Co tedy talenty jsou a jak se projevují? To a mnohem víc se dozvíte v našem novém seriálu Kariérní EduPoradna, který pro vás připravuje psycholog a kariérní poradce Valery Senichev.
Téma talentů a zájmu o ně mě provází celý život. Moji rodiče měli velmi rozmanité představy o tom, na co se hodím a jaké jsou mé talenty - měl jsem být např. diplomatem (to byla hodně mylná představa) nebo profesorem psychologie (mámin sen). Já sám jsem svého času chtěl být korporátní „zvíře” - opravdu úspěšný manažer v obří firmě (dost jsem se tehdy inspiroval seriálem Suits, kde byli právníci ve svých drahých oblecích ztělesněním úspěchu). Představ o mé budoucnosti padlo několik a některé z nich byly velmi konkrétní, ovšem žádná z nich nepřihlédla k mým možnostem. Jaké mám předpoklady k těmto vysněným povoláním? A byl bych v takové práci vůbec dobrý?
Na gymnáziu jsem se začal hlouběji zajímat o talenty. Toto téma mě přitahovalo, protože mi dávalo naději, že zjistím, v čem můžu být skutečně dobrý. Chtěl bych říct, že jsem to dělal s vidinou toho, abych se pak na pracovním trhu neztratil a dobře se uplatnil, nicméně realita byla spíš taková, že jsem byl trošku líný a nechtěl jsem dělat něco, co bych se musel dlouho „šprtat”. Má představa byla, že zjistím svůj talent a najednou půjde všechno hladce a samo. Tak jednoduše to ale bohužel nefunguje. Několik let poté jsme se tématu silných stránek, nadání a vloh věnovali při studiu psychologie. V tu dobu jsem si poprvé naplno uvědomil, jak je to téma ve skutečnosti složité.
Například proto, abyste si vybrali střední nebo vysokou školu podle sebe. Na správně zvolené škole a oboru totiž můžete růst a nemusíte trpět každý den při činnostech, které vás opravdu nebaví. Pokud jsou pro vás školní dny galeje, vězte, že praxí se toho příliš nezmění. Pokud budete znát své talenty, můžete si vybrat obor, který vám sedne a neudělá vám v nejbližších 4 letech ze života peklo.
Trh práce prochází velkými změnami (automatizace, robotizace, změny způsobené Covid-19 aj.). Znalost vašich talentů a toho, kde je můžete uplatnit, vás zkrátka nevyřadí ze hry. Umožní vám fungovat dobře na pracovním trhu, protože budete vědět, kde přesně hledat práci, ve které budete úspěšní a spokojení.
Cambridgeský slovník (2021) uvádí, že jednou z definic je „přirozená” schopnost být dobrý v něčem, obzvláště když vás předtím nikdo moc v tomto směru nevzdělával.
Jinak řečeno, je to vrozená dispozice, díky které vám některé činnosti jdou s lehkostí. Zní to dost jednoduše, ale někdy může člověku v praxi trvat takové zjištění i roky. Někteří lidé svůj talent dokonce neobjeví nikdy, protože se nikdy nedostanou do situace, ve které by se jejich talent projevil. Já jsem třeba až ve 28 letech zjistil, že jsem vážně dobrý běžec a navíc mě běh neskutečně baví. Nikdy dřív jsem se běhu nevěnoval a najednou si svůj život bez běhání těžko můžu představit.
Častou situací je, že mladý člověk na otázku, jaké má talenty, odpoví „nevím.” Je potřeba říct, že i to je v pořádku a není to špatná odpověď. Naopak. „Nevím” může být cestou k poznávání sebe sama. Může mladému člověku otevřít oči a paletu možností. Stačí začít pátrat a poznávat, co jej baví, na co je opravdu šikovný a v čem dokonce vyniká.
Naše talenty využíváme každý den (v různé míře), aniž bychom si to vlastně uvědomovali.
Žádný z výše zmíněných tipů není konstantním řešením pro nalezení talentu. Ovšem mohou to být první krůčky za spokojeným životem dle vašich představ.
Hledáním talentů se zabýváme také v našem novém projektu Eduplán, kde studentům pomáháme právě s tím, aby se naučili o sobě konstruktivně uvažovat a hledat své silné stránky. Sebepoznání je celoživotní cesta, kterou ale můžete odstartovat správně.
Těším se na vás v dalším díle, ve kterém se zaměříme na další témata, která se týkají seberozvoje, talentu a silných stránek!