Čtěte dále o dvou hlavních testech které jsou součástí přijímacího řízení

Je to typicky v těchto krásných květnových dnech, kdy nejeden student gymnázia tráví spoustu času nad knihami, aby se připravil na splnění svých akademických ambicí. Maturita je za rohem, a zároveň jsou vypisovány přijímací zkoušky na vysoké školy. V případě lékařských fakult se často jedná o přípravu na otázky z chemie, biologie a fyziky následované pohovorem. Lékařské fakulty v zahraničí, a to nejen ve Velké Británii, ale často žádají od uchazečů daleko jiné znalosti. Ptáte se, co by je mohlo zajímat více než základní vědecké znalosti? Čtěte dál a dozvíte se více o testech, které se v zahraničí standardně používají pro testování „předpokladu“  ke studiu medicíny nebo biomedicínských oborů.

 

Co jsou BMAT a UCAT?

BMAT (BioMedical Admissions Test) a UCAT (University Clinical Aptitude Test) jsou dva z nejpoužívanějších testů, které lékařské nebo biomedicínské fakulty v Británii a v mnoha dalších zemích na světě používají v rámci přijímacího řízení, aby si, podle svých slov, ověřily předpoklady daného uchazeče pro studium klinického oboru – medicíny, zubního lékařství či biomedicíny. Pokud tedy chcete studovat jakýkoliv z těchto oborů například ve Velké Británii, musíte mít k vyplněné přihlášce přes systém UCAS (University College Admission Service), kde jsou všechny vaše dosavadní studijní výsledky a motivační dopis ("personal statement"), i přijatelné skóre z jednoho z těchto testů (podle toho, který ta Vaše univerzita používá), než vás vaše vybraná fakulta pozve na osobní pohovor. Ve skutečnosti je toto skóre tím prvním, co fakulty hodnotí – pokud nedosáhnete určitého počtu bodů, který si každá univerzita určuje sama, i ten nejvymazlenější motivační dopis nemá šanci na úspěch. Oba testy byly vyvinuty soukromými firmami (Pearson Vue a Cambridge assessment), takže je třeba počítat s tím, že za každý test musíte zaplatit v přepočtu 3.000 Kč (kolem 100 liber).

 

Z čeho se testy skládají?

 

UCAT

 

Tento test se dělá celý na počítači ve speciálních testovacích centrech a skládá se z pěti částí: Verbal Reasoning (volně přeloženo jako „porozumění textu“), Decision making („Schopnost rozhodování“), Quantitative reasoning („Práce s čísly“), Abstract reasoning („Abstraktní uvažování“) a Situational judgement test („Posouzení situace“). Podle oficiálního vyjádření společnosti, co test připravuje, jsou to právě tyto předpoklady, které z uchazečů dělají dobré studenty klinických oborů. Žádné dosavadní studie však tuto tezi nepodpořily, a tak se z tohoto testu stává jen další pole soutěžení pro už tak akademicky úspěšné středoškoláky. Co se tedy přesně testuje v každé části?

 

Verbal reasoning (VR) – skládá se ze 44 otázek, na které máte 21 minut. Je třeba si rychle přečíst úryvek textu s jakoukoliv tématikou a odpovědět na otázky, které testují, jestli jste úryvku dobře porozuměli.

 

Decision making (DM) – skládá se z 29 otázek, na které máte 31 minut. V této části musíte odpovědět na logické úlohy stylem ano/ne.

 

Quantitative reasoning (QR) – skládá se z 36 otázek, na které máte 24 minut. Jde o slovní úlohy z matematiky, kde se musíte dobrat ke správnému výsledku.

 

Abstract reasoning (AR) – skládá se z 55 otázek, na které máte 13 minut. V této části vám jsou představeny obrazce a vy musíte správně říct buď který logicky dále následuje, nebo který do určité řady nepatří.

 

Situational judgement test (SJT) – skládá se z 69 otázek, na které máte 26 minut. Úkolem je ohodnotit odpovědi na různé životní a profesní situace buď podle jejich důležitosti, nebo správnosti.

 

Ukázka z testu UCAT: Decision making 

 

BMAT

 

BMAT se píše klasicky na papíře a skládá se jen ze tří částí: Section 1: Aptitude and skills („logické uvažování a dovednosti“), Section 2: Scientific knowledge and applications („vědecké znalosti a jejich aplikace“) a Section 3: Writing task („slohová práce“). Na rozdíl od UCAT, který můžete absolvovat prakticky kdykoliv mezi květnem a zářím, BMAT se píše jen v předem stanovených termínech třikrát za rok – v září, listopadu a únoru. Opět je to doplňující test k vaší přihlášce a stejně jako u UCAT si jednotlivé univerzity vybírají, jakou mu přidělí váhu. Velkým rozdílem je také to, že tentokrát je třeba mít znalosti z chemie, fyziky a biologie na středoškolské úrovni.

 

Section 1 – 35 otázek, na které máte 60 minut. Opět se testuje porozumění textových úryvků, znalosti matematiky stylem slovních úloh, logické myšlení a schopnost správné interpretace různých grafů.

 

Section 2 – 27 otázek, na které máte 30 minut. Úkolem je správně odpovědět na otázky z fyziky, chemie a biologie stylem „single best answer“ tj. jedna správná odpověď.

 

Section 3 – V této části jsou tři otázky. Vy si musíte jednu vybrat a napsat na dané téma úvahu za 30 minut. Tato část testuje vaši schopnost zkonstruovat logický argument a strukturovaně odprezentovat vaše myšlenky

 

Jak se nejlépe připravit?

  • Hra o čas – v obou testech dost záleží na rychlosti, s jakou jste schopni odpovědět, takže je třeba cvičit na co největším počtu minulých otázek (past papers) a vždy na čas. Zároveň se začněte připravovat alespoň s několikaměsíčním předstihem!
  • Info, info, info – je třeba si zjistit vše o tom, jak tyto testy probíhají a další tipy na přípravu, které jsou i na jednotlivých oficiálních stránkách BMAT a UCAT
  • Ve dvou se to lépe táhne – pokud nemáte nikoho, s kým byste se připravovali, doporučuji navštívit různá fóra (např: The Student Room) ať víte, že na to nejste sami
  • Těžko na cvičišti… - je spousta serverů s velikou zásobou otázek, na kterých si můžete testy vyzkoušet (například Medify)
  • Přípravné kurzy – existují online nebo individuálně. Pokud byste měli zájem, můžete se domluvit i přímo s námi!Píšeme pro vás