S uznáváním zahraničního vzdělání jak v ČR, tak za hranicemi se pojí spousta otázek. Jak se v celém procesu vyznat? Kdo vám může s uznáním pomoci? To vám prozradíme v následujících řádcích.
Uznání zahraničního vzdělání je pro mnohé studenty klíčovým procesem, který umožňuje plynulé pokračování v jejich akademické cestě. V České republice i za hranicemi se uznávání řídí specifickými pravidly a postupy, které zajišťují, že dosažená kvalifikace studenta odpovídá místním standardům. Tento článek je věnován těm nejpodstatnějším informacím, které byste o uznávání vzdělání ze zahraničí měli vědět.
Uznání zahraničního vzdělání v ČR
Uznání střední školy ze zahraničí
Už před výběrem střední školy v zahraničí je potřeba zvážit, kam se bude pravděpodobně vaše studijní cesta ubírat dál. Pokud se totiž plánujete po absolvování zahraniční střední školy vrátit a pokračovat ve studiu v České republice, je pro vás ideální, když si dopředu vyberete takovou střední mimo ČR, jejíž výsledný diplom/certifikát o ukončení studia nebude problém v ČR pro účely dalšího studia nebo pracovního uplatnění uznat.
Proces uznání středoškolského vzdělání ze zahraničí za účelem dalšího studia může být docela náročný. Výhodou ale je, že dnes už existují společnosti jako Education.cz, které dokážou se studenty naplánovat celou jejich studijní cestu koncepčně tak, aby na sebe vše plynule navazovalo a studenti bez zbytečných starostí plně naplnili svůj akademický potenciál. Jak teda ale celý proces uznávání středoškolského vzdělání v ČR funguje?
Jestli chcete studovat na akreditované české vysoké škole, měli byste si své ukončené zahraniční studium střední nechat uznat českým uznávacím orgánem (krajský úřad/magistrát v místě, kde máte nahlášený pobyt – viz databáze krajských úřadů). Doživotně platné uznání středoškolského vzdělání ze zahraničí se nazývá nostrifikace.
Jakmile zjistíte, na jakém úřadě budete nostrifikovat, musíte tam osobně/prostřednictvím zástupce s plnou mocí/korespondenčně odevzdat celkem velké množství dokladů:
- vyplněný formulář žádosti
- úředně ověřenou kopii vysvědčení přeloženou českým soudním tlumočníkem
- úředně ověřenou kopii přehledu absolvovaných předmětů přeloženou českým soudním tlumočníkem
- doklad, že škola, kde jste obdrželi vysvědčení, je institucí akreditovanou Ministerstvem školství daného státu
- doklad totožnosti
- doklad o místě pobytu v ČR
- doklad o zaplacení správního poplatku
Po odevzdání nastane doba čekání na vyřízení žádosti (běžné případy nostrifikace bývají vyřízeny do 30 dní, složitější do 60). Výsledkem nostrifikace může být: kladné vyřízení, nostrifikační zkouška, záporné vyřízení žádosti (vůči kterému se lze odvolat).
České vysoké školy sice rády uznávají mezinárodně respektované kvalifikace International Advanced Levels (IAL), International Baccalaureate Diploma (IB) nebo High School Diploma z USA (porovnání International Baccalaureate a High School Diploma najdete na našem blogu), ale stejně si studenti, kteří mají tyto typy diplomů, musí procesem nostrifikace projít.
Existuje ale ještě druhá možnost! Místo nostrifikace mohou totiž studenti požádat vybranou akreditovanou vysokou školu, na kterou se hlásí, o jednorázové Posouzení zahraničního vzdělání pro účely přijímacího řízení. Rozdíl je v tom, že zatímco nostrifikace platí po zbytek života, Posouzení zahraničního vzdělání je platné jen na dané vysoké a jejím konkrétním přijímacím řízení.
Uznání vysoké školy ze zahraničí
Pokud jste v rámci studia v zahraničí absolvovali bakalářský stupeň a nyní se chystáte navázat magisterským studiem v Čechách, musíte české vysoké škole doložit, že bylo zahraniční vysokoškolské vzdělání předcházejícího stupně uznáno českým uznávacím orgánem (obvykle je tímto orgánem veřejná vysoká škola, která provozuje obdobný studijní obor – viz adresář vysokých škol MŠMT).
Poté, co naleznete veřejnou vysokou školu, kde se vyučuje obor podobný tomu vašemu, musíte tam osobně/prostřednictvím zákonného zástupce/korespondenčně odevzdat následující dokumenty:
- vyplněný formulář žádosti
- úředně ověřenou kopii diplomu přeloženou českým soudním tlumočníkem
- úředně ověřenou kopii dodatku diplomu či přehledu absolvovaných zkoušek přeloženou českým soudním tlumočníkem
- (+ dokumenty, které uznávací může vyžadovat v případě pochybností)
Jakmile vše odevzdáte, začne se vaše žádost vyřizovat (běžné případy uznávání bývají vyřízeny do 30 dní, složitější do 60). Výsledkem vaší žádosti o uznání zahraničního vysokoškolského vzdělání může kladné/záporné vyřízení (vůči kterému se lze odvolat).
Je třeba zdůraznit, že jak u uznávání středoškolského vzdělání ze zahraničí, tak u vysokoškolského se dá (pokud plánujete své studium v zahraničí koncepčně a s dostatečným předstihem) předejít nežádoucím problémům (zamítnutí žádosti apod.) Pokud na veškeré plánování, shánění dokumentů, vyřizování žádostí apod. nechcete být sami, neváhejte se obrátit na tým našich studijních poradců.
Uznání zahraničního vzdělání mimo ČR
Problematika uznávání zahraničního vzdělání se netýká pouze studentů, kteří chtějí po příjezdu ze zahraničí navázat na české vysoké škole, ale také těch, kdo jsou odhodlaní studovat univerzitu v zahraničí a neví, jestli jim právě ta uzná jejich předchozí studium (ať už studovali v ČR, nebo v jiné zemi).
Pravidla pro uznávání zahraničního studia se v různých zemích liší, a je proto nejlepší přemýšlet nad svou studijní cestou komplexně a ideálně už při výběru školy střední (tím, předejdete případnému zamítnutí žádosti o uznání ze strany univerzity). Jelikož jsou podmínky uznávání v různých lokalitách rozdílné, zaměříme se především na uznávání zahraničního vzdělání v USA a UK, protože tam odjíždí studenti nejčastěji.
Pozor! „Uznání” uvádíme v uvozovkách proto, že studenti ve vybraných zemích neprochází státem zaštítěným oficiálním procesem uznání zahraničního studia (nostrifikací), jako je tomu v ČR. Potřebnou kvalifikaci zahraničního studenta posuzuje pouze konkrétní univerzita v USA nebo UK, na kterou se hlásí, v rámci komplexního přijímacího procesu.
„Uznání“ zahraničního vzdělání v USA
Uznání střední školy ze zahraničí
Pokud jste dokončili střední školu a chystáte se jako International Student na některou z amerických univerzit, bude po vás vysoká škola vyžadovat tzv. Transcripts neboli výpisy studijních výsledků. Jestli jste studovali střední školu v ČR, pak tento výpis zahrnuje potvrzení dosaženého vzdělání (ověřená kopie maturitního vysvědčení) a vysvědčení ze střední školy.
Univerzity v USA rády uznávají i vzdělání v rámci mezinárodně respektovaných středoškolských programů International Advanced Levels (IAL) nebo tzv. International Baccalaureate Diploma.
Je třeba zdůraznit, že uznání středoškolského studia samozřejmě není jedinou podmínkou přijetí, obecný přehled podmínek přijetí na univerzity v USA najdete na našich stránkách.
Uznání vysoké školy ze zahraničí
Plánujete-li v Americe absolvovat magisterské studium (graduate study) bude po vás americká univerzita opět vyžadovat Transcripts, tentokrát ale v podobě kopie vysokoškolského diplomu pravděpodobně i včetně seznamu předmětů a známek za jednotlivé roky studia. Opět nezapomeňte, že podmínek, které musíte pro přijetí na univerzitu splnit je o něco víc (jako International Student musíte na některých školách třeba prokázat kvalitní znalost AJ, více viz již zmiňovaný přehled podmínek přijetí).
„Uznání“ zahraničního vzdělání v UK
Uznání střední školy ze zahraničí
Britské podmínky uznání středoškolského vzdělání ze zahraničí se, stejně jako při vysokoškolském studiu v Americe, odvíjí od země, ze které na univerzitu přicházíte. Pokud jste absolvovali střední školu v ČR, bude po vás univerzita v UK (bakalářské studium – undergraduate study) požadovat Transcripts, nejčastěji v podobě ověřené kopie maturitního vysvědčení.
Kromě státem uznaného certifikátu o absolvování středoškolského studia uznávají britské vysoké školy i mezinárodní maturitní zkoušku European Baccalaureate (EB), která je udělována studentům tzv. Evropských škol (zajišťují vzdělání dětem pracovníků institucí EU), celosvětově uznávanou středoškolskou kvalifikaci International Advanced Levels (IAL) nebo mezinárodní diplom International Baccalaureate (IB).
Mějte na paměti, že potvrzení dosaženého vzdělání (maturitní vysvědčení, IB Diploma ad.) slouží škole pouze k vyhodnocení, zda vámi dosažená zahraniční kvalifikace odpovídá místním standardům. Úkolů před nástupem na školu máte samozřejmě víc (viz přehled podmínek přijetí na univerzitu v UK).
Uznání vysoké školy ze zahraničí
Jestliže chcete absolvovat ve Velké Británii magisterské studium (graduate study) a zatím jste v UK nikdy nestudovali, bude po vás v rámci uznání vysokoškolského vzdělání univerzita chtít ověřenou kopii vysokoškolského diplomu.
Většina zahraničních univerzit podmínky uznávání zahraničního vzdělání podrobně popsané na svých webových stránkách, řada z nich dokonce nabízí přímo možnost kontroly potřebné kvalifikace pro vaši zemi (např. International entry requirements na University of Cambridge).
I při uznávání zahraničního vzdělání lze samozřejmě najít specifické případy studia, na něž se výše zmíněná pravidla nevztahují. Na zdlouhavý proces uznávání rozhodně nemusíte být sami. V Education.cz se této oblasti dlouhodobě věnujeme a rádi vám s tím pomůžeme.