Svůj talent rozvíjí Anna na střední škole v USA, za sebou má první golfové úspěchy

Anna Zapletalová střední škola v zahraničí golf Wyoming seminary 16

Anna Zapletalová se sportu věnuje aktivně od dětství. Golfové soutěže navštěvuje často a daří se jí. Tak i při vybírání studia střední školy v zahraničí bylo důležité, aby se dál rozvíjela i ve sportu.

Po pár měsících studia na střední internátní škole v USA Wyoming Seminary v USA má za sebou první úspěchy a postup na celostátní turnaj. Užívá si delší sezónu i přístup kouče a spoluhráčů. Rozhovor vznikl pro Education.cz vzdáleně z USA, kde Anna studuje.

Vezmeme to úplně od začátku. Kdy tě poprvé napadlo, že bys odjela studovat do zahraničí?

Myšlenka studovat v zahraničí mě poprvé napadla už dávno, třeba rok nebo dva zpátky. Ale to jsem si myslela, že nelze sehnat stipendium na střední školu. Odrazoval mě tak nedostatek informací o ceně studia v zahraničí. Pak jsem se ale bavila mojí kamarádkou, a ta mi to vyvrátila.

Věděla jsem, že ta možnost je, ale myslela jsem si, že jediný způsob, jak bych mohla dostat stipendium, je jít studovat až na vysokou školu.

Hrál při rozhodování roli i golf? Bylo to jedno z kritérií, na které jsi se dívala při výběru školy?

Ano, určitě jsem se dívala na školy, kde bych mohla trénovat, protože jsem kvůli škole nechtěla přerušit můj sportovní progres a nechtěla jsem přestat trénovat.

Golfový tým na střední škole v USA – Wyoming Seminary Zdroj: Anna Zapletalová

Jak tvůj progres v golfu teď na škole vypadá? Splnilo to tvoje očekávání?

Nejsem sice na škole někde, kde by bylo pořád teplo, jsem v Pensylvánii. Přesto ale trénuju hodně. V České republice už v listopadu obvykle přecházím do indooru, ale tady hrajeme venku víceméně v plném proudu. Takže mně to posunulo hodně i v tom, že normálně nejsem zvyklá v tuto dobu hrát venku na hřišti, ani hrát turnaje. To je pro mě nová zkušenost a je to super. Všichni se mi taky snaží pomoct, dostat mě na ty tréninky apod.

Jak probíhaly přijímačky? Musela jsi škole ukazovat, jak dobře hraješ golf?

Přijímací proces spočíval v tom, že jsem měla pár rozhovorů s administrativní komisí. Když oni byli nakloněni tomu, že bych na školu mohla jít, tak mě propojili se školním koučem. S ním jsem se pak bavila o mých výsledcích a o tom, co bych chtěla dělat dál. Samozřejmě jsem musela doložit známky a absolvovala jsem taky test z angličtiny. Se vším mi pomohla konzultantka studia v zahraničí Education.cz.

Anna Zapletalová se svým koučem a členem golfového týmu své střední školy v USA. Zdroj: Anna Zapletalová

Můžeš popsat, kde studuješ a jaký byl tvůj příjezd do školy?

Jsem na Wyoming Seminary, je to internátní střední škola (boarding school) v Pensylvánií ve městě Kingston. Je to tak uprostřed všeho, třeba 2,5 hodiny od New Yorku nebo autem 4 hodiny od Pittsburghu. Všechno je celkem kousek. Přijela jsem sem o chvilku dříve, než začala škola, protože mě kouč požádal, abych hrála turnaj už v srpnu.

Moje zkušenost byla tím pádem jiná než pro ostatní studenty. Ale myslím si, že mi to pomohlo, že to nebylo všechno naráz, neměla jsem ten efekt, že „wau“ teď je tady strašně moc lidí. Tím pádem byl příjezd klidnější, což mi hodně pomohlo.

Jak si prožívala aklimatizaci na novém místě?

Já jsem vůbec neměla problém odjet někam do ciziny, protože to dělám často i díky golfu. Bez rodičů bývám taky celkem často. Takže z téhle stránky jsem vůbec neměla problém. Aklimatizovat jsem se ale musela ve škole, protože předměty a výuka je úplně jiná.

Pro mě byla ale aklimatizace celkem rychlá, hlavně pomohlo, že všichni z golfového týmu se mi fakt snaží pomoct a zapojit mě co nejrychleji do týmu. Bylo to strašně rychlý, a kouč pro mě taky dělá první poslední. I mimo golf se mi tady strašně snaží pomoct, což mi určitě hodně pomohlo v tom se rychle aklimatizovat.

Anna Zapletalová s dalšími studentkami Wyoming Seminary. Zdroj: Anna Zapletalová

Jak teď vypadají tvoje tréninky?

Naplno nás tu hraje jenom pár, ale na golfovém hřišti trávím spousti času.

Funguje to tak, že přijedeme na trénink a jsem tady teď až do tmy, pak se jdu učit. To hřiště je hodně pěkný, je tady krásně velký chipping a obrovský driving. Je tu hřiště, takže většinou tréninky probíhají tak, že děláme chipping, pak driving a pak, abychom to stihli ještě za světla jdeme na hřiště. Každý den.

Hřiště, kde česká studentka Anna Zapletalová hraje golf. Zdroj: Anna Zapletalová

Jak je to s turnaji, do kterých ses už zapojila?

Turnaj před začátkem školy byl 18 jamkový, a byly tam hráči i z ostatních škol v areálu. Tam jsem skončila čtvrtá ze všech, ale šlo spíš o to, abychom se všichni rozehráli. Po tom proběhl High School Matches, což byly vlastně devítkové turnaje proti ostatním školám tady v okolí. Bylo to vždy po škole, a fungovalo to tak, že každá škola tady v areálu musela hrát proti další škole dvakrát, tedy dvě devítky. Ti, co vyhráli nejvíc zápasů, tak postoupili dál do District kola. Přičemž to byl týmový turnaj.

Ty máš za sebou i první úspěchy úspěch. Bojovala si o kvalifikaci na státním šampionátu, jestli se nepletu. Můžeš mi vysvětlit, jak to probíhalo?

Měli jsme turnaj, což byl v rámci Districts, kde jsme se dál kvalifikovali na státní šampionát. Districts kolo jsem v mojí kategorii vyhrála, což je Double AA.

Anna Zapletalová se několik týdnů po příjezdu na střední školu v USA dostala díky svým úspěchům i do místních novin! Zdroj: Anna Zapletalová

Super, gratulujeme!

Děkuju. Ty kategorie se dělí podle velikosti školy, přičemž moje internátní škola (boarding school) je trochu menší. Po vítězství jsme jeli na States kolo. To probíhalo na state college, konkrétně na Penn State, kde jsme hráli dva dny. Tam jsem se umístila čtvrtá z celého státu. To bylo fajn.

Myslíš, že tyto zkušenosti ti pomůžou v tvojí golfové kariéře i zpátky v Česku? Nebo případně plánuješ jít na vysokou do zahraničí a mohlo by ti to pomoct?

Myslím, že mi to určitě pomůže. Podmínky jsou tady úplně jiný. Jak jsem říkala i předtím, většinou v listopadu, na konci října už moc nehraju. Tady pro mě byla sezóna mnohem delší. Teď jsem teprve ve fázi, kdy přemýšlím nad tím, že bych tady zůstala studovat i na vysokou.

Bavila jsem se se svým koučem a ten říkal, že mi pomůže udělat všechno pro to, abych mohla získat vysokoškolské stipendium a stát se tzv. student-athlete. Jsem teď v procesu, kdy se rozhoduju, jestli jo nebo ne. Ale určitě to chci zkusit a uvidím, co bych dostala za nabídky a pak bych se rozhodla.

Anna Zapletalová hraje golf a studuje na střední škole v USA. Zdroj: Anna Zapletalová

Takže to funguje tak, že budeš hrát na střední škole v Americe, a je možné, že dostaneš nějakou nabídku z univerzity přímo spojenou s golfovým nebo sportovním stipendiem?

Jo, přesně tak jsem pochopila, že to funguje. Proto je pro mě teďka důležitý tady hrát turnaje. Je potřeba, aby mě tady viděli kouči z univerzit hrát, věděli, že existuju a viděli moje výsledky.

Jak vypadá tvůj běžný den, jak často se věnuješ golfu?

Když máme finals week, což znamená, že mám závěrečné testy a musím se hodně učit, je to trochu jiné. Normálně jsem ale na golfu skoro každý den. Minimálně ze začátku jsem tady neměla vůbec den pauzy, protože mě to strašně bavilo. Tím, že jsem měla možnost od kouče nebo spoluhráče, že by mě odvezli na hřiště, využila jsem každou takovou příležitost.

Kampus Wyoming Seminary. Zdroj: Anna Zapletalová

Jak dlouho budeš v USA studovat?

Předtím než jsem odjela, jsem měla se školou domluveno, že tady budu na dva trimestry. Ale uvažuji o tom, že si studium na střední škole v USA prodloužím, když to půjde. S mamkou tak řešíme, že bych tu zůstala možná i příští rok.

Mluvila jsi o finals week, co na škole studuješ?

Neměla jsem sice úplnou volnost ve výběru předmětů, protože jsem v junior year, ale dostala jsem na výběr třeba ze dvou variant. Studuji tak angličtinu, kde nás učí psát eseje a strukturovat věty. Mám taky dějepis, kde se učím americkou historii, což mi přijde skvělý se tady v Americe učit jejich historii.

Pak mám matematiku a španělštinu, kterou tady učí strašně dobře. Ve španělštině jsem udělala hodně velký progres. V Česku jsem jí měla skoro 6 let a nikdy mi to moc nešlo, ale tady mi přijde, že mi to začíná jít. Z toho jsem nadšená. A pak mám ještě biologií, jako kurz AP – Environmental Science.

Anna a její spolužák a spolužačka propagující golfový tým na školní akci. Zdroj: Anna Zapletalová

Máš možnost se věnovat i něčemu jínému než škole a golfu?

Moc na to nemám čas, ale na začátku roku mi nabídli spoustu možností, jak se zapojit do různých klubů a sportů. Nebyla jsem si jistá, jak to bude časově s golfem, tak jsem se přihlásila jenom do Business clubu a Investment club. Protože to je něco, co mně zajímá a co by mi mohlo pomoct dál v budoucnosti.

Častým tématem studentů je i jazyk. Jak jsi na tom, než jsi odjížděla, byla s angličtinou ty?

Mně osobně to problém vůbec nedělalo. Já se anglicky učím od mých dvou let. Z českého školství jsem nebyla moc rozmluvená, ale slovní zásobu a všechno jsem měla, protože hodně v angličtině čtu knížky. Zlepšuje se mi tu ale přízvuk.

Anna Zapletalová na zápase školního týmu amerického fotbalu. Zdroj: Anna Zapletalová

Co tě teď v golfu čeká?

Teď mi už skončila sezona. Minulý týden jsem měla poslední turnaj. Myslím si, že už trošku bylo na čase, protože to pro mě bylo dostatečně dlouhý. Teď mě ale čeká zimní příprava, takže se budu hodně věnovat švihu, abych ho zlepšila. Budu muset taky hodně chodit do fitka, abych zlepšila svou fyzičku.

S Annou jsme, stejně jako s našimi ostatními studenty a studentkami, ve spojení během jejího celého studia. Jsme jí i její rodině podporou mimo jiné v komunikaci se školou, rozhodováním a zařizováním prodloužení studia v zahraničí či výběrem vysoké školy v zahraničí.

Již brzy se tak můžete těšit i na další zprávy o tom, jak se Anně při studiu na střední škole v zahraničí daří!

Sdílet článek

Píšeme pro vás

Do USA jsem chtěl kvůli hokeji, našel jsem tam ale mnohem víc, říká student Adam

Do USA jsem chtěl kvůli hokeji, našel jsem tam ale mnohem víc, říká student Adam

Příběhy a zkušenostiInternátní školy
Za hranice: Epizoda #31 S Davidem Jízdným o pocitech před odjezdem na americkou střední, golfu i návratu do ČR

Za hranice: Epizoda #31 S Davidem Jízdným o pocitech před odjezdem na americkou střední, golfu i návratu do ČR

Podcast
Mladí golfisté míří do zahraničí za skvělým vzděláním i golfovou kariérou

Mladí golfisté míří do zahraničí za skvělým vzděláním i golfovou kariérou

Internátní školy