Za hranice: epizoda #35 s Evou Jankola o tom, proč Čechům nejde angličtina a jak se učit

podcast_35_eva_jankola

S Evou Jankola, lektorkou a učitelkou angličtiny, jsme mluvili o tom, proč někteří Češi a Češky mají problém s angličtinou a proč neodcházíme ze škol se stejnou jazykovou výbavou jako třeba Švýcaři. Kdy je nejlepší čas se učit cizí jazyk a mnohem víc se dozvíte v nejnovější epizodě podcastu Za hranice.

Proč Češi neumí anglicky tak jako Švýcaři nebo Skandinávci? 

Moderátorku podcastu a PR manažerku Education.cz Vandu Adlerovou zajímalo, proč čeští studenti odcházejí ze středních škol s úrovní angličtiny B1 nebo B2, zatímco v zahraničí studenti ovládají světový jazyk klidně i na úrovni C1 nebo C2, tedy jako rodilí mluvčí. 

„Já rozumím i těm historickým důvodům, že tady byl komunismus a učit se anglicky bylo nevhodné nebo podezřelé. Pak učitelé ruštiny začali učit angličtinu a nebyli tak dobře vybavení,“ načrtává kontext výuky angličtiny Eva. Podle ní se ve Švédsku nebo Švýcarsku investuje do systému vzdělávání obecně víc. Avšak lidé v Česku, ležícím ve středu Evropy, angličtinu potřebují umět, protože je klíčem k mnoha pracovním příležitostem. „V jazykové výuce by měly být malé skupinky lidí, měl by být kladen důraz na konverzaci.“ To jsou jenom některé z věcí, které Eva při učení vyznává a doporučila by je také do škol. 

Angličtina je i o překonání strachu

Učení se jakékoliv nové zručnosti či jazyka vyžaduje dávku odvahy. Počáteční strach z trapných momentů je ale třeba překonat, protože právě praxí získáte znalosti a sebevědomí. I proto Eva rozhodně doporučuje vyjet si zlepšit angličtinu ještě během studia: „Akademické prostředí je pro učení jazyka v zahraničí fajn a je to bezpečnější v porovnání s tím, když tam jdete pracovat.“ Ve škole máte totiž víc času se zdokonalovat a máte možnost klást otázky, pokud něčemu nerozumíte. Studium zahraniční střední školy je pro to tedy přímo ideální. 

„Pokud člověk má možnost, rozhodně bych ji v mladém věku využila. Čím dřív, tím líp,“ dodává Eva. 

Jak se efektivně učit anglicky? 

Eva kromě toho, že se věnuje individuální výuce angličtiny, také provozuje instagramový profil Beautiful English, kde sdílí různé zajímavé tipy a vysvětluje žákům praktické fráze. V podcastu Vandě popsala hned několik tipů na efektivní učení jazyka. „U jazyků je důležitá konzistence… radím malé, pravidelné dávky angličtiny.“ 

Eva na základě své praxe vytvořila také cvičebnici Beautiful English, která má podtitul 60 dní k lepší slovní zásobě. Je určená všem, kteří už s angličtinou mají zkušenost a chtějí si vytvořit návyk učení a obohatit si slovní zásobu. V podcastu se ale dozvíte víc o praktických digitálních či knižních pomůckách při učení angličtiny. 

Pokud také toužíte po zlepšení svojí angličtiny prostřednictvím jazykového pobytu v zahraničí,  neváhejte nás kontaktovat

Sdílet článek

Píšeme pro vás

Nejlepší léto ever: 11 tipů, jak vybrat zahraniční letní tábor v roce 2024

Nejlepší léto ever: 11 tipů, jak vybrat zahraniční letní tábor v roce 2024

Internátní školy
Jak si vybrat jazykový pobyt v Anglii?

Jak si vybrat jazykový pobyt v Anglii?

EduPoradnaZajímavosti a tipy
Za hranice: Epizoda #21 S Eliškou Gärtnerovou o studiu na dívčí škole v UK i o tom, jak jí zahraniční zkušenost změnila plány

Za hranice: Epizoda #21 S Eliškou Gärtnerovou o studiu na dívčí škole v UK i o tom, jak jí zahraniční zkušenost změnila plány

Podcast