července.

 

 

4. Mohu se ještě přihlásit na univerzitu v UK? Jaké jsou možnosti?

 

Deadline pro přihlášky na univerzity v UK byl 15. ledna, nicméně právě teď se otevírají studentům další možnosti v rámci tzv. Clearing přihlášek. Jde o nabídky univerzit, které stále ještě mají volná místa. Ty nejprestižnější univerzity, o které je každoročně velký zájem, už v tuto dobu žádná volná místa obvykle nenabízejí, nicméně je to šance, jak se dostat na některou z dalších britských univerzit i po původních deadlinech pro podání přihlášky. Clearing se otevírá 6. července.


 

5. Je ještě možnost skládat SAT testy?

 

Letní termíny pro skládání SAT testů jsou stále k dispozici, nicméně je nutné počítat s tím, že vzhledem k aktuální situaci se může stát, že budou zrušené. Některé školy také přistupují k tomu, že SAT testy nevyžadují povinně. Pokud situace nedovolí, aby se uskutečnily ani další termíny SAT testů v klasické formě, je dokonce možné, že budou probíhat online.  

 

6. Co když jsem přihlášen/a na High school experience, jazykový kurz nebo studijní program v zahraničí a v září 2020 nebudu moci kvůli koronaviru vycestovat?

 

Školy ve Velké Británii s otevřením škol v září stále počítají a přijímají nové studenty. Na některých školách se dokonce prodlužují termíny pro podání přihlášek až do 15. července 2020. 

 

Co se týče jazykových kurzů, školy většinou vychází studentům vstříc a těm, kdo měli začít studovat například v červnu, ale nebudou moci kvůli koronaviru cestovat do zahraničí, umožňují přesunout termín na později. Některé nabízí jako alternativu online kurzy se slevou. 

 

Pokud plánujete vyjet na High school experience ve školním roce 2020/2021 zatím se podmínky nijak nezměnily a školy čekají, jak se situace vyvine. Studenti, kteří už jsou přijatí, zatím stále mohou počítat s původními podmínkami. Se školami jsme v pravidelném kontaktu a v případě, že se cokoli bude měnit, včas vás o tom budeme informovat. Pokud už teď ale máte nějaký dotaz, neváhejte se ozvat třeba tady.

 

V případě univerzit se podmínky liší jak podle země, tak podle konkrétní školy. Některé počítají s normálním režimem, přibývá ale těch, které minimálně podzimní semestr plánují začít v online režimu. A jiné, v čele s prestižní Cambridge, plánují online výuku na celý akademický rok 2020/2021.

 

V případě, že přijde druhá vlna pandemie, což s jistotou v současné chvíli nelze předpovídat, a školy se budou muset opět zavřít, nabídneme každému studentovi vrácení peněz v plné výši, případně se domluvíme na přesunutí nástupu na leden nebo září příštího roku, pokud to bude možné. 

 

 

7. Chci příští rok na střední školu do zahraničí, půjde to ještě? Do kdy se mohu hlásit? Musím vyjet na celý rok?

 

Ideální je hlásit se na střední školu alespoň s několikaměsíčním předstihem. Obvykle doporučujeme začít s celým procesem už během zimy, aby byl čas se se školou seznámit a splnit všechny požadavky, které na své budoucí studenty má. Vždycky se ale najde nějaké řešení, pokud ses rozhodl/a právě teď, že je pro tebe střední škola v zahraničí tím správným krokem, určitě se ozvi, společně to vymyslíme.

 

Pokud chceš vyjet na High school experience, tedy třeba jenom na jeden semestr nebo na roční zkušenost, společně zjistíme, kdy pro tebe bude nejlepší vycestovat, kam a jaké předměty je možné v zahraničí studovat. Zpátky si pak přivezeš obrovskou zkušenost, která tě posune dál. 

 

 

8. Jak to teď vypadá na školách v zahraničí? (vysokých i středních)

 

 

Školy v zahraničí mají zrušenou prezenční výuku, přešly tak většinou kompletně na online výuku. Střední školy například v Anglii dokončovaly semestr online, zahraniční studenti tak mohli pokračovat ve studiu i z České republiky. Mnoho škol bylo na distanční provoz připraveno především proto, že online nástroje v určité míře využívali učitelé už před vypuknutím pandemie. 

 

Univerzity byly ve většině případů také připravené. O tom, jak přechod na online výuku probíhal, o zrušených zkouškách a životě na skotské univerzitě během koronavirové krize si můžete poslechnout podcast s Filipem Skřičkem, který ve Skotsku studuje. 

 

Situace bude mnohem jasnější především přes léto, nicméně střední školy i univerzity už řeší, jak zahájí na podzim nový akademický rok. Už teď se dá do mnoha zemí vycestovat, nicméně vždy záleží na podmínkách jednotlivých států i institucí, jaké podmínky si nastaví. 

 

 

9. Co když mám strach vycestovat, ale nechci se vzdávat studia v zahraničí?

 

 

Mnoho škol v zahraničí již dlouhodobě poskytuje online studijní programy. Lze tak například začít se studiem bakalářského programu online a druhou část dostudovat v zahraničí nebo vystudovat kompletně distančně. To je možné i na středoškolské úrovni, kdy studenti získají plnohodnotný diplom, který univerzity ve světě normálně akceptují. 

 

Jde například o programy ve Velké Británii, kde si mohou studenti volit předměty i na úrovni A-level a po jejich úspěšném absolvování získají potřebné body pro přijímací řízení na britskou vysokou školu. Online střední školu lze ale vystudovat i v USA, kde studenti získají tzv. High school diploma. Podobně jako ve Velké Británii si mohou vybrat i předměty na vyšší úrovni tzv. AP (Advanced placement). Pro mnohé studenty to může být ještě dostupnější varianta, jak získat zahraniční vzdělání. Online lze samozřejmě studovat i jazykový kurz zaměřený na zdokonalení se v cizím jazyce. 

 

Online výuka je alternativou nejen pro ty, kdo budou mít obavy z cest do zahraničí, ale především je to varianta, která studentům umožňuje nepřerušovat svoje denní studium nebo jiné povinnosti doma. Pokud tě možnosti on-line studia zajímají, neváhej se ozvat, ukážeme ti, co všechno je možné v zahraničí studovat online a jak to probíhá. Ozvat se nám můžeš třeba tady.
 

 

10. Musím skládat zkoušky v rámci online studijních programů v zahraničí nebo to jde i v ČR?

 

 

Pokud si zvolíte studijní program zakončený například A-level zkouškou (UK), můžete ji téměř ve všech případech absolvovat jak v zahraničí, tak v Praze. Také americkou verzi závěrečných zkoušek - Advanced Placement (AP) lze skládat v České republice. S přihláškou na zkoušky ti samozřejmě také pomůžeme. 

 

Záleží ale na tom, jaký předmět se rozhodneš studovat. Ve Velké Británii tak záleží například na tom, jestli je předmět hodnocen pouze na základě zakončující zkoušky nebo jestli se do hodnocení započítává i tzv. “coursework”. Tam, kde je součástí výsledné známky i “coursework” se zkoušky musí skládat ve Velké Británii. Některé předměty pak mají i praktickou výuku v zahraničí. Neváhej nám napsat, jaké předměty by tě zajímaly.

 

Online studijní programy jsou mnohdy dostupnější variantou pro získání zahraničního vzdělání. Zajímalo by tě, co všechno můžeš studovat online? Ozvi se skrze tento nezávazný formulář
 

11. Kolik stojí online studijní program? A jak probíhá?

 

On-line studijní programy na středních školách stojí v rozmezí od 72.000 Kč do 140.000 Kč. Po vyřízení všech administrativních záležitostí ti do pár dnů přijde přístup do studentského intranetu, který je platný až 2 roky. Na studium tedy budeš mít dostatek času. Učení jako takové funguje převážně formou samostudia. U drtivé většiny předmětů se do finálního hodnocení počítá pouze závěrečná zkouška, u některých ale přijdou na řadu i samostatné práce a úkoly. Po celou dobu studia jsou ti k dispozici zkušení lektoři, které můžeš kdykoliv kontaktovat. Nemusíš se tedy bát, že bys byl ochuzen o kontakt s učiteli. 

 

Skládání zkoušek se odvíjí od typu předmětů, které studuješ. Většinu zkoušek můžeš složit i v ČR, pouze u některých je nutnost složit je v Anglii. Zkoušky se skládají vždy na konci školního roku v řádném termínu a v termínu opravném na konci letních prázdnin. Pokud jsi zkoušky úspěšně složil na konci školního roku, diplomy potvrzující úspěšné složení zkoušky ti přijdou už v srpnu. Pokud zkoušku složíš v opravném termínu, na diplomy musíš počkat do října.
Píšeme pro vás