Letošní rok byl v mnoha ohledech nestandardní. Pandemie se tak dotkla i studia v zahraničí. Jak se školy popraly s distanční výukou v zahraničí a jak ji hodnotí sami studenti?

Situace se v jednotlivých zemích za poslední měsíce příliš nezměnila. Pro univerzity v UK například stále platí to, co deklarovaly už před začátkem akademického roku, a to že většina výuky je realizovaná online. Prezenční studium probíhá jenom u omezeného množství oborů jako je medicína, zubařství, obory související s medicínou a zdravotnictvím, veterinární vědy, ale například i vzdělávání. To se týká počínajícího praktického výcviku učitelů nebo přípravy studentů studujících obory týkající se sociální práce. 

 

Jaké to je dokončit magisterská studia v UK během pandemie?

 

Anička ukončila studia v UK
Instagram Anny Coufalové

 

 

Jako příklad můžeme uvést studentku Aničku Coufalovou, která právě v době pandemie dokončovala magisterský obor Vizuální komunikace v UK. Už před časem jsme s Aničkou v našem podcastu Za hranice rozebírali, proč se vlastně pro studia v UK rozhodla a jak výuka kreativního oboru probíhá. Sledovat její práci ilustrátorky můžete třeba na instagramu.

 

Anna Coufalová v dílně

 

 

Instagram Anny Coufalové

 

Závěrem studia prošla Anička kompletně online, převážně přes platformu Microsoft Teams, online odevzdávala i své závěrečné práce. “Do školy se vůbec nechodí, ale všichni jsou nápomocní. Je to ale škoda, protože některé aktivity jsou takhle komplikovanější, když chce třeba někdo vázat knížky ve škole, tak si musí zamluvit konkrétní termín. Zdá se mi, že možná studium není tak intenzivní, že profesoři přizpůsobili výuku tomu, že se potkáváme jenom online.”


 
Instagram Anny Coufalové

 

Jak probíhá výuka ve Skotsku?

 

Skotské univerzity ukázaly, že dokážou být velmi flexibilní a přešly do online režimu poměrně rychle. Například na University of Stirling byla a je velká výhoda, že se technologie využívaly i před pandemií. U téměř všech předmětů se využívají různé platformy pro nahrávání přednášek nebo týmové práce na MS Teams. Jediný rozdíl je tedy to, že se na seminářích a osobních konzultacích studenti nepotkávají s profesory osobně, ale virtuálně.


 

Kampus je také velice omezený a v knihovně si například musíte rezervovat místo předem. Díky tomu, že univerzity budou mít tyto restrikce zřejmě na celý akademický rok, mohou studenti studovat i z ČR. Podle našich informací se část studentů i po Vánocích strávených v ČR vrátila do UK a studují ze svých kolejí či jiných míst pobytu, většina ale zůstala po svátcích doma a studuje z domova online. 

 

Zatím nejsou přesné informace o tom, kdy by mohla začít prezenční výuka, ale mluví se v případě některých škol například o polovině února. Studenti na mnoha místech nebudou muset platit ubytování v UK, pokud ho nevyužijí, některé koleje budou dávat také až 50% slevy.

 

Stipendistka Bakala Foundation zahájila studia na Oxfordu ještě prezenčně

 


 
Z archivu Hany Bernhardové

 

"Podzimní trimestr jsem měla možnost absolvovat v Oxfordu. Přednášky jsme měli online, ale laborky a některé tutoriály byly prezenční, což bylo moc fajn. První měsíc nebyly restrikce ještě tak tvrdé a bylo možné mít i sociální život, seznamovat se a stát se členem různých studentských societies. Já jsem například začala zpívat ve sboru a zúčastnila jsem se několika pěších túr do okolní přírody. Bohužel poté nastal lockdown a téměř veškerý sociální život skončil," popisuje stipendistka Bakala Foundation Hana Bernhardová, i s ní jsme nahrávali podcast ještě předtím než na Oxford nastoupila, koho by tak zajímalo, jak se k přihlášce vlastně dostala a čemu se už na střední škole věnovala poslechněte si epizodu podcastu Za hranice

 

"Druhý trimestr teď budu pravděpodobně absolvovat, vzhledem k situaci, celý online z ČR. Online výuka má ale také svá pozitiva. Naše přednášky jsou nahrané dopředu a my si tak můžeme sami rozhodnout, kdy si je pustíme a sestavit si vlastní rozvrh, což mi velmi vyhovuje. Mohu si také nastavit vlastní rychlost přehrávání nebo přednášku zastavit a přetočit o kousek zpátky, jak potřebuji."


 
Z archivu Hany Bernhardové

 

"Přestože začít studovat v zahraničí v době korony nebylo úplně jednoduché, samotné studium jako takové moje očekávání ještě mnohem předčilo. Všichni profesoři byli naprosto úžasní, nadšení pro svůj předmět a dokázali ho také výborně podat. Velmi mě překvapilo, jak velký význam je na Oxfordu kladen celkovému rozvíjení osobnosti nejen z akademické stránky, ale také v různých dalších zájmech, vztazích nebo v oblasti duševního zdraví a hygieny. Profesoři se na každého studenta dívají čistě individuálně a snaží se ho podpořit a motivovat k nejlepší práci, ale v rámci jeho osobních možností. Je tedy naprosto běžné, že pokud například někdo nezvládá matematiku, univerzita se ho nesnaží potopit a vyhodit hned v prvním ročníku, ale nabídne další doučování a lekce," dodává Hana. 

 

I střední školy v zahraničí přešly na online výuku, v UK to ale není komplikace

 

 

Co se týče středních škol, tak tam je výuka také online, takže i tady většinou studenti studují online z ČR. Výuka je organizovaná podle předem daného rozvrhu, kdy probíhají online hodiny, studenti mají ale také pracovat na úkolech a projektech samostatně nebo ve skupinkách. Závěrečné zkoušky A-levels jsou letos vládou zrušené. Na konci minulého roku se to řešilo tzv. “Predicted Grade”, což je známka, kterou určují učitelé. Na přijímací zkoušky na vysoké školy to vliv ale nemá. 

 

 

V UK je online studium na středoškolské úrovni poměrně oblíbeným způsobem nehledě na koronavirus. Dlouhodobě tam fungují plně online školy, které studenty připravují k oficiálním závěrečným zkouškám, jakými jsou například A-levels a které univerzity bez problémů akceptují. Kvalifikace, kterou tak získají online je stejná, jako kdyby studovali prezenční resp. offline školu. Tyhle školy mají akreditace hlídané OFSTED, stejně jako klasické školy. 

 

Je to varianta například pro studenty, kteří mají nějaký časově náročný koníček nebo dělají vrcholově nějaký sport, případně se věnují vědě. Online školy fungují podle předem stanoveného rozvrhu, veškeré materiály jsou tam dostupné i pro případy, že se studenti online hodiny nemohou zrovna účastnit. Kromě online hodin mají k dispozici interaktivní materiály a další videa, případně mohou učivo individuálně konzultovat s jednotlivými vyučujícími. Pokud vás zajímá, jak funguje výuka v zahraničí, na co se nachystat v následujících měsících nebo kdy je dobré začít s přípravou na přijímací zkoušky, neváhejte se nám ozvat
Píšeme pro vás