Střední školy v ČR musí odmítat čím dál více zájemců o studium. Jaké možnosti studia na střední škole mají studentky a studenti, kteří v prvním kole neuspěli?
Vystresovaní jedničkáři, nepříjemně překvapení rodiče a školy pod čím dál větším tlakem. Takto v posledních letech vypadá květen pro žáky a žákyně devátých tříd, jejich rodiny a střední školy. Podle ČTK letos opouští deváté třídy kolem 100 000 žáků. V loňském roce to bylo přes 90 000. Počty žáků končících základní školu se za poslední roky zvyšují pravidelně. To samé se ale nedá říct o místech na středních školách. Chybět budou ještě několik let. Jak situaci vyřešit a jaké možnosti mají žáci, kteří v prvním kole neuspěli?
Moje dítě se v prvním kole na střední školu nedostalo. Co teď?
V prvním kole žáci (a často i jejich rodiče), řeší volbu dvou vybraných škol nebo oborů, na které se hlásí. Omezený výběr vede k velkým převisům, velkému riziku, že se děti na vybrané školy nedostanou, i velkému tlaku. V květnu jsou pak ve stresu všichni. Studenti, rodiče i školy. Řeší odvolání, přihlášky do druhých kol na dalších vhodných školách, které mají ještě kapacitu. Vede to k tomu, že i jedničkáři se často nikam nedostanou a volí obor spíš podle toho, kde je ještě kapacita. A to není vzdělávání jednadvacátého století, jak si ho v Education.cz představujeme.
I přes veškerou snahu, talent i motivaci ke studiu bylo rozhodnutí o přijetí ke studiu negativní. Co teď? Nejjasnějším krokem je snažit se najít další školu v ČR. Nebudou už ale všechny, které splňovaly vaše požadavky, plné? Některé školy, jako například Střední pedagogická škola Futurum, díky velkému zájmu o nabízené obory uvažují, že otevřou i třídy, se kterými původně v příštím školním roce ještě nepočítali.
Nechcete dělat kompromisy? Využijte studium střední školy v zahraničí nebo online!
Mnoho studentů však také nechce volit alternativu jen proto, že na ně nezbylo místo na jejich vysněné škole. Ještě do začátku června se budoucí středoškoláci mohou hlásit také na zahraniční střední školy. Stále ještě je možné projít přijímacím procesem například na soukromé střední školy v USA a nastoupit v zahraničí už v září. Případně je možné začít od ledna a délku studia naplánovat podle vlastních potřeb a možností.
Nejčastěji mají studenti zájem o roční pobyty, velká část z nich ale po zkušenostech z prvního roku dostuduje v zahraničí celou střední školu a díky zahraničnímu diplomu zvýší svoje šance na přijetí na zahraniční univerzitu. Ti, kteří za oceánem stráví nakonec „jen“ jeden školní rok, si přivezou perfektní znalosti cizího jazyka, zkušenosti ze studia v zahraničí, mezinárodní kontakty i nový přístup k individuálnímu rozvoji. Školy mají často kariérní centra, která pomáhají studentům plánovat jejich vzdělávací a kariérní cestu a rozvíjet jejich talenty.
Ti, kteří nechtějí jet na zkušenou do světa už v prvním ročníku SŠ, mohou inovativní americký vzdělávací systém vyzkoušet díky škole online. Studovat ji mohou buď na „plný úvazek“, nebo si vybrat jen pár předmětů, které je extrémně zajímají, ale jejich stávající (nebo budoucí) střední škola je nenabízí. Třeba jako naše studentka Eliška Sirotková, která si ke své střední škole tady v ČR přibrala ještě předmět z amerického kurikula a studuje tak anatomii, aby se na své vzdělávací cestě posunula blíž ke svému cíli.
Vzdělávání je investice jako každá jiná. Při výběru studia ale rozhodnutí na začátku cesty investovat o něco více – času, energie či financí – vede ke spokojenému a úspěšnému studijnímu i pracovnímu životu.
Času není mnoho, tak neváhejte a vezměte budoucnost do svých rukou! Napište nám na hello@education.cz nebo rovnou zavolejte na +420 737 227 228.