Filipův deník zahraničního studenta #3

 

 

V dnešním díle  bych se chtěl obecně podívat na konkrétní životní zkušenosti ve Skotsku a na zemi jako takovou. Skotsko má obrovskou tradici nejen ve vzdělávání. Největším skotským městem je Glasgow, které bylo v historii jednou z předních světových průmyslových velmocí, ale i v současné době je toto město velkým centrem veškerého dění v zemi. Hlavním městem Skotska je Edinburgh. Toto mesto těží z centrální polohy a výhodneho spojení nejen mezi vnitrostátními městy, ale z celou Evropou díky modernímu mezinárodnímu letišti, které spojuje Edinburgh velmi častými lety nejen s Prahou.

 

Jaké je vlastně studium vysoké školy ve Skotsku? Velmi multikulturní. Jelikož se studuje v angličtině a skotská vláda vzdělání velmi podporuje, je například školné pro studenty z Evropské unie úplně zdarma. Změny mohou nastat v případě brexitu, skotská vláda se již ale vyjádřila, že podpora vzdělávání je pro ni na prvním místě a nechce v žádném případě opouštět teritorium kvalitního vzdělávání. Univerzity v Edinburghu, Glasgow nebo St. Andrews se pravidelně umisťují ve světových univerzitních žebříčkách na těch nejvyšších místech, i proto jsou velmi oblíbené i pro studenty za oceánem nebo z Asie.

 

Skotské univerzity mají velmi dlouhou historii. Například univerzita v Edinburghu byla založena roku 1582 a Univerzita v St. Andrews dokonce roku 1413, což ji řadí jako nejstarší skotskou univerzitu a stejně tak třetí nejstarší univerzitu v celém UK. Tato historie s sebou nese velmi dlouhé tradice. Například nejen u slavnostních příležitostí se nosí tradiční „gown“, který se liší podle typu vzdělání nebo budoucího dosaženého titulu. Na univerzitě v St. Andrews se „gown“ dokonce nosí každý ročník odlišně, aby se poznalo, v jakém je student ročníku a hlavně na promocích je to velmi tradiční oděv. Další zajímavou tradicí je také tvoření tzv. akademických rodin, kdy si jako student vyššího ročníku můžete „osvojit“ studenta prvního ročníku a pomoci mu tak orientovat se v novém prostředí (Často studenti chodí spíše “na pivo”). Neoficiálně se student prvního ročníku nazývá „fresher“, stejně tak  jako první týden nového školního roku „freshers week“.


Studium ve Skotsku

 

 

Život ve Skotsku

 

 

EduTours Skotsko

 

Těchto tradic je hlavně na těch výrazně starších univerzitách spoustu a pomáhají tak studenty sbližovat a poznávat se navzájem. Skotské studium je odlišné od toho anglického nebo českého, kde student nestuduje pouze 3 roky, ale celé bakalářské studium trvá 4 roky. Za tuto dobu zcela jistě můžete poznat mnoho nových přátel a poznat tak jednu z těch vůbec největších výhod studia na skotské univerzitě. Velkou síť kontaktů a přátel po celém světě. Pokud se rozhodnete pokračovat v magisterském studiu, je délka stejně jako v Anglii pouze jeden rok.

 

Konkrétní výhody studia ve vyspělém západním vzdělávacím systému jsem zmiňoval již v předchozích dílech mého seriálu. Tlak na kritické myšlení, diskuzi, mnohé prezentace v rámci semestru a tlak na argumentační dovednosti a řada dalších podstatných věcí, které podporují nejen vaše konkrétní znalosti daného oboru, ale formují i vaši osobnost, schopnost komunikovat a pracovat pod stresem.

 

 

 
Píšeme pro vás