Vybrat si ze široké palety zahraničních středních škol nemusí být vůbec jednoduché. V tomto článku se věnujeme různým otázkám, které byste během svého výběru střední školy mimo ČR měli brát v potaz.
Na jak dlouho chci na střední školu do zahraničí vyjet?
Doba, kterou chcete/můžete studiu v zahraničí věnovat, je při výběru školy zásadní. Jakmile si ujasníte plánovanou délku studia, vyškrtnou se z obrovské nabídky zahraničních středních škol ty, které vybrané časové rozmezí neposkytují, a možnosti se vám o trochu zúží. Střední školy v zahraničí nabízí:
Krátkodobé studijní pobyty v zahraničí (3–6 měsíců)
Krátkodobý studijní pobyt v zahraničí je vhodný pro ty studenty, kteří si chtějí studium v zahraničí na nějakou dobu vyzkoušet (klidně jen na jeden středoškolský semestr), ale zároveň si nejsou jistí, zda by dlouhodobé oddělení od rodiny a domova zvládli. Jedná se také o studium méně finančně náročné, tudíž třeba na takové předběžné prozkoumání vod před vysokoškolským studiem mimo ČR ideální.
Dlouhodobé studijní pobyty v zahraničí (1–4 roky)
Dlouhodobé studium střední školy v zahraničí nabízí studujícím těsnější propojení s tamní kulturou, lidmi, jazykem i školou. Studenti nejčastěji odjíždí na jeden školní rok, ale jakmile začnou rozeznávat výhody studia v zahraničí (individualizovaný přístup pedagogů i školy, rychlé zdokonalení jazyka, mezinárodní přátelství ad.), řada z nich se rozhodne pokračovat a dokončit za hranicemi celou středoškolskou docházku.
Kde v zahraničí chci střední školu studovat?
Každý z nás preferuje jiné prostředí k životu, a je proto potřeba se před výběrem střední školy v zahraničí zamyslet nad tím, v jaké atmosféře chcete své středoškolské roky trávit. Milujete plážový vibe, klid, moře a slunné počasí nebo spíš velkoměsto hýřící lidmi z celého světa a kupou příležitostí? Nevadí vám být daleko od domova nebo byste raději svou rodinu a přátele měli na dohled? Dokážete v dané destinaci finančně vycházet tak, jak byste si představovali? To všechno jsou otázky, na které byste si před výběrem zahraniční střední školy měli odpovědět.
Velmi často si studenti, vydávající se studovat do zahraničí s námi, volí studium střední školy v Americe a mnoho lidí také odjíždí studovat na střední školu v Anglii. Konkrétní destinace a školy (včetně odkazů na jejich podrobný popis), kam můžete na střední vyjet, najdete v příslušné záložce na našem webu. Pokud máte pocit, že v takovém množství variant se nelze zorientovat, ozvěte se, a my na základě vašeho profilu vybereme 3–5 nejvhodnějších středních škol, které vám dokonale padnou.
Kolik mohu do středoškolského studia v zahraničí investovat?
Při výběru té správné zahraniční střední školy je samozřejmě nutné zohlednit i vaše finanční možnosti. Výše poplatků se u jednotlivých škol liší. Finanční náklady se odvíjí od zvolené destinace, typu střední školy (internátní střední školy v zahraničí mají jiné školné, než státní střední školy v zahraničí), délky studia, vybraného programu atd. Z hlediska financí je proto ideální si dopředu zjistit, zda je školné možno snížit například pomocí stipendia nebo financial aid.
Jelikož máme s financováním studia v zahraničí řadu zkušeností, je to také jedna z oblastí, se kterou se na náš tým specialistů na studium v zahraničí můžete obrátit.
Jaké jsou mé akademické cíle a perspektivy po dokončení středoškolského studia v zahraničí?
V průběhu vybírání se důkladně zaměřte na konkrétní vzdělávací programy, které škola nabízí. Zahraniční střední školy mohou mít různá zaměření, takže se soustřeďte na to, abyste zvolili takovou, která bude souznít s vašimi akademickými cíli a perspektivami po dokončení studia. Chcete se na zahraniční střední škole věnovat nějakému sportu? Rádi byste během střední rozvíjeli své herecké dovednosti? Plánujete se věnovat studiu hudby? Takové otázky si musíte během výběru klást.
Při pátrání a rozmýšlení vám také může pomoci průzkum toho, jak na tom škola je v rámci různých žebříčků a hodnocení od jejích absolventů (jaká je její pověst). Můžete vyzkoušet třeba Niche.com, kde najdete hodnocení velkého množství zahraničních středních škol od absolventů.
O tom, jak nad výběrem zahraniční střední školy v rámci svých akademických cílů a perspektiv přemýšleli studenti, kteří se už studovat do zahraničí vydali, se dočtete na blogu. O svůj příběh se tam s námi podělil třeba Adam, který odjel na střední školu do USA za hokejem nebo úspěšná golfistka Anička.
Jak se připravit na přijímací řízení na zahraniční střední školy?
Každá škola má své vlastní specifické podmínky přijetí a je zapotřebí, abyste dopředu zvážili, co je ve vašich silách. Střední v zahraničí vyžadují různou míru znalosti cizího jazyka (obvykle angličtiny), některé dokonce nepřijímají studenty bez předložení certifikátu (např. IELTS Academic, TOEFL), nebo pro ověření úrovně angličtiny využívají test Duolingo. Často je jednou z podmínek také doložení vysvědčení z několika předchozích ročníků studia, motivační dopis, doporučení od učitelů/trenérů nebo třeba interview s pracovníkem školy. Před výběrem střední je proto podstatné zvážit, kolik jste ochotni přípravě věnovat času, a zda nebudete s chystáním potřebných materiálů potřebovat zkušenější pomoc.
Kde najít informace o studiu v zahraničí a pomoc s rozhodováním?
Ze všech zmíněných faktorů je jasné, že toho k zvažování a vyhledávání máte opravdu plno a člověk se do toho jednoduše zamotá. Jedná se o velké životní rozhodnutí, které by měl každý student dopředu důkladně promyslet a v případě obav a nejasností se obrátit na někoho, kdo se tímto tématem dlouhodobě zabývá. Tým Education.cz se výběru vhodné zahraniční střední školy věnuje řadu let. Na školy v zahraničí pravidelně jezdíme, takže jsme o všech jejich přednostech a úskalích podrobně seznámeni. Jestli si tedy nevíte rady s výběrem, napište nám a společně to dotáhneme do konce!