Eliška Gärtnerová je bývalou studentkou Gymnázia Jana Blahoslava a Střední pedagogické školy v Přerově, která se rozhodla část svých středoškolských let strávit v zahraničí.

V prosinci 2019 si podala přihlášku do stipendijního programu HMC, který umožňuje českým středoškolákům studovat 2 roky na soukromé škole ve Velké Británii s plně pokrytými náklady na školné, stravu a ubytování. Ve výběrovém řízení Eliška uspěla, a tak od poloviny května distančně, a od září 2020 prezenčně studuje na Royal Masonic School for Girls ve městě Rickmansworth, nedaleko Londýna. Elišku baví oblast IT. Mimo jiné čerstvě absolvovala dvouletý rozvojový program společnosti Microsoft, Studentské Trenérské Centrum (STC). Kromě toho vytvořila komplexní video Mimoškolní aktivity pro studenty – co dělat na střední? Aneb jak nezaspat.

 

 

 
Foto: Z archivu Elišky Gärtnerové

Začněme ještě v Čechách: co tě vedlo k rozhodnutí strávit dva roky na střední škole v Anglii?

 

Měla jsem touhu poznávat – nové lidi i cizí prostředí, a zároveň se dále rozvíjet v oblastech, které mě zajímají. V druhé polovině studia na osmiletém gymnáziu jsem více a více pociťovala, že jsem připravena se začít akademicky specializovat, což mi anglický vzdělávací systém skvěle umožňuje.

 

Jak náročný byl přijímací proces do programu HMC? 

 

Výběrový proces zabral trochu času, ale ta investice se mi vrátila vícekrát, než dokáži vyčíslit. Nejprve bylo třeba vyplnit podrobnou přihlášku a napsat esej o sobě a svých cílech. Následoval test z angličtiny a pohovory spolu s dalšími uchazeči. Musím říct, že právě pohovor se zástupci HMC a ASSIST byl ten nejpříjemnější, jakého jsem se do nynějška zúčastnila. Dovolím si jedno doporučení budoucím uchazečům: není se čeho bát – buďte sví a ukažte se.

 

Jsi se svým rozhodnutím spokojená? Co se ti na studiu v Anglii líbí nejvíc?

 

Kolem sebe mám lidi na stejné vlně, i ostatní jsou zapálení do svých předmětů. Učíme se spíš proto, že chceme – ne proto, že musíme. Samozřejmě to takto nemůže platit v každém okamžiku, ale takové prostředí vhodné k diskusi a společnému studiu je přesně to, v co jsem doufala. Neměnila bych.

 

 
Foto: Z archivu Elišky Gärtnerové

V Anglii studuješ na dívčí škole. Jaké to je být na škole, která je výlučně pro dívky? Má toto dělení v dnešní době ještě nějaké opodstatnění a výhody? 

 

Když jsem byla umístěna na dívčí školu, neviděla jsem v tom problém, ale zároveň ani benefity. Po pár měsících chápu důvody pro zachování tohoto typu škol více a vnímám i druhou stránku věci. Ze strany vedení je to prezentováno tak, že při učení nejsme ničím, ani nikým rozptylováni. Pravdou je, že dívky a chlapci se učí odlišně, a proto třídy odděleného pohlaví mohou pomoci maximalizovat efektivitu výuky. Kdybych dnes dostala šanci vrátit se v čase a rozhodnout se, jestli chci navštěvovat raději smíšenou školu, neudělala bych ho. Zároveň respektuji, že každý na to může mít jiný názor, je to věc úhlu pohledu a osobních priorit. 

 

Kdybys měla porovnat, jak se celkově liší styl britské výuky na střední škole od té české, jak bys to charakterizovala?

 

Je tu mnohem větší důraz na pochopení a schopnost aplikace nabitých vědomostí. Upřednostňuje se zde zážitková a praktická forma výuky na místo té frontální. Samostudium tu není nic neobvyklého a na denní bázi vypracováváme spíše úkoly než testy, což je určitě méně stresující. A ze strany učitelů pociťuji spíše důvěru než potřebu prověřovat. Podporují nás v dosažení našich cílů a velkou váhu má jejich zpětná vazba. 

 

 
Foto: Z archivu Elišky Gärtnerové

Jsi hodně akční člověk. Mimo jiné jsi dala dohromady podrobné, skoro ¾ hodiny dlouhé video shrnující, jakých mimoškolních aktivit se mohou středoškoláci zdarma účastnit. Co tě k tomu vedlo?

 

Upřímně jsem v prvním měsíci zde cítila velkou vděčnost za příležitost, které se mi dostalo, a měla jsem potřebu najít cestu, jak pomoci dalším lidem a předat jim své znalosti. V dnešní době je online video ta nejrychlejší (a pro mladé lidi nejpřirozenější) cesta komunikace tak, aby každý, kdo má zájem, mohl tyto informace kdykoliv najít. Něco takového mě samotné před dvěma lety chybělo.

 

 

 

Ještě se vraťme ke studiu. Jak se studuje v Anglii „v době covidové“?

 

Nechci generalizovat na celé království, ale troufám si říct, že na partnerských školách organizace HMC se studuje dobře. Jsem ráda, že se má britská škola navzdory komplikované situaci vždy, v rámci aktuálních možností, snaží zachovat příležitosti pro své studenty v maximální možném rozsahu. Díky tomu jsem v podzimním trimestru například mohla chodit na tréninky netballu, ačkoliv jsme hrály v týmu složeném jen z našeho ročníku, abychom se nepotkávaly s ostatními skupinami. Zpívám ve školním sboru, ačkoliv zatím přes internet ze svého pokoje. 

 

Dokud byla pouze určitá opatření, výuka mohla probíhat prezenčně – pochopitelně s rouškami. Bylo nutné respektovat stálý zasedací pořádek v jednotlivých lavicích, které nás navíc od sebe oddělovaly plexisklem. Všichni jsme to vnímali jako nutné minimum pro to, aby mohla být udržena prezenční výuka.
Aktuálně je ve Velké Británii plošný lockdown, a tak máme rozvrh přenesen do online prostředí, a to v plném rozsahu. Některé kroužky, jako třeba společná kondiční cvičení, dokonce díky této situaci vznikly.

 

 

Čím tě obohatila zkušenost studia v zahraničí? A komu bys doporučila studium v Anglii?

 

Studium na anglické střední škole bych doporučila všem, kteří již tuší, čemu se chtějí věnovat a rádi by se specializovali už během posledních dvou let na střední. Kromě nespočtu nových zážitků a přátel k tomu získáte taky novou perspektivu na svět vystoupením z „bubliny“ kultury vaší země. V neposlední řadě se vám otevřou nové příležitosti do budoucna – třeba právě pro studium na zahraničních univerzitách.

 

 

 
Foto: Z archivu Elišky Gärtnerové

 

O stipendiích ASSIST & HMC

 

  • Středoškolská stipendia ASSIST & HMC umožňují studentům strávit buď 1 rok na střední škole v USA (program ASSIST) nebo 2 roky ve Velké Británii (program HMC). 
  • Stipendium plně pokrývá náklady na školné, ubytování a stravu. 
  • ASSIT & HMC dohromady sdružují přes 300 soukromých středních škol.

Výběrové řízení na nové stipendisty probíhá během podzimu, více informací naleznete ZDE.

  • V České republice tato stipendia zprostředkovává nadace Bakala Foundation.
  • Nadace kromě středoškolských stipendií poskytuje také stipendia vysokoškolská, pod názvem Scholarship, a díky její podpoře studuje na špičkových zahraničních univerzitách po celém světě již 171 českých studentů a studentek.Píšeme pro vás