Motivační dopis na vysokou školu nemusí být žádná věda. Stačí se držet několika základních pravidel, která váš dokument posunou na špičkovou úroveň!
Na univerzitách v zahraničí je obvykle povinnou (a často zásadní) součástí přijímacího řízení tzv. motivační dopis neboli essay. Ačkoli se jeho sepisování řada studentů obává, jedná se o jedinečnou příležitost, jak zaujmout a ukázat zahraniční vysoké škole (kromě nudného seznamu známek) něco navíc, váš osobní příběh.
Na středních školách v USA nebo v Anglii obvykle pomáhají studentům s přípravou motivačního dopisu učitelé. Jedná se totiž o oblast, která bývá v zahraničí součástí učebních osnov. České vysoké školy motivační dopisy, v rámci přijímacího procesu, tak často nevyžadují, takže dělá českým studentům zhotovení tohoto dokumentu, zcela pochopitelně, problémy.
Jak ale napsat originální motivační dopis, který na zahraniční univerzitě nezmizí ve stínu těch ostatních? Když se budete držet několika základních pravidel, nemusí to být tak náročné, jak se zdá. Pamatujte, že vaším hlavním cílem je pomocí dopisu odpovědět vybrané škole na otázku: Proč jste zrovna vy tím správným kandidátem?
4 základní kroky při tvorbě motivačního dopisu
1. Research: Zjisti si informace o škole a oboru, na který se hlásíš
Motivační dopis by měl být vybrané univerzitě a oboru šitý na míru. Ideální je proto nespěchat a před samotným psaním věnovat pár dní/týdnů/měsíců průzkumu teritoria.
Zjisti si o své vysoké škole v zahraničí a vybraném programu co nejvíc informací. Projdi si základní hodnoty a cíle univerzity a promysli, jak souvisí s těmi tvými. Zanalyzuj specifika zvoleného studijního oboru a zvaž, jak s ním můžeš propojit své schopnosti, zkušenosti a zájmy (ideálně si vše sepiš, ať to máš při psaní před očima). Cílem je umět si odpovědět na otázky: Vím, o čem obor je? Jaké mé cíle jsou s oborem spojené? Proč chci tento obor studovat a proč právě na této univerzitě?
2. Vytvoř si promyšlenou strukturu
Motivační dopis na vysokou školu by měl být promyšleně strukturovaný tak, aby se při jeho čtení člověk neztratil. Jednotlivé pasáže na sebe musí dobře logicky navazovat. Když si dopředu připravíš jednoduchou osnovu, bude pro tebe při psaní lehčí udržet smysluplný a ostrý text s jasným cílem. Níže uvádíme soupis otázek, na které se můžeš v jednotlivých pasážích svého motivačního dopisu na zahraniční vysokou školu zaměřit:
- Úvod (1 odstavec): Proč chci obor studovat a jak jsem k rozhodnutí dospěl/a? Předcházela mému rozhodnutí nějaká specifická událost?
- Hlavní část (1–2 odstavce): Akademické zkušenosti: Které aspekty na oboru mě zvláště zajímají, jak to souvisí se současným studiem? Jaký další základ pro obor mám (zkušenosti, četba, konference, soutěže)? Vlastnosti, měkké dovednosti: V čem vynikám jako člověk? Jaké jsou mé mimoškolní zájmy? Jak tyto zájmy ovlivnily mé rozhodnutí studovat daný obor? Získal/a jsem díky nim nějaké nové měkké dovednosti? Zjistil/a jsem o sobě něco nového? Cíl: Jaké jsou moje (profesní) cíle do budoucna? Jak mi může studium na zahraniční univerzitě pomoci dosáhnout těchto cílů?
- Závěr (1 odstavec): Shrnutí důležitých bodů
3. Piš
Jakmile si připravíš kvalitní strukturu, můžeš se vrhnout na psaní. Tady jsou různé tipy, pomocí kterých posuneš svůj Essay na vyšší level:
- V úvodu začni něčím, co čtenáře tvého motivačního dopisu zaručeně upoutá (hodnotitelé prochází dopisů tisíce).
- Na otázku „Proč chci obor studovat?” neodpovídej důvody, které nevzešly přímo od tebe (rodinná tradice právníků apod.).
- Nejprve napiš vše, co považuješ za důležité (nehleď na max. počet znaků), a teprve poté začni škrtat méně podstatné pasáže.
- Neříkej, ale ukaž: demonstruj své kompetence a dovednosti na konkrétních zkušenostech.
- Zdůrazni aktivity, které jsi aktivně vyhledával/a mimo povinnou školní docházku: univerzity v zahraničí chtějí slyšet, že netrávíš čas pouze ve škole, ale máš řadu aktivit, které dotvářejí tvou osobnost a jsou možným základem pro budoucí kariéru (sport, hudba, IT, design ad.).
- Napojuj své zájmy na dovednosti, které jsi díky nim získal/a.
- Ukaž, že máš v oboru přehled: propoj text s nějakým aktuálním tématem.
- Nepiš o věcech, které nesouvisí s vybraným oborem.
- Nezapomeň na gramatiku a jazykovou přesnost (ideálně si nech dopis někým překontrolovat).
- V jednoduchosti je krása: snaž se psát stručně a výstižně (hodnotitelé čtou dopisů opravdu spoustu).
- Buď sám/sama sebou (nekopíruj jiné).
- Nikdo nenapíše dokonalou essay napoprvé, proto pokud přepisuješ dopis už poněkolikáté, nezoufej, je to úplně normální.
4. Dej svůj motivační dopis někomu přečíst
Jakmile máš motivační dopis hotový, dej ho přečíst někomu dalšímu (čím více lidí dopis před odesláním uvidí, tím lépe). Osoby, které nejsou autorem textu, identifikují daleko jednodušeji jeho slabé stránky, jež bys kvůli přílišnému ponoření se do psaní mohl/a přehlédnout, zároveň navrhnou změny, které by ho udělaly přitažlivějším apod. Pokud chceš svůj Essay kriticky ohodnotit někým, kdo se dlouhodobě pohybuje ve světě studia v zahraničí, neváhej se obrátit na Education.cz.
Motivační dopis na vysokou školu v zahraničí není složitá raketová věda, jen je třeba myslet na jednotlivé body, které tvoří úspěšný motivační dopis. Pokud bychom to vzali zpětně, vždy mějte na paměti, proč chcete daný obor studovat a proč by zrovna vás měla například zahraniční univerzita v Anglii, vysoká škola v Americe nebo jinde přijmout. Držte se jasně dané struktury. Snažte se věty psát co nejvíc stručně, výstižně a odstavce logicky propojujte do konečného koherentního celku. Zamyslete se nad tím, jaké jsou vaše zájmy mimo školu, jaké dovednosti z toho získáváte a nebojte se je popsat. Sepište si všechny vaše myšlenky, a až potom prioritizujte to, co je nejdůležitější. Věříme, že vám uvedené tipy pomohly, a pokud stále tápete, neváhejte se obrátit na tým našich zkušených studijních konzultantů.
Pokud si chcete studium v zahraničí vyzkoušet, doporučujeme vyjet třeba i letní tábor v zahraničí – výběr zahraničních summer campů je obrovský. Pokud si chcete zlepšit angličtinu nebo jiný jazyk, vyberte si zahraniční jazykový pobyt.