V osmém díle seriálu „Jak se studuje v…“ se vrátíme do Velké Británie.
Tentokrát se podíváme do starobylého anglického univerzitního města, které je synonymem pro britské studium nejvyšší kvality. Na tamní University of Cambridge totiž třetím rokem studuje přírodní vědy původem Plzeňačka, Miroslava Novoveská.
Mirko, proč sis vybrala ke studiu University of Cambridge?
Hlavním důvodem byl obor Natural Sciences, který tu nabízejí. Člověk se nemusí specializovat hned od začátku studia, ale může si první dva roky vyzkoušet prakticky libovolnou kombinaci přírodních věd, a až od třetího ročníku se specializuje na jednu z nich.
Já jsem tak kromě chemie mohla studovat i fyziku a materiály. Fyzika mě vždy bavila a zvlášť její překryv s chemií. O vědě o materiálech jsem toho předtím moc nevěděla, ale nakonec mě velmi zaujala. Každý z těchto předmětů přistupuje k podobným tématům trochu jiným způsobem a tyto nové perspektivy mi přijdou velmi užitečné, když se tomu člověk skutečně snaží porozumět.
Od letoška se specializuji na chemii.
Jaká je Cambridge pro studenty?
Cambridge je relativně malé město a univerzita tvoří většinu centra a okolí. Takže je skvělé, jak je tu všechno blízko a jak snadné je trávit čas s kamarády, i když studium zabere hodně času. Je to tu i velmi bezpečné.
Jediná vada na kráse (a velmi výrazná) jsou turisté. O svátcích a o víkendu by člověk odpoledne radši vůbec neměl chodit do centra, protože jsou tam davy. Přes týden jsou trochu menší, ale stejně je otravné, když se skrz ně musí člověk proplétat, když se potřebuje někam dostat.
Jaký vypadá studentský život na kolejích?
V Cambridge koleje neposkytují jen ubytování, ale jsou to takové menší samosprávné celky spadající pod univerzitu. Zajišťují supervize (cvičení v malém počtu lidí: většinou dva studenti a profesor/PhD student/postdoc), zaměstnávají profesory, mají vlastní studentské spolky a mnoho dalšího. Kromě toho mají na starost také přijímání nových studentů.
Díky tomu, že školu navštěvují studenti různých oborů, je rozmanitost studentských spolků skutečně velká. Od vědeckých spolků pořádajících přednášky s lidmi, kteří se věnují zajímavému výzkumu, přes sportovní kluby po spolky hudební, divadelní, filmové… Ve spoustě z těchto spolků je navíc mnoho studentů, kteří se těmto aktivitám budou v budoucnu věnovat na profesionální úrovni, takže například úroveň koncertů a různých divadelních představení je skutečně vysoká. A zároveň jsou cenově příznivé.
Co tě zde zatím nejvíc překvapilo?
Nejvíc mě asi překvapilo, že tu začíná týden ve čtvrtek. Je to trošku absurdní, ale líbí se mi to.
Jak probíhá studium?
Studuji obor Natural Sciences. Týdně máme okolo deseti hodinových přednášek, k tomu tak tři až čtyři supervize a ještě laborky. Před každou supervizí musíme odevzdávat vypracované úlohy (případně eseje), které supervizor opraví, a během supervize pak procházíme správná řešení, anebo diskutujeme o těch tématech více do hloubky. Nad supervizní prací na každý předmět člověk stráví většinou tři až osm hodin (ale klidně i víc), takže i když přednášky a laborky nezabírají tolik času jako na jiných školách, člověk tu stráví hodně času samostudiem.
Jak finančně náročné je studium v Cambridge? Jak ti pomáhá stipendium?
Pro britské studenty, a před brexitem i pro evropské, vycházelo školné tak na 9 až 10 tisíc liber, celkově s ubytováním a životními náklady tak k 18 000. Po brexitu je to výrazně horší, mezinárodní školné se celkem liší obor od oboru, pro Natural Sciences je to asi 30 tisíc liber. K tomu člověk musí připočítat ubytování, stravu a další životní náklady, plus různé poplatky kolejím, takže celková suma se pak pěkně vyšplhá.
Mně stipendium pokrývá náklady na školné a část ubytování.
Co bys vzkázala studentům, kteří přemýšlí o studiu v zahraničí?
Studium v zahraničí je super, člověk se tím hodně osamostatní. Asi bych doporučila vybrat si školu, která skutečně stojí za to. Osobně si myslím, že i v Čechách máme dobré školy a je lepší být v Čechách na dobré škole než v zahraničí na špatné.
Scholarship
Stipendijní program Scholarship od Bakala Foundation je určen zájemcům o studium ucelených bakalářských nebo magisterských programů na zahraničních univerzitách. Od roku 2010 podpořila nadace Bakala Foundation více než 183 studentů na zahraničních univerzitách po celém světě.
Přihlášky k dalšímu ročníku Scholarship budou opět otevřeny v listopadu. Už teď se ale můžete připravit a získat více informací na webu Bakala Foundation, nebo si stáhnout Study Abroad Guide – přehledný průvodce o studiu v 12 zemích od nadace Bakala Foundation.
Inspirujte se příběhy českých studentů a studentek na prestižních univerzitách v zahraničí!
- V seriálu Jak se studuje v… jste si mohli přečíst příběhy mnoha studentů a studentek, kteří studují prestižní vysoké školy v zahraničí. Podívali jsme se na London School of Economics, ETH Zürich ve Švýcarsku, Eindhoven University of Technology v Nizozemsku, na univerzitu v belgické Lovani, na University of Tokyo v Japonsku, Mannes School of Music v New Yorku, prestižní francouzské Sciences Po a University of Copenhagen v Dánsku.
- Zajímají vás i další příběhy studentek a studentů, kteří navštěvují kvalitní vysoké v zahraničí? Poslechněte si náš podcast Za Hranice!
Autor
Bakala Foundation je česká rodinná nadace Zdeňka a Michaely Bakalových založená v roce 2007. Cílem nadace je dlouhodobě podporovat mladé talenty na jejich cestě ke kvalitnímu vzdělávání, a tím nejen pomáhat realizovat jejich sny, ale i zlepšovat společnost jako celek.