Do USA jsem chtěl kvůli hokeji, našel jsem tam ale mnohem víc, říká student Adam

AdamDusek3

Adam snil o studiu v zahraničí od dětství. Nakonec se mu podařilo sen si splnit.

Ve třetím ročníku střední školy se rozhodl pro americkou střední školu Lyndon Institute ve Vermontu. Kromě lepších podmínek pro hraní hokeje si zlepšil angličtinu a rozhodl se svoje studium prodloužit.

Na jak dlouho jsi měl na střední v zahraničí původně odjet?

Původně jsem chtěl na půl roku, ale na škole se mi líbilo, tak tu zůstanu déle.

Získáš tedy High School Diploma. Máš v plánu se potom vrátit do ČR?

Nejsem rozhodnutý, přemýšlím o tom, že bych v zahraničí nějakou dobu zůstal. Vidím kolem sebe spoustu příležitostí. Je teď mnohem reálnější, že bych v USA zůstal i na vysokou školu

Čím tě zaujal právě Lyndon? 

Lyndon Institute se mi líbil na fotkách, vypadal jako typická americká střední škola. Líbil se mi taky internát a možnost hrát na škole hokej.

Kde vlastně tvoje střední škola v USA je? 

Kampus je tři hodiny od Bostonu. Lyndonwille je malé městečko, ale mám tu všechno, co potřebuju.

Můžeš srovnat studium na české a americké škole? 

Je to jiné, na americkém systému studia na střední škole bych ocenil to, že mi dávají víc prostor pro kreativitu. Chtějí, abychom ukázali vlastní názor. Jiné je i rozložení hodin. Měli jsme každý den stejný rozvrh složený ze čtyř delších vyučovacích hodin. Předměty jsme neukončovali zkouškou, ale měli jsme finální práci. Například z matematiky si každý vybral téma a během 20 minut ho před třídou odprezentoval, což mi přišlo zajímavé a v Čechách jsem to nezažil. 

Jaké předměty jsi na střední škole v USA studoval?

Na své škole jsem si mohl vybrat předměty podle toho, co mě baví a zajímá. Takže jsem volil fyziku, matematiku, angličtinu a grafický design. Vybral jsem si tak, abych případně dokázal složit maturitu i na české škole

    Český student Adam studuje na střední škole
Lyndon Intitute v USA.

Plánuješ skládat i českou maturitu? 

Chtěl bych mít obě maturity. Pro další školní rok jsem si zase vybíral předměty, které mi pomůžou maturovat i v ČR. Tentokrát je to biologie, matematika, fyzika. Můžu si vybrat i předmět na místní vysoké škole. Takže budu studovat ještě Základy businessu.

Jak jsi to měl s angličtinou?

Nejtěžší pro mě byly právě hodiny angličtiny, dost často jsme totiž psali eseje. Myslím, že mi trvalo měsíc si na to zvyknout. V jiných předmětech to bylo jednodušší, protože ve fyzice není jazyk až tak důležitý.

Co bys poradil studentům, kteří z jazyka mají obavy? 

Hlavně to, že obavy jsou zbytečné, protože když jsem něco nevěděl, nikdy to nebyl problém a vždycky mi někdo poradil. Zlepšení přijde prostě časem. 

Jak probíhá proces přijetí na zahraniční střední školu jako je Lyndon Institute? 

My jsme se rozhodli měsíc před tím, než jsem měl odjíždět, takže jsme měli málo času. I z toho důvodu jsem si vybral Lyndon Institute, protože to šlo zařídit v extrémně krátkém čase. Naštěstí jsme se také rozhodli to řešit přes agenturu Education.cz, která nám fakt hrozně moc pomohla. Myslím, že bez ní by pro nás bylo absolutně nemožné všechno vyřešit. 

Chtěl jsi v USA na střední škole hrát hokej, podařilo se to?

V minulém školním roce jsem hrál za školní tým. Tréninky jsou přizpůsobené výuce, takže se mi nestává, že bych zameškal školu. V ČR jsem kvůli hokeji zameškával hodně. 

Jak vypadá tvůj typický den?

Vstávám v 7:20, snídám ve škole, která je asi 5 minut cesty. Výuka mi začíná v 8.00 hodin. Každá hodina trvá hodinu dvacet a mezi nimi jsou krátké přestávky. Po druhé hodině jsme měli v pondělí, ve středu a v pátek poradenství. Mohli jsme jít za třídním učitelem a na cokoli se zeptat. Pak jsme měli v hlavní hale setkání celé školy, kde se na pódiu vyhlašovaly novinky nebo sportovní úspěchy. Pak jsme měli hodinu a půl na oběd. Já jsem měl přes oběd ještě speciální hodinu pro zahraniční studenty, kde jsem si mohl dělat úkoly. Což si myslím, že mi taky dost pomohlo i s angličtinou, protože učitelka, která to vedla, mi pomáhala s psaním esejí a úkolů. 

Pak jsem měl další dvě hodiny a konec školy byl ve tři hodiny. Pak jsem šel na trénink nebo za kamarády.

Adamovi se splnil sen hrát hokej za školní tým.

Co myslíš, že ti studium na střední škole v USA dá? 

Rozhodně zlepšení angličtiny. Těším se, že se dozvím něco zajímavého v každém předmětu, který jsem si vybral. Celé mi to dá spoustu nových zkušeností. Třeba ten jeden předmět na vysoké škole, to si myslím, že bude velká zkušenost.

Jak se k tvému snu studovat v zahraničí stavěli tvoji rodiče?

Měli na začátku obavy. Báli se toho, jak to zvládnu s jazykem a vůbec, jestli to studium nebude pro mě těžké. A taky je to daleko, ale to už si trochu zvykli. Nakonec to riskli a poslali mě do USA. (smích)

Pokud taky toužíte po studiu střední školy v zahraničí neváhejte se na nás obrátit. Naši zkušení konzultanti vám pomohou s výběrem školy a realizací vašeho výjezdu.

Sdílet článek

Píšeme pro vás

High School nebo International Baccalaureate Diploma. Jak vybrat zahraniční střední školu a její zakončení?

High School nebo International Baccalaureate Diploma. Jak vybrat zahraniční střední školu a její zakončení?

Internátní školy
High School Experience – Proč zkusit střední v zahraničí?

High School Experience – Proč zkusit střední v zahraničí?

Zajímavosti a tipy
Jak se studuje české studentce na střední škole v USA

Jak se studuje české studentce na střední škole v USA

Příběhy a zkušenostiInternátní školy