Studium v zahraničí je lákavým tématem nejen pro samotné studenty, ale i jejich rodiče. I ti mají spoustu otázek. Během loňského roku jsme na přednáškách a akcích pro školy i z komunikace s klienty dávali dohromady nejčastější otázky.

Možná tak tento článek odpoví i vám. A pokud ne, neváhejte se nám ozvat s dotazem

 

Úplně nejčastěji se ptáte na svoje možnosti. Na začátku se tak vrhneme na obecnější informace ohledně studia v zahraničí. Jako pomoc vám ale může sloužit i náš podcast Za hranice. V tom se pravidelně věnujeme příběhům studentů, kteří se na zahraniční školy dostali. Poslechnout si tak můžete autentické příběhy středoškoláků i vysokoškoláků. 

 

Teď už se ale pojďme vrhnout na vaše nejčastější dotazy. 

 

 

 

Kam je možné vyjet za studiem v zahraničí? 

Možností máte spoustu, záleží, kdy se o studiu v zahraničí rozhodujete. Pokud uvažujete o zahraniční zkušenosti už na střední škole nejčastější volbou jsou destinace jako UK a USA. I my se na tyhle dvě země specializujeme. (Pokud vás zajímají jen vysoké školy, můžete se rovnou přesunout k další otázce.)

 

V Americe si navíc můžete vybrat mezi státní školou a internátní školou. Rozdílům se budeme co nevidět věnovat na blogu, tak ho určitě sledujte, ať vám tohle zajímavé srovnání neunikne. O jednotlivých variantách si ale základní informace můžete už teď přečíst na našem webu. Pro ty, kteří raději cestují za teplem, máme v nabídce i Španělsko

 

Tím to ale nekončí, pro ty, kteří touží po zahraničním vzdělání, ale z nějakého důvodu nemohou vycestovat, je tu možnost online studia. Vhodná jak pro sportovce, tak pro ty, kteří hodně cestují nebo si chtějí ke své škole přibrat ještě studium nějakého zajímavého předmětu v cizím jazyce. 

 

 

Kam na vysokou školu do zahraničí?

Možná už ale máte střední školu za sebou* a hledáte tak možnost, jak vycestovat na vysokou? Tady se otevírá také spoustu možností a to hlavně podle toho, jak rychle se chcete za hranice dostat, jaký obor vás láká a jaké jazyky ovládáte? 

 

Nejčastěji řešíme se studenty opět Velkou Británii, USA, ale i Irsko, Německo nebo Rakousko. Zajímavé možnosti mají studenti i mimo tyto destinace. Sledovat tak můžete třeba náš seriál, který tvoří příběhy studentů využívajících podporu Bakala Foundation a nese název “Jak se studuje v…”. Tam se dočtete o tom, jak se studuje třeba v Belgii, Nizozemsku nebo Švýcarsku i v dalších zemích. Výhodou těchto destinací je obvykle nižší školné či náklady na život. 

 

*Doporučujeme, aby se studenti začali zabývat procesem přihlášení na zahraniční univerzitu minimálně rok před podáním přihlášky.

 

 

 

Jak se v tom všem zorientovat?

Často se pak také ptáte na to, jak se vlastně ve všech možnostech zorientovat. V zahraničí se pro studenty otevírá spousta příležitostí a vy se nemůžete rozhodnout, kterou z nich chytnout za pačesy? 

 

Nebojte, nejste v tom sami. Spousta studentů si na začátku není jistá, kde začít a jak se správně rozhodnout. Abychom vám pomohli, vytvořili jsme ve spolupráci s kariérním poradcem a psychologem Valerym Senichevem Ph.D. speciální program zaměřený na kariérní poradenství a rozvoj silných stránek. Jmenuje se EduPlán a přímo o něm se dočtete na našem webu. A pokud vás tohle téma zaujalo, vytváříme pro vás obsahový seriál EduPoradna, kde se jednotlivým tématům věnujeme. 

 

EduPlán pomáhá nejčastěji studentům s volbou oboru, nicméně je vhodný i pro ty, kdo si chtějí ověřit, že jdou správným směrem a nebo pro ty, kteří hledají další možnosti, jak se rozvíjet. V rámci programu vytvoříme profil studenta a spoustu doporučení na další seberozvoj. EduPlán se pak opravdu stává akčním plánem, který vám pomůže udržet kurz a dostat se úspěšně do cíle. Třeba na vysněnou univerzitu. 

 

 

Jak vybrat konkrétní zemi a školu? 

Výběr školy i země, kde se rozhodnete studovat je velmi důležitý. V potaz je samozřejmě potřeba brát vaši jazykovou výbavu. I v Německu a Rakousku se sice dá studovat v angličtině, ale výběr oborů je trochu omezenější, minimálně na bakalářském stupni vysokoškolského studia. 

 

Jednotlivé země se také liší přístupem k výuce i výší školného a nákladů na život v dané zemi. Potřeba je tak samozřejmě brát v potaz i vaše finanční možnosti. Společně si tak odpovíme například na otázky:

 

 • V jakém jazyce jsem schopný/á studovat? 
 • Jaké školné si mohu dovolit? 
 • Dosáhnu na nějaká stipendia? 
 • Kde se vyučuje mnou vybraný obor? 
 • Splňuji podmínky pro přijetí? 

 

Se studenty pracujeme dlouhodobě a individuálně, pomáháme jim sestavit profil a případně ho doplnit o aktivity, které značně zvyšují šance na přijetí na vysněnou školu. Ideální tak je, když se nám ozvete minimálně rok předtím, než chcete na školu nastoupit

 

Jaká je kvalita škol v zahraničí?

Tohle je hodně široká otázka. Kvalita škol se samozřejmě stejně jako v České republice i v zahraničí liší. My ale studentům pomáháme vybírat právě ty školy, které jim budou nejvíce vyhovovat. Každého studenta řešíme individuálně, každý obor má totiž svá specifika a školy, které jsou v této oblasti nejlepší. 

 

Způsob výuky na zahraničních školách ať už jde o střední školy, nebo univerzity, se ale od výuky v České republice liší. 

 

Nejlépe to popisují sami studenti. 

„Vždycky mě zajímala psychologie a zároveň máme rodinnou firmu, takže mě to táhlo k business managementu. V UK je na univerzitách spousta kombinací oborů, takže jsem mohla oba tyto obory snadno spojit. Z výuky jsem nadšená, učitelé nám témata předávají zajímavě a hodně se tu klade důraz na uplatnitelnost v praxi. Kromě toho má univerzita spoustu spolků a klubů, do kterých se studenti mohou zapojit.“ 

Evča Hlahůlková, Psychology with Business Management, University of Sussex


 

 • Pokud vás zajímá celý Evčin příběh, a to jak se na přijímačky připravovala, co všechno musela splnit a co konkrétně studuje, poslechněte si celou epizodu podcastu Za hranice. (Srovnání výuky na českých a zahraničních školách se Evča věnuje ve 26 minutě rozhovoru.)„Já jsem ze školy zatím úplně ohromená. Výuka mi hodně vyhovuje. Pořád se učíte něco nového a látku vstřebáváte hodně rychle. Výuka v USA se moc nedá porovnat s tou českou, je to absolutně něco jiného. Třídy jsou o dost menší, takže se lépe poznáte se spolužáky a vztah s učiteli je také mnohem bližší. V Americe si učitelé opravdu udělají čas mluvit s vámi nejen o tom, jak se máte, ale i o vašem studiu jako takovém.“

Štěpánka Povolná, střední škola v USA – Tower Hill School

 

 

 • I Štěpánky příběh si můžete přečíst u nás na blogu, kde popisuje i to, jak vypadá její běžný cen v USA. 

 

Svoje příběhy a zkušenosti nám už sdílela pěkná řádka studentů, inspirovat se tak můžete například příběhem Elišky Gärtnerové, která díky stipendiu zprostředkovaného Bakala Foundation studuje na dívčí střední škole v UK nebo příběhem Hany Bernhardové, která se dostala na Oxford, kde studuje biochemii. Svoje zkušenosti ze zahraničí nám sdílela i studentka psychologie Marie Polášková, která se rozhodla pokračovat ve studiích v zahraničí a přihlásila se také na Oxford.Pokud vám tento článek na vaši otázku neodpověděl, neváhejte se nám ozvat. Nebo se podívejte na druhý díl FAQ, který zanedlouho najdete na našem blogu. Tam se budeme věnovat otázkám, jako jsou:

 • Jaké jsou požadavky na přijetí na zahraniční školu?
 • Jak dlouho mohu v zahraničí studovat?
 • Kde budu v zahraničí bydlet?
 • Jak mohu studium financovat?
 • Jak vypadá běžný den ve škole v zahraničí? 

 

I v novém roce se těšíme na příběhy a otázky dalších odvážných studentů, kteří se vydali za svým snem!


Píšeme pro vás