Sestavíme profil studenta
S každým studentem či studentkou pracujeme individuálně. Poznáme jeho silné stránky, zájmy i studijní a kariérní cíle.
Studium na zahraniční univerzitě je aktuálně nejoblíbenější možností, jak si jít za svými sny a získat to nejlepší možné vzdělání ve vybraném oboru. Do plnohodnotného studia vysoké školy v zahraničí nastupují nejen ti, kteří již získali svůj středoškolský diplom mimo ČR (i když ti to mají o něco jednodušší), ale i studenti a studentky, kteří prozatím studovali jen v Česku nebo vyjeli na některý z krátkodobých kurzů.
Náš konzultantský tým má s vysokoškolským studiem v zahraničí osobní zkušenosti. Pomůžeme vám vybrat tu nejvhodnější zahraniční univerzitu, projít přijímacím řízením a získat všechny potřebné dokumenty a připravit se na studium.
Stojíte na této důležité křižovatce a ještě moc nevíte, kam se na své studijní a kariérní cestě vydat dál? Využijte náš program studijního a kariérního poradenství EduPlán, který vám v rozhodnutí pomůže.
S každým studentem či studentkou pracujeme individuálně. Poznáme jeho silné stránky, zájmy i studijní a kariérní cíle.
Naši studijní poradci vyberou 3–5 zahraničních vysokých škol, které by studentovi nejvíce seděly a pomohly mu dosáhnout jeho cílů. Vybereme až tři školy, na které se student bude hlásit.
Pomáháme s tvorbou portfolia, esejemi či přípravou na přijímací pohovor. Po úspěšném přijetí podporujeme studenty i rodiče při získávání dokumentů pro víza či finančních podkladů pro snížení školného.
Jsme se studenty a rodinou v kontaktu i během studia. Rádi studenty a studentky podporujeme na jejich další studijní a kariérní cestě i dále.
Studium probíhá na těch nejlepších zahraničních univerzitách, které si zakládají na využití teoretických znalostí v praxi. Výhodou je také větší výběr zajímavých oborů VŠ studia a možnost věnovat se sportu v rámci studia. Studenti získají lepší uplatnění na trhu práce. Není tak výjimkou, že najdou svoji vysněnou práci už při studiu.
Už za jeden semestr se zlepšíte v cizím jazyce a jeho každodenním používání víc než za pár let studia doma. V případě potřeby pomůžeme i s jazykovou přípravou před přijímacím řízením.
Studium vysoké školy v zahraničí je i o osamostatnění, poznávání nových míst a lidí. Studenti si vytvoří síť kamarádů a kontaktů z celého světa. Možnost žít a cestovat s lidmi z celého světa je nenahraditelná zkušenost na celý život, která otevírá nové obzory i pracovní příležitosti.
Naprostá většina kvalitních zahraničních vysokých škol vyžaduje placení školného, jehož výše je velmi různorodá. Výborné sportovní, studijní či jiné výsledky mohou studium v zahraničí zlevnit a pomoci dosáhnout na stipendia. Během přípravného procesu s vámi tvoříme kvalitní portfolio, které vám v tom může pomoci. Studium v zahraničí je pro vás ta nejlepší investice do budoucnosti.
Nejlepší bude, když si přečtete a poslechnete zkušenost studentky vysoké školy ve Velké Británii:
„Vždycky mě zajímala psychologie a zároveň máme rodinnou firmu, takže mě to táhlo k business managementu. V UK je na univerzitách spousta kombinací oborů, takže jsem mohla oba tyto obory snadno spojit. Z výuky jsem nadšená, učitelé nám témata předávají zajímavě a hodně se tu klade důraz na uplatnitelnost v praxi. Kromě toho má univerzita spoustu spolků a klubů, do kterých se studenti mohou zapojit.“
Pokud vás zajímá celý Evčin příběh, a to jak se na přijímačky připravovala, co všechno musela splnit a co konkrétně studuje, poslechněte si celou epizodu podcastu Za hranice. (Srovnání výuky na českých a zahraničních školách se Evča věnuje ve 26. minutě rozhovoru.)
Inspirujte se třeba i příběhem Hany Bernhardové, která se dostala na Oxford, kde studuje biochemii. Svoje zkušenosti ze zahraničí nám sdílela i studentka psychologie Marie Polášková, která se rozhodla pokračovat ve studiích v zahraničí a přihlásila se také na Oxford. Svoje příběhy s námi sdílela i studentka nizozemské univerzity Nikki Králová či Viktoria Klimková, která získala svůj magisterský diplom z University of Glasgow.
Pokud se rozhodnete pro studium na vysoké škole v zahraničí, které není jen krátkodobým výjezdem přes různé univerzitní programy, pak zjistíte, že délka studia se liší podle země a stupně studia. Například v USA trvá bakalářské studium obvykle čtyři roky, magisterské studium pak jeden nebo dva roky. Ve Velké Británii se bakalářský stupeň studuje stejně dlouho jako v ČR – tři roky, magisterské studium pak trvá jeden, nebo dva roky. Samozřejmě můžete v studovat v zahraničí i doktorandské studium, které trvá tři až šest let.
Délka vysokoškolského studia v zahraničí je podmíněná také oborem, který se rozhodnete studovat. U některých oborů vám bude stačit vystudovat bakalářskou úroveň, nebo se třeba můžete rozhodnout nastoupit na magisterské studium na jinou vysokou školu. Možností je mnoho a všechno závisí na vašich preferencích.
Přijímací řízení pro studium vysoké školy v zahraničí se liší dle konkrétní školy a země, ale také oboru, na který se hlásíte. S tím vám ale rádi pomohou naši konzultanti, kteří se specializují na systémy v jednotlivých zemích. Nejprve s vámi projdou vaše motivace, očekávání a požadavky na vysokoškolské studium v zahraničí. Následně vám doporučí univerzity, které by nejlépe pasovaly k vašemu profilu. Až si vyberete univerzitu, na kterou se chcete přihlásit, pomůžou vám se sumarizací přihlášky a potřebných dokumentů.
Univerzity v zahraničí obvykle požadují k vyplněné přihlášce přiložit také motivační dopis, doporučující dopis (např. od bývalého vyučujícího), doklad o dosaženém vzdělání a potvrzení o ovládání jazyka výuky. Některé školy vyžadují také účast na online/osobním pohovoru. Na přijímací proces se můžete připravit také díky našemu kurzu Jak na vysokou školu v zahraničí?, kde se dozvíte všechny potřebné informace.
Výše poplatků za studium VŠ v zahraničí se liší podle země, oboru i délky studia, pro které se rozhodnete. Také závisí na tom, jestli se rozhodnete pro studium veřejné vysoké školy, nebo soukromé, která bývá zpravidla o něco dražší.
Specializujeme se na vysokoškolské studium ve Velké Británii, USA, Irsku, Německu, Nizozemsku a Rakousku. Pro jednotlivé země uvádíme na samostatných stránkách rozmezí, ve kterém se školné za vysokoškolské studium pohybuje. Naši specialisté na zahraniční vzdělávání se vyznají také v možnostech, jak studium vysoké školy v zahraničí financovat z různých zdrojů, jako jsou třeba stipendia či půjčky.
Z naší osobní zkušenosti, ale také ze zkušeností našich studentů víme, že se do kvalitního vzdělání, které získáte na vysoké škole v zahraničí, vyplatí investovat. Absolventi vysokoškolského studia v zahraničí mají obvykle výhodu při hledání uplatnění na trhu práce.
Studovat v zahraničí už na střední škole nechcete, nebo z nějakého důvodu nemůžete, a hledáte možnost, jak vycestovat na vysokou? Plnohodnotně studovat na univerzitách mimo Českou republiku můžete v mnoha zemích nejen Evropy, ale i světa. Možností je opravdu spousta a záleží hlavně na tom, kdy začnete s přípravou, jaký obor vás láká, jaké máte finanční možnosti a jaké jazyky ovládáte.
Nejčastěji si čeští studenti a studentky vybírají anglicky mluvící země, jako je Irsko, Velká Británie nebo USA. Díky anglicky vedeným programům jsou ale skvělou možností i Nizozemsko, Španělsko, Německo, Rakousko a další. Inspirovat se příběhy studentů, kteří studují v zahraničí, se můžete například v našem blogovém seriálu „Jak se studuje v…“, který jsme připravili ve spolupráci s Bakala Foundation.
Výběr vysoké školy i země, kde se rozhodnete studovat, je velmi důležitý. Jednou z prvních věcí, kterou je třeba brát v potaz, je vaše jazyková výbava. Třeba v Německu a Rakousku se sice dá studovat v angličtině, ale výběr oborů a předmětů je minimálně na bakalářském stupni studia omezenější. Jednotlivé země se liší přístupem k výuce, výší školného i nákladů na život v dané zemi. I proto je potřeba si realisticky říct vaše finanční možnosti.
Informací, porovnávání a důležitých rozhodnutí je spousta ještě ve fázi výběru země, natož pak školy či při podávání přihlášek. Pokud na to nechcete být sami, napište nám a my vás rádi celým procesem provedeme.
Pokud se rozhodnete v rámci své přípravy k přijímacímu řízení na zahraniční univerzitu využít naší podpory, budete mít k dispozici veškeré naše know-how, informace i kontakty na různých školách a organizacích.
Na každou zemi/obor máme specializované konzultanty, kteří mají nejaktuálnější informace o tamních univerzitách, nejlepších možnostech studia daného tématu či praktické tipy na to, jak celým přijímacím procesem hladce a úspěšně projít. Někteří v zemích, ve kterých chcete studovat, dokonce žijí!
V průběhu naší spolupráce při přípravě na vysokou školu si společně zodpovíme například tyto otázky:
Čím dříve, tím lépe. Se studenty pracujeme dlouhodobě a individuálně, pomáháme jim sestavit profil a případně ho doplnit o aktivity, které značně zvyšují šance na přijetí na vysněnou školu. Ideální tak je, když se nám ozvete minimálně rok předtím, než chcete na školu nastoupit. Čím dříve se začnete připravovat a pracovat na svém portfoliu, tím větší šanci máte na to, dostat se na ty nejlepší školy či získat od své budoucí alma mater finanční podporu.
Dřívější začátek přemýšlení o další vzdělávací cestě je vhodný i v případě, že ještě přesně nevíte, čemu se chcete věnovat. Máte pak čas a prostor pořádně prozkoumat všechny možnosti a svoje předpoklady – například pomocí programu EduPlán.
Tohle je hodně široká otázka. Kvalita škol se samozřejmě stejně jako v České republice i v zahraničí liší. Ne vždy jsou staré budovy obrostlé břečtanem nebo vysoké školné synonymem světově nejlepšího vzdělání. Velké rozdíly mohou být v rámci jedné univerzity i mezi jednotlivými obory, a to nejen v kvalitě oboru, ale také v přístupu a budoucímu uplantnění absolventům.
Proto ke každému studentovi a studentce přistupujeme individuálně a pomáháme jim vybírat právě ty školy, které jim budou nejvíce vyhovovat.
Stojíme si za tím, že cesta každého studenta je individuální. I tady proto záleží na tom, kam se chcete hlásit. Důležité ale je odlišit se od ostatních, ukázat, že vás obor opravdu zajímá. Inspirovat se můžete třeba příběhem studentky biochemie na Oxfordu Báry Cihlové.
Mimoškolní aktivity jsou hodně důležité, neváhejte je proto zmínit v motivačním dopise. Třeba jste chodili jako děti do skauta a potom jste oddíl pomáhali vést. Hrajete na hudební nástroj nebo děláte nějaký sport? Máte za sebou literární soutěž nebo se věnujete nějakému tématu i mimo výuku? Možná jste pomáhali s organizací nějaké kulturní nebo charitativní akce nebo jste během pandemie chodili pomáhat do nemocnice nebo domova důchodců. To všechno se počítá.
Kromě toho je samozřejmě potřeba doložit různé dokumenty, jako je maturitní vysvědčení, certifikát o úrovni jazyka, ve kterém chcete studovat, či finanční záležitosti.
Níže uvádíme požadavky pro aktuálně nejžádanější země, tedy Velkou Británii a USA. Více informací najdete i na stránkách jednotlivých států. Pokud by vás zajmalo ještě něco jiného, neváhejte se nám ozvat!
Bakalářské studium:
Magisterské studium:
Bakalářské studium:
Magisterské studium: