Inspirace není nikdy dost, a proto vám pravidelně přinášíme příběhy úspěšných Čechů, kteří mají zkušenosti ze zahraničí.

Druhým z našeho výběru zajímavých českých osobností se zahraniční zkušeností je Andrea Vytlačilová, módní návrhářka a ilustrátorka. Andrea se v roce 2020 dostala do prestižního žebříčku časopisu Forbes 30 pod 30, který v její části zmínil jednu z nejdůležitějších bodů “Jako jediná Češka v současnosti studuje nejprestižnější módní školu světa, Central Saint Martins v Londýně, kterou v minulosti prošli John Galliano, Alexander McQueen nebo Stella McCartney.” I přes to, že má nabitý univerzitní program, tak nezahálí a měla možnost stáže například u prestižní módní značky Marc Jacobs, Acne Studios nebo Kenzo. Má také svou vlastní značku a eshop, kde prodává její vlastní hedvábné šátky. Podívat se na její kolekci můžete na: andreavytlacilova.com.

 

Proč jste se rozhodla odjet do zahraničí tam, kam jste měla namířeno, jaká byla motivace?

 

Do Londýna jsem primárně směřovala kvůli škole Central Saint Martins. Věděla jsem, že je špičkou v oboru a toužila jsem na ní studovat, učit se, objevovat. Nikdy bych ale nevěřila, že to dopadne. Londýnu jsem ale za těch pět let kompletně propadla. Je to teď už pro mne druhý domov. Mám tam přátele, oblíbená místa i část života.

 

Co vám vaše zahraniční zkušenost dala a vzala?

 

Změnila mne od základu jako osobnost. Kompletně jsem se osamostatnila, změnila hodnoty, otevřela se, našla samu sebe. Musela jsem se vzdálit od domova, abych poznala jeho hodnotu. Londýn mi otevřel svět a nepřeberné možnosti. Žila jsem pak ještě ve Stockholmu, Paříži a New Yorku, a tak jsem se naučila rychle zvednout kotvy, přesunout do cizí země a rychle se zorientovat, najít si systém a fungovat v cizím prostředí.

 

Zahraniční zkušenost mi asi vzala iluze. Najednou jsem mohla vidět život trochu víc syrový, bez přikrášlení. Ale to beru jako pozitivum, více jsem se tak zocelila, což je v mém oboru potřeba.

 

Co byste ráda před odjezdem věděla, ale nikdo vám to neřekl?

 

Těžko říct. Možná jen, že není třeba se bát. Mladý člověk je obrovsky adaptabilní. Zejména první dny, týdny a měsíce se bez přestání učíte, zjišťujete, jak fungovat jako nezávislá jednotka, zažíváte neopakovatelná dobrodružství, formujete přátelství s lidmi z celého světa, mění se vám pohled na svět. A to je krásné. Nežijete v bublině, začnete se vnímat jako součást celého světa, ne pouze kraje nebo města.

 

Co vás v zahraničí nejvíce překvapilo?

 

Asi otevřenost příležitostí. Že cokoliv je možné, stačí na tom jen pracovat. Z Česka jsem odešla jako čerstvá absolventka gymnázia a během prvního roku jsem už mohla vystavovat v Londýně, účastnit se projektů. O pár let později jsem už mohla pracovat ve velkých oděvních domech. Myslím, že v Anglii jsem se naučila mít velké sny. A že se i mohou plnit.Co by nakonec Andrea doporučila mladým studentům, kteří se chtějí vydat podobnou cestou studia designu?

 

Zaměřit se vedle školních prací i na svou vlastní tvorbu. Nezakořenit jen v cyklu univerzitních uzávěrek a cíleně zkoušet pátrat ve své vlastní mysli a nápadech. Testovat nová území, dívat se okolo sebe. Design je vysoce subjektivní, a tak je fajn nezaklesnout do známých kolejí, ale naopak z nich pravidelně vyskakovat.
Píšeme pro vás