Zajímá vás studium v zahraničí, ale nevíte, kde a s čím začít? Informací je všude spousta, a je tak velmi snadné se v nich ztratit. Připravili jsme pro vás shrnující článek, který vám napoví, jak při výběru střední školy v zahraničí postupovat!
Rodinná rada
Na začátku plánování studia v zahraničí je zásadní komunikace! Zasedněte do rodinného kruhu a proberte společně, na co se cítíte, co od studia v zahraničí čekáte, jaký máte na tuhle životní investici rozpočet, jaký jazyk chcete zdokonalit a čemu se na zahraniční střední škole hodláte primárně věnovat.
Ideální doba, kdy začít studium v zahraničí řešit, je rok před výjezdem, máte díky tomu na výběr z více možností a zvýšíte tak svou šanci na získání stipendia.
Na rodinné radě můžete navrhnout třeba i společnou návštěvu EduFestivalu, na kterém mají každoročně zájemci o studium za hranicemi jedinečnou příležitost osobního setkání se zástupci zahraničních středních škol (Ohlédnutí za EduFestivalem 2024).
Hledání vhodné zahraniční střední školy a programu
Jakmile si v rámci rodinné rady ujasníte cíle svého studia v zahraničí, můžete se pustit do hledání vhodné zahraniční střední školy a programu. Pravdou je, že internet je informacemi o studiu za hranicemi zahlcen, a je tak velmi snadné si z každodenního hledání odnášet spíš zmatek v hlavě.
Pokud máte rozmyšlené, co od zahraničního výjezdu chcete a očekáváte, je ideální najít si ověřenou agenturu, která vám pomůže jak s výběrem střední školy v zahraničí, tak s přípravou na přijímací zkoušky a také veškerým papírováním ohledně víz, pojištění, dopravy atd. Kvalitní agentura vám poradí, když si ještě nejste jistí, důsledně vás provede celým procesem a bude k dispozici i v době samotného výjezdu.
Při hledání střední školy v zahraničí a vhodného programu je potřeba zvážit několik aspektů:
1. Státní nebo soukromá střední škola v zahraničí?
Státní střední školy v zahraničí mohou být finančně dostupnější. Při plánování studia na některé ze státních škol je ale potřeba navázat spolupráci s ověřenou agenturou, která má se studiem na státních středních školách v zahraničí dostatek zkušeností. Často se totiž při výběru nekvalitní agentury stává, že si student nemůže sám vybrat konkrétní školu nebo lokalitu, kde bude studovat. Také ubytování bývá u některých společností loterie, zajišťují ho totiž hostitelské rodiny, se kterými si student může a nemusí padnout do oka. V Education.cz bereme všechny tyto aspekty v potaz a posíláme studenty do zahraničí na konkrétní jimi vybrané státní střední školy k ověřeným hostitelským rodinám.
U soukromých internátních středních škol v zahraničí tzv. boarding schools je to jiné. Zájemci o studium zpravidla prochází přijímacím řízením, během kterého každý ukazuje, proč by právě on měl být na zahraniční školu přijat, co se chce naučit a čemu se plánuje věnovat. Obvykle uchazeči škole dokládají kromě vysvědčení i portfolio (videonahrávky ze sportu apod.) a absolvují pohovor.
Ubytovaní jsou na boarding school všichni přímo na internátě ve školním kampusu. Soukromé zahraniční střední školy vytváří pro každého středoškoláka na míru připravené prostředí pro rozvoj jeho individuálních talentů. Studenti se mohou v rámci specializovaných předmětů, klubů a kroužků zaměřit na vybraný sport, vědu, umění nebo technologie.
2. Destinace
Nejčastěji odjíždí středoškoláci studovat do anglicky mluvících zemí, jako je Velká Británie, USA nebo Kanada. Programy v angličtině je ale možné absolvovat třeba i v Dánsku, Španělsku nebo Švýcarsku.
Cílovou destinaci se snažte volit podle toho, jaké prostředí k životu preferujete a v jaké atmosféře chcete své středoškolské roky trávit. Milujete plážový vibe, klid, moře a slunné počasí nebo spíš velkoměsto hýřící lidmi z celého světa a kupou příležitostí? Nevadí vám být daleko od domova, nebo byste raději svou rodinu a přátele měli na dohled? To všechno jsou otázky, na které byste si při výběru lokality měli odpovědět.
3. Financování středoškolského studia v zahraničí
Kvalitní vzdělání něco stojí. Studium v zahraničí už na střední škole je investicí do budoucna. Studenti se vrací samostatnější, sebevědomější, dosahují skvělých akademických výsledků a mají nespočet zkušeností a zážitků z poznávání nových lidí a kultur.
I pro středoškoláky existují různé stipendijní programy. Pokud jste našli spolehlivou agenturu, která spolupracuje s kvalitními zahraničními školami, pomůže vám i se snížením školného nebo získáním finanční podpory, kterou střední školy v zahraničí nabízí.
4. Délka studia v zahraničí
Pečlivě promyslete i délku svého pobytu. Můžete vyjet na několik měsíců, rok nebo kompletní středoškolské studium. Jelikož se podmínky jednotlivých programů v různých zemích liší, konzultujte své plány s agenturou, která má už s celým procesem zkušenosti. Nejčastěji odjíždí studenti na 1 školní rok, ale jakmile začnou poznávat výhody studia v zahraničí, řada z nich se rozhodne pokračovat a dokončit tam celou středoškolskou docházku.
Mladší studenti, kteří se na střední školu teprve chystají, si mohou studium v zahraničí vyzkoušet na Summer campech, letních táborech, které každoročně zahraniční střední školy pořádají.
5. Návrat na českou střední školu
Během výběru zahraniční střední školy je potřeba myslet i na to, že se po návratu do České republiky mohou studenti setkat s nepříjemnými komplikacemi ze strany českých středních škol. Často na ně totiž doma čeká plno srovnávacích zkoušek, nebo dokonce opakování celého zameškaného ročníku. Ačkoli se vzdělávací systémy v zahraničí od systému českého liší, při správném nastavení studijního programu před výjezdem, lze těmto problémům částečně předejít.
Podpora zahraničních výjezdů je na středních školách v ČR různá. Například na Střední škole Futurum studium na střední škole v zahraničí vítají, a navíc na toto téma pořádají různé přednášky a workshopy. Škola se svými žáky, kteří se rozhodli pro studium v zahraničí, dokonce udržuje pravidelný kontakt a pomáhá jim s plynulým navázáním na střední škole české:
„Máme k tomu hned několik důvodů. Žák zůstane naším žákem a udržuje kontakt se třídou i učiteli. Nenaruší se mu tak jeho sociální zázemí, které si vybudoval. Ze zahraničí pak poskytuje své zkušenosti a zážitky. Rozšiřuje tak obzory i ostatním žákům, kteří z různých důvodů nemohli vycestovat.“
– Kateřina Ondráčková, ředitelka Střední školy Futurum v Praze
Na Střední škole Futurum bude, v rámci nově otevřeného gymnaziálního oboru, součástí výuky dokonce příprava na vysoké školy v zahraničí.
6. Maturita a vysoká škola v zahraničí
Na zahraniční střední škole může student také složit maturitu. Obvykle probíhá ale tento proces za hranicemi jinak než u nás.
V USA patří např. k nejoblíbenějším a nejběžnějším středoškolským kvalifikacím tzv. High School Diploma. Studenti tam získávají kredity, za které (při dodržení požadovaného počtu) obdrží diplom.
Žádanou variantou je také studium tzv. international baccalaureate neboli mezinárodního studijního programu v anglickém jazyce, který umožňuje studentům přijetí na univerzity po celém světě. Tento program je dostupný i na některých školách v ČR. Program, v rámci přijímacího řízení, uznávají i zahraniční vysoké školy, jako je Harvard.
Jestli se chystáte po dokončení zahraniční střední školy nastoupit na některou z českých univerzit, počítejte s tím, že možná budete muset svůj diplom ze zahraničí tzv. nostrifikovat.
Pokud plánujete pokračovat na univerzitu v zahraničí, měli byste se v rámci výběru střední zaměřit (kromě typu jejího ukončení) i na pestrost nabídky tzv. Advanced Placement Courses a Honors Courses. AP kurzy totiž připravují studenty na náročnost vysokoškolských hodin a vyžadují značnou přípravu i po skončení výuky. Honors kurzy jsou podobné běžným předmětům, ale poskytují důkladnější vhled do probírané problematiky.
7. Online studium zahraniční střední školy?
Nemůžete z nějakého důvodu vycestovat za hranice? Zkuste studium zahraniční střední školy online. Tuto variantu obvykle volí např. sportovci, kteří kvůli sportu často cestují nebo středoškoláci, kteří si chtějí ke studiu v ČR přidat předměty v cizím jazyce.
8. Inspirujte se
Jestli máte v hledáčku pár zahraničních středních škol, mezi kterými se rozhodujete, neváhejte si vyslechnout/přečíst příběhy těch, kteří školy už absolvovali. Není nad reálné osobní zkušenosti! Na našem blogu pravidelně přibývají příběhy středoškoláků, které jsme vyslali studovat do zahraničí my:
Třeba naše studentka Zuzka se ze Slovenska vydala na americkou střední školu Lincoln Academy a Anna odjela na zahraniční střední školu za golfem.
Hledáte někoho, kdo vás celým procesem výběru střední školy v zahraničí a samotným studiem provede? Ozvěte se nám na Education.cz.