O studiu v zahraničí obecně, i specificky tom středoškolském, u nás koluje spousta mýtů a byla by škoda, kdyby studenti a studentky a jejich rodiny zavrhli středoškolské studium, v USA, UK či jinde, jen na základě nepravdivých či zkreslených informací.
Proto jsme se rozhodli dát dohromady 3 nejčastější mýty o studiu v zahraničí a vyvrátit je na základě našich osobních zkušeností i příběhů klientů a klientek.
Mýtus č. 1: Zahraniční školy jsou jednodušší než v ČR a na Slovensku
Vzdělávací systém je v zahraničí úplně jiný. Například na amerických soukromých internátních středních školách si studenti velkou část předmětů vybírají sami. Mají přitom příležitost vybrat si až ze stovky možností. Mohou se tak kromě povinných předmětů věnovat třeba robotice, mořské biologii nebo podnikání a esportu.
Povinně pak studenti obvykle studují angličtinu, americkou historii nebo matematiku. U předmětů si ale mohou zvolit také obtížnost, kterou chtějí studovat. Takže když má škola povinně nastavenou například chemii, ne všichni studenti musí projít stejnou úrovní. Pokud se chemii věnovat chcete a zajímá vás, můžete si zvolit obtížnější variantu. Pokud byste se ale raději věnovali dějepisu, literatuře nebo třeba divadlu, můžete projít nižší úrovní chemie a zbytek času a energie věnovat tomu, co vás skutečně zajímá.
Větší možnosti výběru na středních školách v zahraničí
Mnohem více zodpovědnosti je tak na studentech samotných. Přemýšlet o budoucí kariéře jim ale pomáhá kariérní poradce, který s každým studentem dlouhodobě pracuje. Studenti si mohou nejen vybírat z desítek předmětů, ale také přemýšlet o tom, co by je bavilo a kde se v budoucnu vidí. Mohou se také realizovat v praxi – pracovat na vlastním projektu, založit školní klub, řídit studentský spoleik, hrát nebo režírovat divadelní hru, podílet se na školním časopise, nahrávat podcast a spoustu dalšího.
Na těchto středních školách kladou větší důraz na individuální rozvoj talentu a praxi. Často tedy nevyžadují podrobnou teoretickou znalost, ale spíše schopnost vědomosti přenést do praxe. Některé školy jsou více zaměřené na akademické výsledky studentů, jiné na sport nebo na umění. Obtížnost tak lze jen těžko srovnat.
Srovnání studia na střední škole v ČR a v zahraničí
Nedá se říci, zda by studium bylo jednodušší či těžší než v ČR či na Slovensku, ale rozhodně je efektivnější, protože ze škol odchází lidé, které baví se vzdělávat, rozvíjet a hledat cesty, jak své znalosti a dovednosti uplatnit. Z pohledu rodiče svoji zkušenost popsal v našem rozhovoru například Libor Musil, jehož obě děti studovaly v zahraničí a pracují teď v jeho rodinné firmě. Hodnotí tak svoji zkušenost nejen jako rodič, ale i jako zaměstnavatel.
Mezi důležité argumenty je třeba také zařadit to, že školy jsou na své absolventy pyšné – často mají alumni skupiny a udržují se svými bývalými studenty vztahy. Mohou se tak pochlubit tím, kam jejich absolventi odchází studovat dál nebo jakých kariérních úspěchů se jim podařilo dosáhnout.
Mýtus č. 2: Na zahraničních školách nejdou do hloubky
Na zahraničních internátní školách (především v USA, Kanadě, UK a Španělsku), se kterými pracujeme my v Education.cz, si studenti volí do značné míry předměty sami. Na spoustě škol vybírají až ze stovky možností. Nicméně ke studiu si volí obvykle menší počet předmětů, než je zvykem na českých nebo slovenských školách.
V USA tak studenti mohou studovat třeba 6 předmětů, na některých typech škol v UK studují dokonce jen 3 zvolené předměty za semestr. Znamená to tedy, že mají mnohem víc prostoru věnovat se jednotlivým předmětům a jdou do hloubky mnohem více, než je tomu u nás.
Inovativní výuka na střední škole v zahraničí
Kromě toho učitelé na středních internátních školách vítají nápady a projekty, které studenti sami do výuky přináší. Velký důraz je kladen právě na to, aby se studenti věnovali předmětům a tématům i prakticky.
- Mohou se věnovat kreativnímu psaní, vést k tomu divadelní kroužek a začít s vydáváním školního časopisu.
- Mohou založit fiktivní firmu a vyzkoušet si, jaké procesy podnikání obnáší.
- Mohou se podílet na směrování školy a zasadit se o založení školního parlamentu nebo se angažovat v tom existujícím.
- Mohou jít už během školy na stáž a ověřit si získané znalosti a dovednosti v praxi.
- Mohou vést svůj vlastní výzkum ve školní laboratoři a spoustu dalšího.
Jak vypadá den na střední internátní škole v USA?
Jak již bylo zmíněno, studenti si také mohou zvolit úroveň obtížnosti studovaných předmětů. To znamená to, že se mohou věnovat více tomu, co je baví a zajímá, a přitom nepřijdou o povinný základ. Znamená to také to, že učitel má ve třídě studenty s podobnou úrovní znalostí a zájmu o daný předmět, a má tak možnost tempo přizpůsobit jednotlivým skupinám.
A takhle může vypadat školní rozvrh hodin na střední internátní škole. Můžete si všimnout, že na jednotlivé předměty mají učitelé a studenti více času, přičemž délka jednotlivých předmětů odpovídá délce přednášek na českých vysokých školách. To umožňuje dostat se v probíraných tématech více do hloubky bez nutnosti častého přerušování výkladu.
Mýtus č. 3: Na středních školách v USA není dobrá příprava na další světové jazyky
Naše průzkumy v Education.cz ukazují, že jazyk už není hlavním důvodem, proč studenti a studentky odjíždějí do zahraničí. Jejich touhu po zahraničních zkušenostech pohání spíše kvalita výuky, mezinárodní prostředí a možnost věnovat se specifickým zaměřením – a to i tehdy, pokud se chtějí věnovat studiu jazyků.
Education.cz spolupracuje se středními internátními školami, kde si na kvalitu výuky opravdu potrpí. Studenti tak mají kromě angličtiny povinný i druhý jazyk. Povinnost se sice netýká mezinárodních studentů, ale pokud si budou chtít zapsat francouzštinu, španělštinu nebo jiný cizí jazyk, nikdo jim bránit nebude.
Individuální podpora talentů na střední škole v zahraničí
Naopak na boarding schools studenty podporují v hledání a rozvoji individuálních talentů. Takže pokud mají studenti touhu naučit se co nejvíce cizích jazyků, protože kolik jazyků znáš, tolikrát jsi člověkem, rádi je v tom podpoří kariérní poradci i učitelé.
Zmíněná španělština a francouzština je na těchto školách základ. Studenti si ale často mohou volit z mnohem větší škály. Mohou tak klidně studovat latinu, mandarínštinu nebo řečtinu. Výhodou je také to, že se pak v hodinách ve valné většině případů budou potkávat s rodilým mluvčím.
Získejte přátele z celého světa a vylepšete si jazyky na střední škole v Americe
Kromě výuky mnoha jazyků nabízí ale střední internátní školy ještě jednu přirozenou výhodu – studují na nich lidé z celého světa. Není proto nic snazšího než si na škole založit třeba jazykový kroužek a pořádat pravidelné languages exchange meetupy a navzájem se učit. Až pak studenti pojedou navštívit svého kamaráda do Francie, Itálie nebo třeba Jižní Koreje, budou si v restauraci umět objednat typické jídlo jinak než anglicky!
Chcete se přidat ke spokojeným českým studentům a studentkám, kteří v zahraničí studují či již své školy absolvovali? Nevíte, kde začít? Jsme tu pro vás! Napište nám a rádi vám pomůžeme vybrat tu správnou střední školu v zahraničí.