Nedostatek míst na středních školách v ČR řeší čím dál více studentů přihláškami do zahraničí

Education_stredniskoly_internatniskoly_instagram_INDIANSPRINGSSCHOOL_5

České školství se poslední roky potýká s nedostatkem míst na středních školách. To v některých oblastech vede k tomu, že na kvalitních školách je velký přetlak a spousta studentů se nedostane tam, kam původně chtěli.

„Je to jeden z důvodů, který rodinám potvrdí, že studium v zahraničí může být pro jejich děti tou správnou cestou i proto, že přijímací zkoušky probíhají úplně odlišným způsobem,“ popisuje Lucia Klimková, CEO Education.cz.

„Jednotné písemné testy jsou nedodělkem, který pro studenty znamená více stresu. Jsou jednostranně zaměřené bez respektu k různým poruchám učení. Navíc z důvodu převisu počtu dětí si školy, které mají dobré reference, nastavily vícekolová přijímací řízení,“ popisuje Martina Nimčová, která se nakonec rozhodla synovi dopřát studium na střední škole v USA.

Studenti a studentky na internátní střední škole Indian Springs School v USA

„Na střední školy v zahraničí studenti neskládají jednotný test, ale škola chce studenta poznat a zjistit jeho zájmy, aby mohla posoudit, jestli si mohou vzájemně přinést nějakou hodnotu. Studenti mohou psát motivační dopis nebo esej na zadané téma, absolvují interview a samozřejmě dokládají vysvědčení, ale i doporučení od učitelů. Jde o komplexní posouzení, ne pouze jeden standardizovaný test, absolvovaný pod velkým tlakem,“ popisuje Lucia Klimková

Rodiče hledají možnosti na školách v zahraničí

Mnozí rodiče tak i letos budou řešit nedostatek míst na středních školách a mnohé studenty tak opět čeká zklamání. „Stres celé rodiny ohledně přijímaček, zda se syn dostane tam, kam chce, nás nakonec přesvědčil, že to celé je jeden velký nesmysl, a rozhodli jsme se zkusit zahraniční školy,“ říká Martina Nimčová.

„Pro našeho syna jsme už od jeho let ve školce hledali alternativu k našemu typickému českému systému,” vysvětluje Martina Nimčová, která se rozhodla hledat možnosti nejen v České republice ale i mimo ni. “Navštěvoval anglickou školku, Montessori bilingvní školku a školu a i běžnou českou základní školu. Jeho zpětná vazba na studium střední školy v USA je, že je zde mnohem lepší komunikace i atmosféra mezi studenty i mezi studenty a učiteli. Je to podporující prostředí s jasnými pravidly a propracovaným celodenním programem včetně pestrého sportovního zázemí, které je součástí areálu školy,“ popisuje Martina Nimčová, co její syn na zahraniční škole oceňuje. 

„Střední škola v zahraničí může být možností pro ty, kteří nejsou ochotní smířit se s tím, že se na jimi vybraný typ školy nedostali kvůli kapacitě. Zároveň však není nutné absolvovat cizojazyčnou školku nebo bilingvní základní školu jako prerekvizitu. Například na boarding školách v USA jsou připravení na studenty ze zahraničí a mají pro ně propracovaný podpůrný jazykový program, pokud ho potřebují,“ reaguje Lucia Klimková.

Studenti a studentky španělské interátní školy Sage College

Střední školy v zahraničí dbají na individuální rozvoj studentů

„Boarding schools se pyšní kvalitní výukou zaměřenou na praxi a individuální rozvoj každého studenta. Podporují je v mimoškolních aktivitách, ať už jde o vědu, umění nebo sport,“ doplňuje Lucia Klimkova. 

To potvrzuje i David Jízdný, který strávil v USA celou střední školu a vystudoval na Floridě i bakalářské studium zaměřené na mezinárodní obchod. Kromě kontaktů z celého světa, které i po návratu udržuje, se zdokonalil v golfu. „Měli jsme trochu jiný program, než je běžné, protože kromě školy jsem chodil i na golfovou akademii, která měla smlouvu s mojí střední školou. Doma jsem neměl takovou příležitost ani podmínky jako v Americe. To byl další z důvodů, proč jsem se rozhodl jít do zahraničí,“ popisuje David Jízdný. 

Spokojená je na boarding škole Ross School ve státě New York i naše studentka Viki Tůmová, oceňuje především praktičnost výuky

Podle studentů je výuka více interaktivní a zaměřená na kritické myšlení a diskuse než na slovenských nebo českých školách. „Celkovo tento program hodnotím veľmi dobre, som rád že som na internáte a nie v rodine, lebo sme všetci v tej istej situácii a rozpravame sa, zabávame, keď potrebujem pomoc s úlohami, tak mi spolužiaci pomôžu,“ hodnotí svoje první měsíce na boarding school v USA Samuel Šulva z Banskobystrického kraje. „Čo sa mi tam páči, je, že tí učitelia si dávajú naozaj záležať, že ich to naozaj baví,“ dodává.

Více o středních školách v zahraničí se můžete dozvědět například v epizodě našeho podcastu Za hranice s Radmilou Majerovou

Pokud i vy uvažujete o studiu v zahraničí, neváhejte a ozvěte se. Společně najdeme vhodnou školu a projdeme celým procesem. 

Sdílet článek

Píšeme pro vás

Co si sbalit, když jedeš studovat do zahraničí (Checklist)

Co si sbalit, když jedeš studovat do zahraničí (Checklist)

Zajímavosti a tipy
EduPlán: Co budu dělat po škole? A co když to ještě nevím?

EduPlán: Co budu dělat po škole? A co když to ještě nevím?

EduPoradna
High School nebo International Baccalaureate Diploma. Jak vybrat zahraniční střední školu a její zakončení?

High School nebo International Baccalaureate Diploma. Jak vybrat zahraniční střední školu a její zakončení?

Internátní školy
Rok na střední škole v zahraničí mi změnil život, říká CEO Education.cz Lucia Klimková

Rok na střední škole v zahraničí mi změnil život, říká CEO Education.cz Lucia Klimková

Příběhy a zkušenostiInternátní školy