Filipův deník zahraničního studenta #4

Pokud přemýšlíte o studiu v zahraničí, velmi brzy si začnete klást  otázky typu, jak to vlastně celé financovat? Kolik stojí studium v UK? Pokud se podíváme na Skotsko, je situace relativně přehledná. V tuto chvíli student na úrovni bakalářského studia a s evropským pasem neplatí školné, respektivě ho dostane proplacené od vládní agentury SAAS. Zde si jen musíte hlídat termíny a každý rok před nástupem do školy registrovat své údaje. Agentura vám poté potvrdí váš status, zkontroluje od vaší univerzity, že skutečně studujete na dané instituci a vyplatí škole dané školné. Vy tak nemusíte vůbec nic řešit, vše probíhá mezi školou a agenturou. Pokud z jakéhokoliv důvodu nestihnete registraci, školné je v tuto chvíli na úrovni 1820 liber za rok pro skotské nebo EU studenty. Jelikož je registrace extrémně jednoduchá a z mé vlastní zkušenosti agentura poskytuje peníze téměř 100 % případů, byla by obrovská škoda toho nevyužít. Odlišná situace je pro studenty, kteří mají jiný pas než ten evropský. Platí zde podobná pravidla  jako v Anglii, ke kterým se dostanu v další části článku a tito studenti platí kolem 15 až 30 tisíc liber ročně dle typu bakalářského studia. 

Education.cz – Financování studia v Anglii

 

Jak je možné, že je UK destinace tak oblíbená pro americké studenty? Školné je pro ně sice vysoké, ale stále menší, než na amerických vysokých školách, kde se může pohybovat i daleko výše než dvojnásobek toho britského. Díky tomu, že skotská vládní agentura poskytuje tuto dotaci pro skotské nebo EU studenty, stává se aplikační proces na skotské univerzity velmi kompetitivní záležitostí z důvodu velkého počtu žádostí a oblíbenosti destinace pro studenty z celého světa.

 

V Anglii je situace odlišná. Každá instituce na bakalářském stupni může požadovat školné pro domácí nebo evropské studenty až do úrovně 9250 liber ročně a pro mezinárodní studenty platí stejné podmínky jako ve Skotsku, kde musí počítat s částkou dle typu a oboru studia až do výše 30 tisíc liber. Možnosti jak financovat toto vysoké školné jsou ale i tady. Anglická vláda poskytuje půjčku na studium, kterou může získat i evropský student. Detailní informace můžete nalézt na gov.uk. Půjčka funguje tak, že má velmi malý úrok a platí se až po dokončení vašeho vzdělání procentem z příjmu. Můžeme to také přirovnat k dani, kterou platíte za to, že vám bylo umožněno studovat vysokou školu. Procenta z příjmu jsou velmi malá, platí se přímo přes výplatní pásku od vašeho zaměstnavatele a strhávají se jen tehdy, pokud vyděláváte přes určitý limit, který se v tuto chvíli pohybuje kolem 1500 liber měsíčně před zdaněním.

 

Pokud z nějakého důvodu nedosáhnete na vstupní předpoklady pro půjčku od Britské vlády nebo chcete jít jinou cestou, stále jsou tady otevřené možnosti financování. Jako Education.cz spolupracujeme s českými bankami - konkrétně UniCredit Bank a Komerční banka, které poskytují produkty připravené pro studentské potřeby. Zejména s UniCredit máme rozšířenou spolupráci, kde najdete produkty připravené přímo pro klienty naší společnosti. Více se můžete dozvědět na unicredit/studenti. Jsme schopni takhle pokrýt jakékoliv požadavky nebo například studium jinde, než v UK. Co takhle Amerika?

 

Nechcete si na své studium vůbec půjčovat? Stále jsou možnosti. Pokud máte výborné studijní výsledky, můžete si požádat o stipendium u vámi vybrané univerzity nebo vyhledat pomoc nadace. Spolupracujeme například s velmi známým a přestižním Fulbright programem, který nabízí Fulbright stipendia  a dále například s Bakala Foundation. Jako další programy můžeme uvést například erudikon nebo osf, které pomáhají hlavně studentům středních škol. V rámci mé rodiny mám zkušenost s programem hmc, kde se uděluje stipendium na studium privátní střední školy v zahraničí a toto stipendium pokrývá značnou část školného i celého pobytu v zahraničí. Často je v tomto zahrnutý i takzvaný “boarding”, který je všeobecně velmi drahý. O studenta je v tomto případě postaráno od A do Z - ubytování, jídlo a pokrytí dalších důležitých potřeb.

 

Na bakalářském stupni máme tedy se školným hotovo pokud se vydáte do Londýna nebo třeba Edinburghu. Jak je to ale s ubytováním a dalšími náklady? Univerzity často poskytují studentské ubytování a cena za toto ubytování se může pohybovat ve velmi širokém spektru. Například na velmi prestižní univerzitě v St. Andrews se v tuto chvíli pohybuje kolem 6 až 8 tisíc liber za rok, kde jasná výhoda spočívá v tom, že se pohybujete v komunitě studentů a v rámci ceny jsou započítány například i služby. Častokrát se vyplatí jít do vlastního bytu s dalšími studenty, kde můžete velmi ušetřit. V rámci Edinburghu se zde dají najít nabídky mezi 300 - 600 liber za pokoj. Doporučuji aplikaci spareroom. Pokud toužíte po vlastním bytě, zde pod 800 liber (přibližně 23 tisíc) měsíčně za nájem nepůjdete a to nepočítám další náklady na elektřinu, topení nebo například internet, kde si podle mých zkušeností, připlatíte dalších 100 liber měsíčně. Život je všeobecně o něco dražší, než v Česku i z pohledu nakupování potravin nebo dalších každodenních potřeb.


Education.cz – Financování studia ve Skotsku

 

 

Praktický tip: pokud jste dostatečně odvážní, můžete jít podobnou cestou jako jsem šel já. Prvotně jsem o této možnosti vůbec nevěděl, ale navrhl mi ji můj skotský kamarád. Pokud v UK nějakou dobu už pracujete (limit je 3 roky), můžete žádat o studentskou půjčku, která vám pokryje životní náklady až do výše 750 liber měsíčně, a to po celou dobu studia. Je téměř bezúročná a funguje stejně jako půjčka, která funguje v Anglii na pokrytí školného. Malou procentuální částku začnete platit z vaší výplatní pásky až poté, co dokončíte vaše vzdělání a začnete vydělávat nad určitý limit stanovený státem. Já sám tento přístup hodnotím tak, že po studiu začnu platit o něco vyšší daň z toho, že mi Skotsko umožnilo studium na vysoké škole a pomohlo mi financovat mé životní náklady.

 

PS: celkovou situaci v oblasti vzdělávání samozřejmě může změnit brexit, ale rád bych ho v rámci článku nezmiňoval, protože ani britská vláda nemá jasno v tom, jak vlastně bude vypadat. Skotsko se jasně vyjádřilo, že bude dále podporovat multikulturní prostředí a bojovat za to, aby bylo vzdělání široce dostupné.
Píšeme pro vás