Kristýna je vedoucí našeho týmu konzultantů pro studium v zahraničí. Zeptali jsme se jí nejen na to, jak koronavirus ovlivnil fungování Education.cz, ale i jak je to s vycestováním za studiem do zahraničí v této nelehké době.

Jakým způsobem ovlivnil koronavirus fungování Education.cz? 

 

Přemístili jsme se do online prostředí. To znamená, že ačkoli máme k dispozici kanceláře, tak je nevyužíváme tolik jako dřív pro osobní konzultace. Většina komunikace se studenty a rodiči probíhá online, nejčastěji přes Skype nebo Zoom. Občas využíváme i WhatsApp a FaceTime, záleží, co vyhovuje oběma stranám. Touto formou probíhá celkový poradenský proces. To je asi největší změna, kterou jsme kvůli koronaviru museli udělat. Ale jinak jsme pořád tady pro všechny zájemce o studium v zahraničí. Funguje i náš nový program Eduplán. Díky němu pomáháme studentům  s naplánováním studia tak, aby vedlo k jejich vysněné kariéře. Vše se tedy koná online a zájemci nás mohou zastihnout na telefonu nebo emailu a domluvit si s námi schůzku. 

 

Tým Education.cz

 
Mají studenti teď nějaké možnosti v zahraničí, i přesto, že nemůžou vycestovat?  

 

Určitě ano.  Pro některé země platí výjimky pro studenty a tak mohou za studiem dokonce reálně vycestovat. Platí to například pro cestování do Ameriky, Británie a Kanady. Ve většině případů je k tomu potřeba mít správná víza, zvlášť do Kanady a USA. Ale vždy se to dá nějakým způsobem zařídit, aby studenti mohli odjet i do dalších států. Tam je pak čekají určitá bezpečnostní opatření, například musí doložit negativní test a absolvovat karanténu. Ale obecně můžeme říct, že když má člověk vycestovat do zahraničí za studiem,tak se to vždy dá nějak zařídit. 

 

Jak probíhá výuka u studentů, kteří jsou momentálně v zahraničí?  

 

Výuka probíhá převážně online, protože se situace v hodně zemích příliš nelepší. Většina studentů je v zahraničí na kolejích, v případě středoškoláků v rodinách a studují kompletně online. Některé vysoké školy, kde studijní program vyžaduje prezenční výuku, udělily pro studenty výjimku a mohou například využívat laboratoře, ale i v těchto případech platí bezpečnostní opatření. Nutno však dodat, že mnoho studentů letos volilo spíše studium z České republiky, případně si své studijní programy odložili na začátek příštího akademického roku. 

 

S čím vším můžeme studentům pomoct?  

 

Máme komplexní nabídku služeb – vždy pomáháme od A do Z. Pokud student chce využít pouze konkrétní části našich služeb je to možné, ale jinak poskytujeme poradenství od začátku, tedy výběru vhodného oboru a školy, přes přihlášku až  po odjezd studenta do zahraničí. Rádi studentům pomůžeme i s dalšími náležitostmi – s letenkou, ubytováním apod. 

 

Týká se to jenom vysokoškoláků nebo i středoškoláků?

 

Týká se to i středoškoláků. Je to komplexní poradenství jak pro vysoké školy, tak i střední školy. A týká se to i krátkodobých kurzů, které jsou teď nahrazeny online kurzy. Případně je možné zahraniční střední školu studovat kompletně online. Student si může udělat A-levels tady z Česka souběžně se studiem své místní střední školy. 

 

Kdy je vhodné začít s přípravou, pokud student uvažuje o studiu v zahraničí od příštího akademického roku? 

 

Září 2021 je poměrně rychle blížící se termín a na spoustě univerzit i středních školách je nejvyšší čas začít. Spíše doporučujeme celý proces začít alespoň 1 rok dopředu. To znamená, že když chci vyjet na akademický rok 2022/23 tak teď je ten správný čas začít se poohlížet po správných variantách. Vyjet i teď v září je možné, ale jsou tam omezené možnosti toho, co se dá zařídit a na co se ještě dá přihlásit. Je to z toho důvodu, že ty nejprestižnější univerzity mají už v prosinci nebo v lednu uzavírky přihlášek. Takže teď momentálně se přijímají přihlášky na ty univerzity, které nemají takový přetlak nebo jim někdo odpadne. 

 Pro ty, kdo uvažují o studiu v zahraničí, ale mají obavy nejen z dopadů koronaviru, ale i Brexitu, existují pro ně nějaké alternativy?

 

Ano, kdyby studenti nechtěli studovat ve Velké Británii kvůli Brexitu, tak dobrou alternativou je třeba Irsko. Je to jediná další země EU, jejímž mateřským jazykem je angličtina. Mají kvalitní střední i vysoké školy a jejich školství se hodně podobá tomu britskému. 

 

Ty jsi osoba za Education.cz, se kterou studenti a rodiče nejčastěji komunikují, na co se momentálně nejvíce ptají? 

 

Často se mě ptají na to, jak se studuje v zahraniční v době koronaviru. Je to hodně individuální, řekla bych, že se situace liší podle toho, o jakou zemi a školu jde. Většinou jsou v platnosti různá opatření, která dovolují v některých případech studovat v prezenční formě. Občas se jedná i o kombinaci offline a online výuky. Jestli výuka probíhá v prezenční formě nebo online se odvíjí od aktuální situace a restrikcí v konkrétních zemích. Většina univerzit ale funguje online. Střední školy v USA nebo ve Velké Británii mají i prezenční výuku, ale flexibilně to mění dle aktuální situace. Konkrétní příklady studentů, kteří studovali v době koronavirové pandemie si mohou zájemci přečíst v dalších článcích na našem blogu nebo si mohou poslechnout podcast Za hranice, kde také zpovídáme studenty a sdílíme tak jejich reálné zkušenosti.  

 

Co bys vzkázala lidem, kteří uvažují o studiu v zahraničí?

 

Určitě se nebojte i v této době se zajímat a jet do zahraničí za studiem. Ačkoli nás média trošku děsí tím, jaký je vývoj, tak vždycky se najde způsob, jak zůstat v bezpečí i v zahraničí. Zároveň bych vzkázala všem studentům, kteří začínají o studiu v zahraničí přemýšlet, aby to neodkládali na poslední chvíli. Když nás kontaktují zavčas, tak se dají najít mnohem lepší varianty. Student má mnohem více možností, kam vyjet a studovat na své vysněné škole.

 

Pokud se chcete dozvědět bližší informace o studiu v zahraničí nebo Eduplánu, neváhejte se nám ozvat

Píšeme pro vás