Důvody, proč vyrazit do světa už na střední a jak na to s High School Experience

V dnešním článku shrneme důvody, proč se studiem v zahraničí nečekat a jaké to má pro vás benefity. Pokud už jste přesvědčeni o výhodách, které tím můžete získat, přeskočte rovnou dolů, kde vám popíšeme jednu z možností, jak to zkusit.


 
Důvody, proč do toho jít


Zřejmě už jste slyšeli o tom, že dnešní mladá generace má spoustu možností, a to jak pro cestování, volný čas, ale třeba i studium. O to vybíravější pak mohou být potenciální zaměstnavatelé při výběru nejvhodnějšího kandidáta na pozici, na kterou právě hledají mladé talenty. Co pro ně může být rozhodující? Především znalosti nebo zkušenosti z oboru, ale jelikož toto nemusí být dostačující, záleží také na tom, čím se odlišíte od ostatních kandidátů. Často zaměstnavatelé slyší na dobrovolnickou práci nebo zkušenost ze zahraničí. Na to už si každý netroufne. Anebo nemá dostatek informací.

Čím dříve začnete přemýšlet o tom, čím se v budoucnu zabývat, tím dřív si v tom sami uděláte jasno a půjdete si za svým cílem. Vycestování do zahraničí je jeden ze způsobů, jak jít naproti osamostatnění se a uvědomění si vlastních hodnot. Není potřeba v zahraničí strávit hned rok. Po pár týdnech se začnete adaptovat na místní kulturu, objevovat odlišnosti a užívat si jiný životní styl než ten, na který jste z domu zvyklí.

 

people-wearing-backpacks

 

Proč to všechno zmiňuji? Protože program High School Experience vám dá přesně tu možnost zkusit si žít v zahraničí, poznat sami sebe, současně studovat a nepromarnit tak čas, přičemž získáte i zkušenost, kterou v budoucnu jistě oceníte.
 
Nejen že zjistíte, jak výuka probíhá v jiné zemi, ale může vás naučit jiným přístupům, než na které jste naučení ze své školy.
 
„Pomohlo mi, že mě na střední už dopředu připravili na vysokoškolský způsob práce.“ (Filip, Varndean College)

Aby se tu nemluvilo jen o zkušenostech, co vám studium v zahraničí dá, za zmínku stojí taktéž čím vás takový pobyt obohatí. Například zahraničními kamarády (a to nemusí být pouze místní, ale i studenti z jiných koutů světa, kteří se rozhodli udělat pro sebe něco navíc). Své o tom ví i Barbora, která studovala na Varndean College: „Našla jsem přátele, kteří jsou mi stále velmi blízcí a udržuji s nimi kontakt.“
 Na jak dlouho se teda vyplatí vycestovat?


Aby studium dávalo smysl a než se aklimatizujete na nové prostředí, uteče zhruba 3-5 týdnů. Když spočítáme investovaný čas a peníze, nejnáročnější na celém procesu je dostat se tam. Samotný pobyt už nevyžaduje tolik investic. Záleží tedy na tom, jestli si pobyt chcete užívat po doušcích nebo naopak mít expresní zážitek. Jestliže chcete, aby se vámi investovaná námaha i peníze postupně vracely, přemýšlejte nad tím, co je popsáno výše (čas, než se člověk v cizí zemi aklimatizuje a začne si ji užívat).


Co je přesně ten program High School Experience?


Zkušební studium na zahraniční škole. Pokud vám bylo 16, můžete vycestovat do zahraničí na 3 až 9 měsíců a zkusit studium tam, kde to pro vás bude mít smysl. Nejdříve je potřeba se zamyslet nad tím, co od školy nebo samotného studia očekáváte. Na tomto základě si vyberete školu, obor a jednotlivé předměty, co byste rádi studovali. Jelikož se tím zabýváme už nějakou dobu, máme přehled, a proto rádi pomůžeme s tímto výběrem, na základě vašich požadavků, aby vaše investice nepřišla vniveč.
 
Následuje přihláška. Ta funguje stejně jako na samotné studium na střední. Výhodou však je, že zde nepotřebujete tolik času, ale stačí i pár měsíců před samotným začátkem studia.
 
Jak to vyjde finančně? To hodně záleží na výběru školy i délce kurzu. Právě proto doporučuji si nechat od nás poradit, aby vaše investice měla co nejlépe vybalancovaný poměr cena, výkon a očekávání.

Kam se můžete přihlásit? Nejžádanější jsou školy v Anglii, tam máme také největší přehled. Mluvím například o MET Brighton, Bexhill College a Varndean College. Zkusit to ale můžete i ve Španělsku, kde bychom vypíchli dvě školy, a to ve městech Malaga či Marbella. Jedná se o britské školy, tudíž studium je taktéž v angličtině. Španělštinu zde můžete studovat jako druhý jazyk. Co vám školy ve Španělsku nabídnou je široké sportovní vyžití, jako je například i možnost hrát golf v místní golfové akademii. Pokud byste rádi za oceán, můžete zkusit také USA. Rozdílem tamních škol je především fakt, že učitelé zde nemají jednotný styl výuky, kterou tak mohou přizpůsobit každému studentovi a věnovat se mu více individuálně. Velkou roli zde také hrají sporty, můžete tedy hrát jak hokej, fotbal nebo například golf.

 

man-wearing-striped-shirt

 

Velkou výhodou a úsporou pro vaše finance je určitě ubytování v hostitelských rodinách. Tyto rodiny jsou pečlivě vybrány a spolupracujeme s nimi už několik let. Podívat se můžete na příběh Lindy, která s námi spolupracuje od roku 2012.

Další výhodou oproti klasickému studiu na střední škole je fakt, že nemusíte nastoupit se začátkem školního roku, ale třeba se začátkem semestru (trimestru v britských školách). Nemusíte tak čekat moc dlouho.

Za zmínku také stojí fakt, že velká část českých škol už uznává studium v zahraničí jako rovnocenné a nebývá tak problém nechat si studium uznat. Většinou tak můžete dále pokračovat se svou třídou, možná jen pod podmínkou skládání rozdílových zkoušek. S papírováním, ale také rádi pomůžeme.

 

A proč to vůbec zkusit s High School Experience?

  1. Není to tak velký závazek, jako jít rovnou studovat do zahraničí na celý školní rok se vším všudy
  2. Na konci neskládáte zkoušky jako místní studenti
  3. Vyzkoušíte si, jaké to je studovat předměty v cizím jazyce
  4. Zlepšíte si jazykovou úroveň a pokud se tomu nebudete vyloženě bránit, rozmluvíte se
  5. Získáte známosti, které se vám budou dále hodit (věřte mi, například když vycestuje na dovolenou a nebudete chtít platit za ubytování)
  6. Spolužáci vám budou závidět
  7. Osamostatníte se a získáte větší sebejistotu

 
Poslední bod vám jistě potvrdí i Viktorie, která studovala na Hove Park Sixth Form College: „Získala jsem úplně jiný pohled na svět a začala si konečně věřit.“Jak jinak zjistit, jestli studium v zahraničí bude cesta pro vás, než si to vyzkoušet na vlastní kůži? Udělejte první krok a ozvěte se nám.
Píšeme pro vás