Toužíte studovat zahraniční střední školu odkudkoliv na světě nebo chcete získat zároveň s českou maturitou i zahraniční diplom? Právě online studium pro vás může být to pravé.

Online studium je v zahraničí oblíbenou formou studia. Mnozí studenti i u nás v České republice si letos vyzkoušeli, že distanční výuka jim může vyhovovat. Pro ty, kdo chtějí získat zahraniční vzdělání, zjistit, jaký styl výuky zažívají studenti v USA nebo UK, je to vhodný způsob, jak tohle všechno zažít bez nutnosti odcestovat za hranice. 

 

Jaké výhody má online studium?

 • můžete studovat odkudkoliv
 • tempo si nastavíte podle sebe
 • podporu učitelů máte i na dálku
 • výhoda při přijímacích řízeních na zahraniční vysokou školu
 • diplomy a certifikáty jsou uznávány po celém světě
 • nižší finanční náklady

 

 

Jak studium probíhá?

Vybírat můžete ze 2 forem online studia:

 • Samostudium bez rozvrhu
 • Předem stanovený rozvrh

 

Některé školy pak volí kombinaci obojího. Studenti se mohou účastnit online přednášek, ale pokud je nestíhají mohou si je kdykoliv pustit ze záznamu. 

 

Samostudium bez pevně daného rozvrhu je vhodné pro ty studenty, kteří chtějí během studia střední v ČR získat i zahraniční diplom, nebo si celé studium naplánovat podle sebe. 

 

U formy se stanoveným rozvrhem je výuka podobná klasické prezenční s tím rozdílem, že je v online prostředí a využívá jiné výukové metody.

 

 

Mezi oblíbené předměty patří třeba biologie, chemie, fyzika, matematika, psychologie, sociologie, právo, ekonomie nebo i politika. Online se dají studovat i specifické obory. Třeba studentka Erika se rozhodla pro online studium Concept Artu poté, co doma vhodný obor nenašla. Její příběh už jsme vám na blogu vyprávěli.

 

Jak je online studium zakončeno? 

Ve Velké Británii je online studium zakončeno závěrečnými zkouškami stejnými, jaké skládají studenti prezenčních škol. Získáte certifikát A-Level, který je nutný k přijímacím řízením na vysoké školy v UK a ve světe.

 

V USA sbíráte během studia kredity za úspěšně ukončené předměty a při dokončení celého programu a získání potřebného počtu kreditů (liší se stát od státu) získáte americký High School Diploma. I zde, podobně jako v UK, si můžete zvolit vyšší úroveň předmětů tzv. Advanced Placement (AP).

 

 

Co nejčastěji chtějí vědět rodiče? 

 

 • Je možné nastoupit v průběhu započatého pololetí?

 

Ve většině případů je možné online studium začít kdykoliv bez návaznosti na začátek školního roku nebo semestru. Veškeré materiály mají studenti k dispozici a k probrané látce se tak mohou kdykoliv vrátit. Pokud by s něčím měli při samostudiu problém, školy nabízí podporu učitelů, takže na to nebudou sami. Některé školy mají ale stanovená data, od kterých je možné začít studovat. Mají tak například třikrát během roku začátek, během kterého naskočí do výuky noví studenti naráz.  

 

 • Kolik vyučovacích hodin mají studenti v jednom dni?

 

Pokud si zvolíte formu bez pevného rozvrhu, je počet hodin za den na vás. S pevným rozvrhem se to poté liší dle země a jednotlivé školy. V průměru je to kolem 5 hodin.

 

 • Jsou A-Levels, GCSE a High School Diploma získané online studiem stejné jako ty při prezenční výuce?

 

Ano, jsou a mají i stejnou váhu u přijímacího řízení na vysokou školu. Zaujalo vás online studium? 

 

 • Mohou se studenti posunout o level výše, pokud v nějakém předmětu excelují? 

 

Pokud jsou studenti v nějakém předmětu napřed nemusí čekat na ostatní, ale mohou se posunout dál. V tom je právě výhoda online studia, protože si ho mohou studenti do jisté míry přizpůsobit vlastním potřebám. Vše je potřeba probrat s konkrétní školou, všechny ale podporují studenty v jejich cestě za kvalitním vzděláním.

 

 

 

Jak se distanční výuka líbí českým studentům, jsme zjišťovali v našem průzkumu. Jeho výsledky si můžete připomenout v prezentaci, kde najdete i to, co čeští studenti na online výuce během uzavřených škol nejvíce oceňovali.

Online školy se postupně dokázaly vyrovnat i s nevýhodami, které distanční vyučování může mít. Aby posílili sociální kontakt studentů, provozují například školní sociální síť, kde se studenti mohou propojit v nejrůznějších spolcích a vymýšlejí spoustu dalších skupinových aktivit, do kterých se studenti mohou zapojit. 

 

Další informace ohledně online studia i dalších příležitostí, které na studenty v zahraničí čekají, najdete na našem webu. Pokud vás online studium zaujalo, ozvěte se a zjistěte o této možnosti více.


Píšeme pro vás