Přijímací řízení na americké vysoké školy má několik částí a mezi ně patří i zkouška SAT. V tomto článku jsme pro vás shrnuli ty nejdůležitější informace a zeptali se naší americké lektorky na 5 tipů, jak SAT zvládnout co nejlépe.

 

Scholastic Aptitude Test neboli SAT je standardizovaná přijímací zkouška podobná Testu studijních předpokladů na některých našich univerzitách. Cílem je posoudit připravenost studenta na vysokoškolské studium a poskytnout tak školám údaje, na základě kterých mohou studenty porovnat a vybrat ty nejvhodnější. Zkoušku vytvořila a má pod záštitou americká nezisková organizace College Board. 

 

Zkouška SAT se pro mezinárodní studenty koná: 

  • 13. března 2021
  • 8. května 2021

Registrace probíhá online na stránkách organizace College Board. Je potřeba se zaregistrovat nejpozději měsíc před termínem zkoušky. Čeští studenti ji skládají písemně v Praze v prostorách International School of Prague. 

Cena jedné zkoušky se skládá ze dvou položek. A to z ceny za samotnou zkoušku 52 $ (s esejí 68 $) a dodatečného regionálního poplatku 49 $. 

 

Zkouška SAT je rozdělena na 2 hlavní sekce a volitelnou esej

 

  • Evidence-Based Reading and Writing

Reading test 

Tento test prověří, jak zvládáte interpretaci textu a informačních grafik. V zadání se objeví ukázka z klasické nebo současné literatury, dva úryvky z vědeckých děl, část textu věnující se jedné ze společenských věd a výňatek z dokumentů, které souvisí se vznikem Spojených států amerických. 

 

Writing and Language test

Během tohoto testu si vyzkoušíte roli editora. Vaším úkolem je upravit a vylepšit zadaný text a opravit případné chyby. Obsah textu se týká buď vědy, humanitních oborů, historie, společenských věd nebo kariéry.

 

  • Math

Math test

Test je rozdělen na dvě části - s kalkulačkou a bez kalkulačky. Prověřuje vaše znalosti algebry, zkoumá jak zvládáte řešit matematické úlohy a rovnice s komplexními čísly a jak provádíte analýzu dat. V zadání jsou často i úlohy z geometrie a trigonometrie. 

 

  • Essay 

Jak už bylo zmíněno, je jako jediná volitelná. Předem si musíte zjistit, které školy ji vyžadují, a které ji doporučují. V případě škol, které ji doporučují, je vždy lepší si ji k SAT zkoušce přidat. Na její dokončení máte extra 50 minut k celkovému času. Vaším úkolem bude přečíst zadaný úryvek, vysvětlit jak autor argumentuje, aby přesvědčil čtenáře, a pak svoje vysvětlení opodstatnit na základě důkazu z úryvku.

 

 

Část Časová dotace (minuty) Počet otázek
Reading Test 65 52
Writing and Language Test 35 44
Math Test 80 58
Essay (volitelná) 50 1
Celkem 180 (230 s esejí) 154 (155 s esejí)

 

Ukázka ze vzorového testu, celý test najdete na stránkách College Board

 

Jak je to s bodováním

 

Na začátek je potřeba říct, že nedostanete pouze celkový výsledek. Dozvíte se počet bodů za jednotlivé sekce a testy, obodují vám, jak analyzujete text a řešíte úkoly napříč celou zkouškou, a také uvidíte body za jednotlivé dílčí části. Za každou hlavní sekci můžete získat 200 - 800 bodů. Maximální počet bodů je tedy 1600. Za esej, která je hodnocena zvlášť, můžete získat 2 - 4 body. Za špatnou odpověď se body nestrhávají. Na SAT se můžete přihlásit kolikrát chcete. Obecně se doporučuje test napsat dvakrát a nanejvýš čtyřikrát. Své výsledky testů můžete poslat univerzitám přes svůj College Board účet. Většina univerzit uznává nejlepší dosažený výsledek ze všech vašich pokusů. 

 

Štěstí přeje připraveným

 

Ideální start přípravy na SAT je rok před prvním termínem, na který se chcete přihlásit. Minimálně byste se měli připravovat 2 měsíce. Oficiální přípravu na SAT nabízí Khan Academy ve spolupráci s College Board. Výuka probíhá online a je zdarma. Doporučujeme stáhnout i příručku The Official SAT Study Guide, ve které se dozvíte praktické tipy, jak se připravit na jednotlivé sekce zkoušky. Pokud se zrovna rozmýšlíte, jak se nejlépe na SAT připravit, rádi vám individuálně pomůžeme s výběrem vhodného SAT kurzu, ozvěte se nám. 

 

Co radí lektoři:

  • opravdu se začněte připravovat rok dopředu
  • pečlivě si přečtěte zadané otázky - nepozornost bývá nejčastější chybou
  • pokud potřebujete nahnat čas, zběžně proleťte dlouhé texty
  • dvakrát si překontrolujte své odpovědi
  • před testem si dopřejte dostatek spánku a snažte se zůstat co nejvíce klidní

A na závěr, na YouTube najdete spoustu videí plných rad a tipů od studentů, kteří už zkoušku úspěšně složili. Chcete se dozvědět další informace o zkoušce SAT nebo potřebujete pomoct s přípravou? Neváhejte nás kontaktovat


Píšeme pro vás