Sophie na americké střední škole Cranbrook Schools v Michiganu

Sophie Kurčíková, Cranbrook Schools – internátní střední škola v Americe

Sophii Kurčíkovou lákalo studium v USA od malička, sen se jí splnil, když absolvovala rok na americké střední škole Cranbrook Schools. Jak si studium v zahraničí užila, co si odnáší a jak hodnotí tamní způsob výuky?

Co tě na studiu v zahraničí nejvíc lákalo?

Od malička mě lákalo studium v Americe, chtěla jsem tam absolvovat střední a pak jít na americkou univerzitu studovat práva. Nakonec jsem se odhodlala odejít na střední školu do Ameriky hlavně díky maturitě, líbila se mi představa, že bych po návratu do Čech měla maturity dvě. Samozřejmě mě také přitahovala kvalita vzdělání na tamních internátních školách a nové zážitky. 

Kde jsi na Cranbrook Schools bydlela? Jaké mělo tvé bydlení výhody a co bys naopak změnila?

Bydlela jsem na kolejích přímo ve škole. Jelikož je americká střední škola Cranbrook národní památkou, jsou budovy kolejí postarší, ale má to své kouzlo! Studenti si tam své pokoje různě zdobí a zútulňují. Ocenila jsem především skvělou komunitu, které jsem byla na kolejích součástí a také blízkost veškerého vybavení (prádelna, kuchyňka).

Sophie Kurčíková na internátní škole Cranbrook Schools

Bylo tvé studium v zahraničí zaměřené na nějaký konkrétní obor?

Studium boarding school v USA jsem nijak zaměřené neměla, snažila jsem se naplno využít flexibility ve volbě předmětů, takže můj rozvrh zahrnoval od každého oboru něco.

Jak bys popsala tamní způsob výuky a hodnocení amerických učitelů?

Na americký způsob výuky jsem vůbec nebyla zvyklá, učitelé na Cranbrook Schools ke studentům přistupují individuálněji. Hodnotily se především průběžné testy a eseje, dvakrát do roka dostal navíc každý písemné slovní hodnocení, na což na českých středních školách není, myslím, vůbec běžné.

Kampus internátní školy Cranbrook Schools

Jaké (ne)výhody studium na střední škole v zahraničí v porovnání s ČR obnáší? 

Na studiu střední školy v Americe se mi zalíbila hlavně jeho volnost, středoškoláci tam sice musí splnit určitý počet povinných kreditů, ale mohou je získat prostřednictvím opravdu pestré nabídky předmětů. Ke každému se na internátní škole navíc opravdu přistupuje individuálně. Na českých školách naopak oceňuji způsob jejich tradičního zakončení oficiální maturitní zkouškou.

Jak jsi zvládla seznamování s prostředím a místními lidmi?

Bydlení na školní koleji mi seznamování dost usnadnilo. Bydlelo tam asi 190 holek, takže si tam kamarády najde opravdu každý. Všichni byli otevření a přátelští, neměla jsem nikdy pocit, že bych nezapadla do kolektivu. S učiteli na boarding school to fungovalo stejně, byli moc hodní a cítila jsem, že se opravdu upřímně snaží poznat všechny své studenty a dbát na jejich psychickou pohodu.

Jak na tebe místní lidé působili?

Skvěle! Všichni se opravdu snažili, aby se každý student zapojil do kolektivu. Díky nim mám ze svého studia na střední škole v zahraničí opravdu jedinečné zážitky. 

Absolventi internátní školy Cranbrook Schools

Co jsi na internátní škole dělala ve svém volném čase?

Je pravda, že jsem se na boarding school opravdu hodně snažila zaměřit na studium, když jsem se ale zrovna neučila, věnovala jsem se aktivitám v rámci různých školních klubů, kterých jsem byla součástí (Peer2Peer, CK Student Council, Feminism Club, Crane-Clarion newspaper a Quiz Bowl). Taky jsem dost času trávila s kamarády.

Co jsi díky studiu v zahraničí získala?

Určitě musím zmínit komunikační dovednosti! Na střední škole v USA jsem se přestala bát doptávat se vyučujících na věci, kterým nerozumím, umím říct o pomoc, když ji potřebuji.

Co tě na životě v zahraničí nejvíce překvapilo?

Překvapilo mě, jak jednoduché pro mě bylo seznámit se na americké internátní škole s ostatními. Řadu učitelů jsem si velmi oblíbila, i když jsem je měla třeba jen jeden semestr.

Sophie Kurčíková s kamarádkou na Cranbrook Schools

Jaké máš studijní plány do budoucna? Chceš vyjet studovat do Ameriky znovu?

Chci teď dokončit maturitu v Česku a poté bych se nejraději vydala studovat na univerzitu do Anglie nebo Skotska. Kdybych se dostala na nějakou prestižní univerzitu do Ameriky, tak se tam určitě vydám znovu, ale spíš se chci pokusit o některou z univerzit v Evropě, abych byla blíž své rodině. 

Máš nějakou vzpomínku, která ti ze studia na americké boarding school utkvěla v paměti? 

Ráda vzpomínám na den, kdy jsme se s kamarády vydali na celodenní výlet k jezeru na druhou stranu Michiganu, cesta tam i zpátky nám totiž zabrala 6 hodin. 

Kampus internátní školy Cranbrook Schools

Chtěla bys něco vzkázat studentům, kteří o studiu v zahraničí přemýšlí?

Nebojte se a skočte do studia v zahraničí po hlavě! A hlavně, pokud máte jakékoliv obavy, zkuste je s někým sdílet. 

Sdílet článek

Píšeme pro vás

Jak vybrat střední školu v zahraničí?

Jak vybrat střední školu v zahraničí?

Internátní školy
Zuzka v Americe: Můj první měsíc na Lincoln Academy

Zuzka v Americe: Můj první měsíc na Lincoln Academy

Internátní školy
Jak vybrat vhodnou zahraniční střední školu?

Jak vybrat vhodnou zahraniční střední školu?

Internátní školy