Na začátku byl tento článek koncipován jako jeden list aplikací, které pomáhají k efektivnímu studiu či práci. Netrvalo dlouho a celá struktura se změnila.

Mělo to velmi jednoduchý důvod. O technologie zase až tak nejde. Nejdříve je nutné pochopit kontext, nastavit myšlení a všeobecné návyky v oblasti studia nebo práce spojené s dalšími zdroji, které pomohou pochopit širší problematiku. Tento základ jsme probrali v prvním díle tohoto miniseriálu. Jakmile máme tohle zvládnuto, můžou nám technologie zjednodušit život.

 

 

Pomoci nám může také kniha "Getting Things Done". Zkráceně je to koncept GTD, který by vám měl pomoci s vaší každodenní produktivitou. Velmi zajímavou myšlenkou z této knihy je koncept inboxu. Není to nic extrémně inovativního. Zkrátka máte místo, které je buď fyzické a nebo virtuální, kde si vždy zapisujete nebo vkládáte věci, které vás napadnou a které se musí dále zpracovat.

 

Můžete namítnout, že to není nic převratného. Ano, ale je to určitě jeden z těch mála fíglů, co s vámi zůstanou dlouhou dobu a nezapomenete je dva dny po přečtení knihy. Proč? “Vysypete hlavu”, nemusíte mozek používat jako harddisk, je to jednoduché, funguje to a nezáleží to na jedné aplikaci, programu nebo principu.

 

Pokud uvažujete o virtuálním inboxu, je potřeba zvolit nejlépe přístupnou aplikaci. Osvědčené tipy jsou:

 

 

Aplikace Drafts je na náš koncept optimální. Jednoduchá, synchronizuje zápisky mezi telefonem a počítačem. Rychle ji spustíte, můžete hned psát a zase odložit.

 

S inboxem je nutné dále pracovat. Nechceme jen vyhazovat věci z hlavy a potom na ně zapomenout. Na úkoly potřebujeme úkolovník:

 

 

Všechny fungují podobně, hlavně Todoist a Things jsou postavené na výše zmíněné metodě GTD. Fígl číslo dvě: Pokud úkol v inboxu bude trvat méně než dvě minuty, tak ho rovnou udělejte, možná by trvalo déle samotné plánování, kdy ho splnit. Pokud trvá více, než dvě minuty, přesune se do todo listu a v obou případech bude smazán z inboxu.

Pokud rádi organizujete věci vizuálně, vyzkoušejte:

 

Zdroj: Giphy.com

 

Tuto aplikaci jsme uvedli i v rámci inboxu. Je velice univerzální a pokud využijete její aplikaci do mobilu, dá se použít i místo poznámek. Stačí si na tohle vytvořit vhodné kategorie a sloupce.

 

 

Miro je skvělá aplikace na myšlenkové mapy, která pomáhá plánovat každý díl našeho podcastu “Za hranice”.

 

 

Zdroj: Giphy.com

 

Pokud chcete jít ještě dále a vytvořit si projektový nástroj, který vám usnadní život, můžete vyzkoušet:

 

 

Aplikaci rádi využívají studenti, kteří si mohou organizovat veškeré informace, zápisky, přednášky, další dokumenty nebo i úkoly pod jednou střechou.

 

Pokud přemýšlíte o akademické dráze, nebo jste student, který píše mraky esejí, pomůže:

Obě aplikace jsou skvělé na automatickou tvorbu referencí. 

 

Pro ultra pokročilé mám poslední doporučení. Před nedávnem byla vytvořena aplikace:

Kdo chce zkombinovat funkce většiny výše zmíněných aplikací, může jít cestou tohoto nového nástroje. Používají ji akademici, vědci, studenti a mnoho profesionálů v různých oborech.

 

“We believe that writing is a tool for thinking. If we can build a tool for helping people write and organize their ideas more effectively, we can help them have better thoughts and solve otherwise intractable problems.”

 

Výše jsem představil spoustu nástrojů, které vám pomohou nejen k efektivnímu studiu. Nejde však jen o technologické vychytávky. Samotné aplikace jsou jen pomocníkem k samotnému přístupu ke studiu nebo práci. Pochopení kontextu, práce s informacemi, zaměření, soft skills, to vše jsou a budou důležité dovednosti, které budou potřeba jako nikdy dříve. Jakoukoliv krizi můžeme vidět dvěma úhly pohledu - negativně nebo pozitivně. Možná nepřímo viditelné bonusy koronaviru můžeme vzít do svých rukou. Pojďme si společně dát výzvu a posunout efektivitu učení s pomocí technologických vychytávek, efektivitu práce, sebevzdělávání a rozvoj dalších klíčových dovedností pro dvacáté první století.
Píšeme pro vás