Nejlepší rozhodnutí v životě: Jak jako introvert přežít a užít si studium v zahraničí?

travel introvert studium v zahraničí cestování

Studium na střední škole v zahraničí je zážitek, který tě navždy změní – rozšíří ti obzory, zlepší tvoje vzdělání a vystaví tě novým kulturám a způsobům života. Pro introverty však může být představa, že jsou daleko od svého známého prostředí a sociální podpory, skličující. Pobyt v novém prostředí s novými lidmi může znít jako tvoje nejhorší noční můra, ale rozhodně tomu tak […]

Studium na střední škole v zahraničí je zážitek, který tě navždy změní – rozšíří ti obzory, zlepší tvoje vzdělání a vystaví tě novým kulturám a způsobům života. Pro introverty však může být představa, že jsou daleko od svého známého prostředí a sociální podpory, skličující. Pobyt v novém prostředí s novými lidmi může znít jako tvoje nejhorší noční můra, ale rozhodně tomu tak nemusí být! Zde je několik tipů, jak přežít (a užít si) studium v zahraničí, které introvertům pomohou zahodit strach a v klidu prožít první týdny na nové střední škole v cizí zemi.

Kdo je vlastně introvert?

Introvert je člověk, který je obecně zdrženlivější ve svém chování a interakcích s ostatními. Často dává přednost trávení času o samotě nebo v malých skupinách blízkých přátel spíše než na velkých společenských setkáních nebo večírcích. Po delší sociální interakci se může cítit vyčerpaný a potřebovat čas o samotě, aby dobil energii. Introvert nemusí být nutně stydlivý, ale má prostě jiný přístup k sociálním interakcím než extrovert. Pokud se v tomto popisu vidíš, tak je tento článek právě pro tebe.

Umělecká střední škola v USA – Idyllwild Arts Academy

Neboj se, že zůstaneš na ocet

Pro introverty může být někdy těžké hledat si kamarády mezi cizími lidmi. Dobrou zprávou ale je, že tvoje nová střední škola tohle částečně zařídí za tebe. Po příjezdu tě totiž čekají různé seznamovací akce a teambuildingy, které ti umožní poznat spoustu nových lidí a najít si mezi nimi nové kamarády. V případě internátních škol navíc dostaneš spolubydlící, nemusíš se proto bát, že bys zůstal/a osamělý/á.

Kromě toho střední školy v zahraničí nabízí spoustu zájmových skupin. Ať už je to sportovní tým, jazyková výměnná skupina, nebo knižní klub, začlenění do skupiny, která sdílí tvoje zájmy, ti pomůže spojit se s podobně naladěnými lidmi a najít si kamarády na celý život. 

Mezinárodní studenti na střední internátní škole v USA – MCI

Najdi si klidné místo, kde se můžeš dobít

Introverti potřebují čas o samotě, aby dobili svoji sociální baterii, která se kvůli seznamování s cizími lidmi a neustálému společenskému kontaktu může vybíjet rychleji než obvykle. Skvělým řešením tohoto problému je najít si klidné místo, kam se můžeš v případě potřeby stáhnout a kde tě nebude nikdo a nic rušit. Může to být zastrčený koutek v knihovně nebo třeba park, kde si navíc užiješ trochu přírody a čerstvého vzduchu.

Pečení na kolejích – International School of Schaffhausen

Využij kulturních zážitků

Studium v zahraničí je příležitostí, jak se ponořit do nové kultury. Jako introvert možná nefandíš velkým a divokým večírkům, ale preferuješ menší, soukromější události. Hledej proto kulturní zážitky, které odpovídají tvým zájmům, jako jsou třeba návštěvy muzeí a místních festivalů nebo kurzy vaření. Tyto typy zkušeností ti pomohou spojit se s místní kulturou a lidmi na hlubší úrovni.

Halloween na internátní střední škole Fryeburg Academy

Buď k sobě laskavý/á

Pamatuj, že studium střední školy v zahraničí je velká změna a je v pořádku, když se budeš občas cítit ohromený/á tím vším novým kolem tebe nebo se ti třeba ve slabé chvíli zasteskne po domově. Buď k sobě ale v tuto chvíli laskavý/á a dopřej si čas na přizpůsobení. Rozhodně se také s nikým nesrovnávej, každý má totiž své vlastní tempo, a vždy pamatuj na to, že nemusíš být neustále ve středu dění, aby ses při studiu v zahraničí dobře bavil/a.

Střední internátní škola na Floridě – Bolles School

Závěrem lze říci, že studium v zahraničí, ať už na státní, nebo internátní střední škole, může být pro introverta náročné, ale je to také příležitost růst a dozvědět se o sobě něco nového. Když si uděláš čas na přizpůsobení se a spojíš se s podobně smýšlejícími lidmi, můžeš svůj čas v zahraničí maximálně využít a odnést si nezapomenutelné zážitky.

Sdílet článek

Píšeme pro vás

High School Experience – Proč zkusit střední v zahraničí?

High School Experience – Proč zkusit střední v zahraničí?

Zajímavosti a tipy
EduPlán: Co budu dělat po škole? A jak to zjistit?

EduPlán: Co budu dělat po škole? A jak to zjistit?

EduPoradna
FAQ aneb nejčastější otázky o studiu v zahraničí (část druhá)

FAQ aneb nejčastější otázky o studiu v zahraničí (část druhá)

Zajímavosti a tipy