Existuje ideální volba školy? Podle čeho se máme rozhodovat? A znamená práce a škola - buď a nebo?

Znáte někoho u koho shoda mezi osobností a výběrem školy dlouhodobě byla téměř ideální? Během dospívání doma a ve škole získáváme rozmanité informace o možnostech studia, o kvalitě jednotlivých škol a o tom, co a jak bychom tam mohli dělat. Ne všechny však bývají kvalitní a prospěšné.

Zároveň do procesu rozhodování mohou vstupovat očekávání vrstevníků, naše vlastní očekávání a prestiž některých oborů. Být astronautem už dlouho nefrčí, ale co třeba startupistka nebo marketingový specialista známé značky?

 


 

Jak popisujeme tento proces, tak se může objevit otázka, jestli máme všechny potřebné informace. Navíc v době covidu je možnost navštívit některé vysoké školy v rámci Dne otevřených dveří velmi komplikovaná.

 

Jdeme tedy prakticky na to, co pomůže!

Kapka psychologie a kariérového poradenství:

  • Domluvte si konzultaci s kariérovým poradcem nebo psychologem. Nabídka je poměrně široká. Jednou z možností je i náš projekt EduPlán, kde poznáte své talenty a obory, jak na sobě pracovat a studovat smysluplnou věc.

 

  • Ve spolupráci s psychologem si udělejte testy talentů, možných studijních směrů apod. Máme dobrou zkušenost s testy Salmondo. Může také pomoci se obrátit na školního psychologa, aby vám pomohl zjistit více o možnostech studia nebo práce.

 

  • Udělejte si podrobný průzkum o oborech, které vás lákají nebo připadají aspoň jako v pohodě. Zaplať pán Bůh, že máme internet. Mrkněte např. na karierko.cz nebo na náš blog.

 

  • Možná si někteří z vás myslí, že nejste studijní typ. Co to pro vás znamená? Že nemáte rádi přednášky a frontální výuku? Po konzultacích s psychologem a testech talentů pravděpodobně zjistíte, že máte rozmanité talenty a odlišné styly učení se. Holt se spousta lidí učí praxí, zkoušením v menších skupinkách apod. Přednáška je za nás dobrá na získání rozhledu a pochopení souvislostí.

Problém volby? Co když není třeba volit mezi školou a prací?

 

#dobrovolničení

 

Nemusíte volit buď budu pracovat, nebo se přihlásím na vysokou školu. Poměrně hodně mladých lidí neví přesně, co by chtěli studovat. Co třeba zkusit půlroční nebo roční dobrovolnictví v České republice nebo v zahraničí? I v době covidu se vypisují zajímavé pozice. Vě věku mezi 17 a 30 můžete vyjet a poznat sebe, být užitečný, poznat lépe své silné stránky a hlavně získáte velmi užitečné zkušenosti, které se vám budou hodit. Podívejte se například na portál Evropské dobrovolnické služby

 

Po takových zkušenostech vaše rozhodnutí o škole a/nebo práci bude mnohem kvalifikovanější a informovanější.

 

Zajímá vás si zkusit rovnou pracovní výzvu a chcete, aby to bylo v pohodě? 

 

#stáž

 

Přihlaste se na jednu delší nebo na několik krátkodobých stáží, které dávají smysl, např. přes Xflow.cz. Tuto zkušenost si jednak zapíšete do životopisu a dostanete cenné informace o tom, zda vás to táhne více do praxe a chcete zkusit i další výzvu. Přidat se můžete také do facebookové skupiny Praxe, stáže a trainee programy, aby vám už žádná příležitost neunikla.

 

Možná se naopak rozhodnete, že je to dobrá zkušenost, ale chcete si prodloužit “studentský” život a přihlásíte na školu. Budete mít za sebou užitečnou zkušenost a poznáte nové lidi.

  • Lze uvést příklad mladého člověka, který chtěl zkusit marketing, moc toho o něm vlastně ale nevěděl. Lze mu doporučit přihlásit se na stáž nebo jít rovnou do “klasického” zaměstnání do mediální agentury nebo do firmy, která se zabývá marketingem a získat velmi cenné informace o takové práci i praktické zkušenosti.

Po nějaké době si možná řeknete, že by bylo super se vrátit do školy a pochopit více do hloubky svůj obor.

 

Představte si, že na školu jít chcete, ale nevíte přesně specializaci? Neřešte to. Raději si zvolte obecnější obor, abyste se v něm mohli časem zorientovat a vybrat si směr, který je vám bližší.

  • Lze uvést příklad jedné slečny, která měla velký zájem o auta a motory, ale nebyla si jistá, jestli by chtěla motory řešit jako specializovaný obor. Po poradě s kariérním psychologem se rozhodla jít na šířeji definovaný obor management a technologie, aby měla čas se ve všem zorientovat.

 

 

No a poslední bod - přemýšlíte o studiu v zahraničí, ideálně na prestižní škole?

Tak to je speciální téma, o kterém můžeme mluvit opravdu hodně! Rádi tak nasdílíme pár zkušeností: 

 

#studiumvzahraničí

 

  • Začněte sbírat zkušenosti v oboru, který vás zajímá předtím, než tam pošlete přihlášku. Pomoci může stáž, dobrovolnictví v neziskové profilové organizaci, výzkumná nebo asistenční služba v daném oboru.
  • Zjistěte si všechny termíny a data podání přihlášek, certifikátů a motivačních dopisů.
  • Zamyslete se sami nad sebou, společně s blízkými nebo i třeba s kariérovým poradcem - proč chcete studovat v zahraničí, co vám to přinese a co vám to sebere?

Toto jsou možnosti, jak poznat lépe sám sebe a v důležitých otázkách se rozhodovat informovaněji. Volba studovaného oboru i prvních pracovních zkušeností je důležité téma, kterému se moc rádi věnujeme. Chceme totiž pomoct k úspěchu těm, co vědí, kam směřují, i těm kteří nad tím ještě váhají a úplně nejvíc chceme postrčit ty, kteří doteď o sobě příliš nepřemýšleli.

Pokud vás téma hledání talentů a silných stránek zajímá, můžete se podívat na můj workshop pro Ostravskou univerzitu, který proběhl v rámci kariérního festivalu ZaKariérOU.

 

 

Hledáním talentů a silných stránek se zabýváme v našem projektu Eduplán, kde studentům pomáháme, aby se naučili o sobě konstruktivně uvažovat a hledat své silné stránky. Sebepoznání je celoživotní cesta, pro kterou máte právě teď ten nejlepší start.

 

Těším se na další díl EduPoradny! K předchozím se můžete na našem blogu kdykoli vrátit.

 
Píšeme pro vás