Podle čeho se studenti rozhodují mezi studiem v zahraničí nebo v jejich rodné zemi? Podle průzkumu společnosti INTO University Partnership se faktory, které ovlivňují rozhodnutí studentek a jejich rodičů, v poslední době významně mění.
Nově se studentky a studenti zajímají i o větší flexibilitu při výuce, návratnost finanční investice do vzdělání i jasný pozitivní efekt na jejich budoucí kariéru.
Doba jde neustále dopředu, svět a společnost se každým dnem mění a přizpůsobuje novým událostem a dění. Není tedy překvapením, že faktory, které studenti před výjezdem zvažují, se změnily, především kvůli propuknutí pandemie covidu-19. Jaké faktory tedy studenti berou při rozhodování o studiu v zahraničí v úvahu a jak se za poslední roky proměnily? A na co by se měli zaměřit studijní poradci při doporučování a výběru zahraničních škol?
Studenti chtějí větší flexibilitu i jasný pozitivní efekt na jejich kariéru
Průzkum společnosti INTO University Partnerships shromáždil více než 1 000 odpovědí studijních poradců z celého světa. Průzkum přináší mnoho významných zjištění a poukazuje na změny v prioritách studentů při výběru studia v zahraničí. Studenti kladou zejména větší důraz na cenovou dostupnost a soustředí se na budoucí kariéru. Mění se i poptávka po konkrétních studijních a hybridních programech.
„Studium na dobré zahraniční škole jde přirovnat k ‚raketovému kariérnímu batůžku. Volba školy a oboru, které Vám sednou, je jednou z klíčových životních voleb. Několik let na inspirativní a prestižní vysoké škole Vám pomohou získat rozhled v oboru, poznat své silné stránky a vytvořit pevné základy pro váš kariérní růst v ČR a zahraničí,” připomíná kariérní poradce a psycholog Valery Senichev. „Z vlastní zkušenosti můžu říct, že studium v zahraničí mi pomohlo osamostatnit se, vystudovat obor, který mě již více než 20 let baví (asi celoživotní láska!) a využívat získaných poznatků skoro každý den.“
Studenti si stále více uvědomují, že studium v zahraničí ovlivní jejich životy navždy. Více než kdy jindy se studenti soustředí na budoucí kariéru. Hledají stáže či pracovní příležitosti při studiu v zahraničí, které je nakonec mohou přivést k vysněné kariéře.
Zlom nastal po propuknutí celosvětové pandemie covidu-19 a změny, které se začaly dít, stále pokračují. Příprava na budoucí povolání se stala rozhodujícím faktorem číslo jedna u studentů po celém světě. Až 45 % respondentů výzkumu uvedlo, že studenti projevují zájem o jiné obory při studiu v zahraničí než doposud. Jedná se především o dominující obory na trhu práce, jako je informatika, robotika či umělá inteligence.
Studium v zahraničí jako investice s velkou návratností
V minulých letech patřily mezi nejdůležitější důvody pro studium v zahraniční poznávání nové kultury, osvojení si cizího jazyka a mezinárodní zkušenost. Dnes rodiče a studenti kromě zmíněných faktorů kladou při rozhodování důraz i na možnost stipendia či jiné formy finanční pomoci. Vzrostla také očekávání o návratnosti investice vynaložené do vzdělání.
„Mnoho rodičů stále vnímá studium v zahraničí jako možnost, kterou oni sami neměli, a tak v tom studentky a studenty velmi podporují,“ říká konzultantka Education.cz Radmila Majerová. „Zároveň jim do rozhodnutí již tolik nemluví a nechávají víceméně volbu na nich samotných. Důležitým faktorem jsou samozřejmě finance, které můžou rodiče pro studium poskytnout, a to hraje asi největší roli při výběru destinací. Dalšími aspekty, které ovlivňují kam student přihlášku podává, je i vzdálenost od ČR a v neposlední řadě i rozsáhlejší možnosti, které zahraniční školy nabízejí.“
V souvislosti nejen s pandemií a teroristickými útoky studenti vyhledávají bezpečné destinace a instituce. Obavy z krádeží, střeleckých útoků či občanské kriminality jsou stále aktuální. Studenti si vybírají školy, které jsou otevřené tématu mentálního zdraví a které své studenty a studentky v této oblasti podporují. Duševní zdraví studentů v posledních letech přináší mnohé obavy. Stres spojený s pandemií vystavil studenty vyššímu riziku rozvoje problémů duševního zdraví. To může mimo jiné zapříčinit i zhoršení akademického úspěchu a prospěchu, sociálních interakcí či ohrozit budoucí kariéru.
Ačkoliv se výuka po pandemii vrátila do starých kolejí a probíhá na většině škol prezenčně, mezi studenty přibývá zvýšený zájem o alternativní a hybridní studijní programy, které mohou studovat z pohodlí domova. Studenti a studentky se naopak rozhodují méně na základě specifických destinací nebo hodnocení škol v mezinárodních žebříčcích a více se soustředí na jiné výše zmíněné faktory.
Nevíte si rady s výběrem školy? Pojďte do toho s námi a využijte studijního a kariérního programu EduPlán! Naši zkušení konzultanti specializovaní na studium v zahraničí jsou tu pro vás.